Překvapivý vítěz testu vyhledávačů

Vyhledávač portálu Centrum porazil Google i JyxoKdyž jsem byl časopisem Svět počítačů požádán, zda bych nevypracoval test internetových vyhledávačů, myslel jsem si, že vítěz je již předem znám, neboť Google je Google. Přiznám se, že ve skrytu duše jsem ale fandil tuzemskému Jyxu. Proto musím připustit, že výsledek mě překvapil.

Výsledek testu:

 1. Centrum.cz
 2. Jyxo.cz
 3. Google
 4. Volný Najdi to
 5. Atlas.cz
 6. Seznam.cz
 7. Tiscali
 8. Red Box

Jak jsem testoval
Vyhledávače jsem hodnotil podle mnoha kritérií (blíže viz Svět počítačů č. 7), ale klíčové pochopitelně bylo, jak se dokázaly vypořádat s testujícími dotazy. Snažil jsem se být přísný a pokládat dotazy v přirozené řeči (až na výjimky). Je mi jasné, že volba testujících výrazů je vždy do jisté míry subjektivní, a proto jsem se alespoň snažil vybrat takové dotazy, které mohou být pro řadu uživatelů v nejbližších týdnech aktuální.

Položené dotazy:

 • Datum narození Pavla Nedvěda
 • Kdy má svátek Markéta
 • Délka Václavského náměstí
 • Termín koncert Metallica
 • Otevírací doba Petřínská rozhledna

5 thoughts on “Překvapivý vítěz testu vyhledávačů

 1. Kde mám ty časopisy vzít?Předem se omlouvám za příspěvek, který přímo nesouvisí s tématem, nicméně je to, Láďo, už poněkolikáte, co se zde odkazujete na celý článek v nějakém papírovém časopise. Pro někoho možná není problém si ten časopis koupit, ale pro mě to je problém prakticky neřešitelný.

  Nešlo by proto ke každému takovému článku rovnou připojit objednávku toho konkrétního čísla daného časopisu na dobírku (nebo ještě lépe s možností elektronické platby)? Možná by to uvítalo víc čtenářů.

 2. ČasopisyNení to jednoduché Marku. Úkolem spotů o mých článcích v tištěných médiích je upozornit na texty, ke kterým se internetový uživatel mnohdy nedostane. Samozřejmě právě proto se snažím vytáhnout z článku to podstatné tady na blogu (článek o Orkutu jsem tu po dohodě s redakcí Chipu uveřejnil dokonce celý — chyběly pouze odpovědi na anketní otázky).

  U Vašeho druhého odstavce si nejsem jist, zda jste jej myslel vážně 😉 Pokud ano, obávám se, že by Vás jeden článek vyšel pěkně draho. Na dobírku byste se možná jednoho čísla časopisu dočkal, ale na elektronické platby už bych vůbec nesázel.

  Relativně dobré řešení nabízí web časopisu Computer, kde si můžete v PDF stáhnout čísla starší dvou měsíců. Svého času se dokonce na Vltavě prodávala i aktuální čísla v tomtéž formátu.

 3. Nákup jednotlivých časopisůDíky za odpověď. Svůj druhý odstavec jsem myslel napůl nevážně — protože vím, že něčeho takového asi není většina časopisů schopno — a napůl vážně — protože moc nechápu, proč toho nejsou schopny. Např. MF si můžu objednat na jeden jediný týden, což je prakticky totéž, jako jedno číslo týdenníku.

  Ostatně, nemusel by to být ani papírový časopis. Úplně by mi stačil přístup k článku (nebo celému číslu) na webu — samozřejmě placený. Od čeho ten web máme, že ano? 🙂

  Nebo by ten časopis mohl být dostupný na webu zdarma, ale jen pro veřejné knihovny, které nemají na to, aby odebíraly všechny časopisy. I to by mi stačilo.

 4. Objednání jednoho čísla SPMarku, pokud chcete, umožňujeme objednání jednoho konkrétního čísla. Přijde Vás ale dráže, než na stáncích, alespoň na poplatcích za převod peněz. Další možností je vyzvednutí si čísla přímo v redakci, avšak pokud je výtisk aktuální, naleznete jej v běžné distribuční síti.
  Co se zveřejňování starších čísel na webu týče, nebyla tato možnost posvěcena a tudíž je na webu k nalezení pouze obsah aktuálního čísla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *