Euroústava ano či ne?

Já nevímPřestávám se v tom orientovat. A možná jsem se v problematice Evropské unie nevyznal dost dobře nikdy. Jako občanovi státu, který je jejím členem, mi je však proti srsti, že o EU vím tak málo. Odmítám ale například číst tuny článků o tom, jak Francouzi Evropskou ústavu odmítli. Udělali dobře nebo špatně?

V této chvíli bych asi hlasoval pro ústavu, ale to jen proto, že jsme jednou členy EU, a tak bychom se podle toho měli chovat. Intuitivně však cítím, že unie evropských států nemůže nikdy fungovat tak dobře jako unie států amerických. Už jen proto, že evropské národy mají tisíciletou historii a především rozdílný jazyk a kulturu.

15 thoughts on “Euroústava ano či ne?

 1. Radši ne.Přestože patříme jen mezi "nové členské státy", neměli bychom se rozhodovat podle toho, co se od nás čeká.
  Pokud bychom se srovnávali s USA, k čemu tam mají ústavu? K deklaraci určitých základních principů, v jejichž duchu by se měli nést všechny ostatní zákony a soudy.
  Představa, že by se nějaké zákony měli nést v duchu návrhu ústavní smlouvy EU, je pro mě dost děsivá.

  Já jsem pro ústavu, ale ne tuhle.

 2. Laco, laco> V této chvíli bych asi hlasoval pro
  > ústavu, ale to jen proto, že jsme jednou
  > členy EU, a tak bychom se podle toho
  > měli chovat.

  Evropská ústava ukazuje směr. Ratifikace je o rozhodnutí, jestli chceme tím směrem jít nebo ne. Když ne, tak ne. Současná EU bude platit dál, takže hlasovat ANO jen proto, že jsme členem EU je nesmyslné. Laco, nezlob se na mě, ale myslím, že si té socdemácké demagoii skočil na špek 🙁

 3. Eustava, nevímnevím já prostě o ní nic nevím.
  Pouze 1, její ratifikaci už by naši pos*anci měli odsouhlasit sami, protože národ český je zřejmě nesvéprávný..
  2, náš pan prezident je proti. A proto mu Paroubek chce zakázat cestovat 🙂
  3, Ty, kdož si to vysmysleli jsou proti..
  4, má prý cca 800 stran, kdo by to četl?
  5, ještě by se asi něco našlo..

  A to mi opravdu připadá dost málo na to, abych s Eustavou souhlasil, natož jí podporoval. Ale mrzí mě to, jen nevím co s tím? Obávám se, že pokud dorazí nějaká EU kampaň, bude to pěkný tunel na lidi. Jak to u socanů bejvá..

 4. Její znění je na netu. A protože jsem si dal tu práci a prokousal jsem se jí, tak mohu říci, že jsou tam opravdu někdy věci (diktáty), které odporují zdravému rozumu a svobodnému názoru a úsudku.

 5. Socdemácký špekyJirko, není to se mnou ještě tak zlé 😉 Neslyšel jsem argumenty ani ODS ani ČSSD (kdy já naposledy viděl zprávy?). Jsem v tomto směru nevědomý, svůj názor jsem opíral pouze o svou intuici. Milerád se nechám poučit a děkuji tímto za všechny komentáře.

 6. eujá jsem měl možnost euro ústavu číst (tedy ne celou, protože to bych nedělal 3 týdny nic jiného), ale vyplynulo mi z toho, źe samotná ústava neřeší nic jiného než potvrzení současného stavu unijního práva. Nicméně má to jeden nedostatek, kvůli kterému bych hlasoval NE. A to je fakt, že jakékoliv další ustanovení, nařízení apod. by se již schvalovalo čistě a pouze v Bruselu, bez možnosti menších států jakýmkoliv způsobem do procesu zasáhnout. Srovnávat USA s EU nelze. EU je uskpení naprosto nesourodé s návazností na minulost a kulturní zvyky. USA začínali na zelené louce.

 7. EUHlasoval jsem pro vstup do EU. O ústavě bych nehlasoval, vůbec nevím co je v ní napsané a co schované. Lidem co mi tvrdí, že je dobrá a přitom ji leckdy ani sami nečetli, nevěřím. Komu mohu věřit? Jediná možnost je si ústavu přečíst sám, ale kdo to má číst? Takže z mého pohledu je špatně napsaná, moc dlouhá a co je moc dlouhé určitě obsahuje řadu ALE a spoustu věcí je šikovně schovaných. Tak jsem si teď vlastně odpověděl zda bych hlasoval pro nebo proti. No a až se bude hlasovat (ono asi nebude) o přijetí Eura, to vím zcela jistě, že budu hlasovat NE.

 8. VýcucČíst to nehodlám, ale uvítal bych, pokud by se čtenáři ústavy podělili o nejkontroverznější věty.

 9. EUHlavní rozdíl je v tom, že v současné době platí při hlasování v EU parlamentu u všech států právo veta. Schválením euroústavy se systém mění na většinový, kdy každý stát má určitý hlasovací koeficient. Pro nás a další menší státy to prakticky znamená velký problém cokoliv změnit či prosadit bez spojení s velkým partnerem (německo, francie apod.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *