Volby 2006

Koho volit?Parlamentních voleb jsem se dosud zúčastnil pětkrát. Hlas vítězné straně jsem dal pouze jednou a to hned při mé první volbě v roce 1990, kdy jsem volil Občanské fórum. Od té doby jsem dával hlas stranám, u kterých jsem se vždy strachoval, aby se vůbec dostaly přes pětiprocentní hranici. Ne vždy se jim to povedlo, některé mnou volené strany již zanikly a některé to brzy čeká. Ve všech svých parlamentních volbách jsem dával hlas straně, o které jsem byl přesvědčen, že je to ta pravá. Letos svým hlasem poprvé nedám najevo sympatie k vybrané straně, ale vymezím se proti většímu zlu. Navíc věřím, že po šestnácti letech to bude opět hlas vítězný.

Zajímalo by mě, koho budete volit vy, čtenáři mého blogu. A proč.

0 thoughts on “Volby 2006

 1. Koho volímJe mi 32 a budu volit pořád stejně (stejné ideje), a přece úplně jinak (jinou stranu).

  Jakou stranu chci volit? Především tu, která podporuje odpovědnost lidí za vlastní chování, tj. odměňuje podle snahy a aktivity (a přesto myslí na ty, kteří jsou – ne vlastní vinou – odlišní). Tedy narozdíl od ČSSD a komunistů nechci podporovat flákače, kteří jen s otevřenou rukou čekají, co jim stát dá z daní vybraných od těch, kdo tvrdě pracují.

  Chci volit stranu, která má silné osobnosti. Ne poslušné stádo, které bude nad odpovědnost voličům klást důraz na stranickou disciplínu.

  Chci volit stranu, kde nejsou lidé typu Vlastimila Tlustého.

  Chci volit stranu, která mluví srozumitelně, jednoduše, a která jasně říká: Tohle ano, tohle ne. Tedy takovou, která říká i nepříjemné věci, protože je jí jasné, že nemůže slibovat všechno všem. Stranu, která se nebojí říci, že její program může být výhodný jen pro určitou část lidí.

  A především: Jsem idealista. V poslední době mi na tuzemské politické scéně chybí jakýsi dlouhodobější výhled. Vadí mi třeba přístup ODS a ČSSD, když se kvůli získání velkého investora ničí cenná nezastavěná krajina a znevýhodňují malí a střední podnikatelé. Nejsilnější strany jsou strašně krátkozraké. Jenže mne zajímá, co bude za 10-20 let, a v jakém prostředí budou žít mé děti.

  Ano, patřím k té „klasice“, co začínali u OF, pokračovali u ODS a ODA a přes Unii svobody přešli k Zeleným. Názory Martina Bursíka (ale třeba i takového starosty Jindříchovic pod Smrkem Petra Pávka) sleduji dlouho a právě on je pro mne momentálně tím nejmenším zlem, které stojí za to riskovat. Jestli už má očekávání nesplní ani on, tak už nevím&

 2. Koho budu volitTaky patřím k té „klasice“ od OF přes ODS k malým dnes zaniklým či zanikajícím stranám. Jsem volič bez strany,takže tentokrát budu volit zelené a doufat, že to u příštích voleb nebude strana zaniklá ani zanikající.

 3. Koho volímZa me vse uz bylo receno v prispevku PK, docela me zarazilo, ze bych to napsal uplne stejne (ze by tajne dvojce? :)). Vlastne jednu vec bych prece jen zmenil .. je me 33 .. uz asi tyden 😉

 4. Souhlas s LacemTaky volím menší zlo. Ačkoliv je v této straně mnoho lidí, které zrovna nemusím, jako celek je ODS mezi většími stranami jediná použitelná. A volba pro ni je pro mě jediná možná, pokud chci zabránit KSČSSD v nástupu k moci.

 5. 2 Austin: spíše v pokračování v moci ;-(((

  2 Laco: tady „Navíc věřím, že po šestnácti letech to bude opět hlas vítězný.“

 6. to VankeltOno probudit se do oranžového dne by taky zrovna nebylo růžový. A zelený ráno nehrozí, tak černobílý to zase nebude.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *