Měly by být odkazy na zdroje aktivní?

Proč ochuzovat internetové zpravodajství o interaktivituPublikoval jsem před krátkým časem spot o nové soutěži portálu Atlas.cz. O pár hodin později z této informace vytvořil Martin Kopta zprávičku na Lupě, ve které správně uvedl zdroj. Druhý den z informací uveřejněných na mém blogu vznikl článeček v magazínu iStrategie, který však jako zdroj uvedl magazín Lupa.cz (podobně zkreslil informace o zdroji i web Česká media). Napsal jsem proto e-mail se žádostí o opravu šéfredaktorovi iStrategie Vladímiru Ilievovi. Ke cti magazínu slouží, že po pár dnech jsem se nápravy dočkal.

Při sledování této „kauzy“ jsem si všiml ještě jednoho jevu. Dosud jsem se na webu setkával s tím, že odkaz na zdroj informací byl uveden ve formě hypertextového odkazu (pochopitelně jen v případě, bylo-li to možné). iStrategie však uvede zdroj, ale vytvořením odkazu si zde již hlavu nelámou. Nedělám si iluze, že by to ve výše popsaném případě nějak výrazně pomohlo návštěvnosti mému blogu, ale není škoda internetové zpravodajství ochuzovat o prvek interaktivity?

6 thoughts on “Měly by být odkazy na zdroje aktivní?

 1. zeby sa tak strasne bububu aby im citatel neusiel zo stranok? 😉
  ale je to pravda, neustale klepat html tag s odkazom je unavne 😉

 2. RSno, predpokladam, ze iStrategie ma inteligentni redakcni system, kde vlozeni odkazu nemuze byt buhvijak narocna prace…

 3. Asi jim za to nestojíšJá si myslím, že to je většinou spíše záměrné opomenutí, nikoli lennost. Proč odkazovat na něčí cizí stránky?

  Není to hezký přístup, ale je to dost časté.

 4. Teda jsem dřevák a s html válčím, ale nikdy by mě nenapadlo udělat neklikací odkaz,rony bude mít pravdu asi se bojí že jim čtenář odpluje jinam.

 5. Láďo, tohle je tak trochu problém. Fajnové časopisy nemohou připustit, že informaci převzaly od nějakého "Laca" 🙂 Lupa je pro ně důvěryhodný zdroj.

  A důvod, proč neodkazují? Nikdy to po nich nikdo nechtěl. Ze mě si kolikrát dělají legraci, jak důsledně uvádím zdroje svých informací — kolegové se je snaží naopak chránit (před ostatními, aby měli exkluzivitu). Je to strašná hloupost, ale ty ty nejkřiklavější omyly se nejhůře vyvracejí.

  Stejně tak si občas novináři myslí, že dát odkaz (panebože, do stejného okna!) znamená přijít o uživatele. Mně se to zatím vždy vyplatilo. Pokaždé se najde dost čtenářů, kteří si přečtou přehled odkazů na zajímavé zdroje informací. Trávím filtrováním informací hodně času, a to samo už je služba čtenářům, proto se vracejí.

 6. kopta: ten posledny odstavec by sa mal dlazdit vo vstupnej hale kazdeho vydavatelstva 😉

  ak sme naivni, tak si myslime, ze novinari si s internetom tykaju a poznaju jeho zakonitosti. ja si skor myslim, ze to nie je pravda ani nahodou.

  bohuzial vsak nielen novinari su v tomto vinni – podla mna by "linkujuci" novinar v nejakom imediu velmi rychlo zistil, ze "korektura" funguje aj odlinkujuco 😉

  jediny krat si vsimnete v clankoch linky: a to pokial je clanok skutocne autorsky. menej chapavym napoviem: pokial cianok vznikol naozaj vyhradne z hlavy a pera autora a nie "s pouzitim internetu".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *