Zemřel božský Karel

Česká republika pláče a celý hudební svět s ní


Včerejší zpráva na ČRo 1 o sebevraždě Karla Svobody mě překvapila. Nic víc. Jiná média jsem včera nesledoval. Jen dnes jsem si u oběda přečetl v Lidovkách komentář Jana Rejžka. Pravdivost textu „Tragická smrt známého a velmi zámožného umělce – jak vydatné to krmivo pro onu část veřejnosti, která nemá vlastní životy, ale zhlíží se v osudech celebrit!“ o pár minut později potvrdil hlasitý výlev jisté dámy středního věku od vedlejšího stolu, která rozebírala psychické problémy skladatele.

Po návratu z oběda na mě čekala tisková zpráva hovořící o tom, že smrt Karla Svobody se přenesla jako velká vlna také českým internetem. Lidé prý o této tragické události četli více než o volbách nebo povodních. Nejvíce se zvedla návštěvnost kulturním rubrikám, které přinášely souhrnné informace o dlouholeté úspěšné tvorbě a životě Karla Svobody. Například počet čtenářů kulturní rubriky online deníku Aktuálně.cz se včera zvedl desetinásobně na téměř 200 tisíc lidí za den.

Z toho plyne jediný logický závěr: Nejkulturnějším se náš národ stane v den, kdy zemře Karel Gott.

33 thoughts on “Zemřel božský Karel

 1. 🙂ještěže existují, ti umělci, i ti co nemají vlastní životy, čím by se pan Rejžek živil kdyby nebyli?:-))

 2. muzeumVole,Gott si tý slávy užívá už teď.Kterej jinej zoufalec by si nechal postavit svoje muzeum před smrtí???Hele Laco a myslíš, že si Gott taky bude připravovat svůj pohřeb aby jako zjistil, jak mu to bude slušet a kdo pro něj vlastně+ bude truclit???…Jestli jo…tak majn gott…

 3. To je zajimave, mam svuj vlastni napinavy zivot, docela tezky, ale na sebevrazdu to jeste neni. Presto me zprava o smrti KS hodne dojala. K nekterym vecem je zrejme nejlepsi vubec se nevyjadrovat a vy a Rejzek jste opet nezklamali.

 4. [2] Gott nezemře nikdy, to není žádný trapný smrtelník, nebo pohanský utřinos
  je nekonečný, vše-vidoucí, nekonečně moudrý a jeho zpěv léčí AIDS, kapavku, kurděje, i dýmějový mor

 5. Z toho neplyne nic o kulturnosti našeho národa, spíš to ukazuje jak jsi tendenčně smýšlející člověk – když měl Václav Havel „pouhé“ narozeniny, napsal jsi pro něj oslavnou ódu a gratulaci, když odejde jiný člověk, který něco dokázal a ve svém oboru byl reprezentantem našeho národa, píšeš místo epitafu cosi o tom, že je to vydatné sousto pro Ty co nemají vlastní život. Promiň, ale nemáš pravdu, já se bulváru pokud možno vyhýbám a snažím se mít vlastní život, ale přesto mě tahle zpráva zasáhla. Spíš mi přijde, že jsi se svým článkem postavil na úroveň bulváru Ty. Sorry za tohle hodnocení, ale nemůžu jinak.

 6. Souhlasim s LubemTaky si myslim, ze Laco meri velmi silne dvojim metrem. Nehlede na to, ze je neco jineho zemrit prirozenou smrti a zastrelit se na zahrade. Ted se musim omluvit, jakmile slysim o Rejzkovi, chodim vzdycky zvracet…

 7. to Pedro, Lubo, AustinOdmítám truchlit za někoho, koho jsem osobně neznal a jehož přínos pro blaho lidstva je diskutabilní. A už vůbec nevidím důvod se dojímat nad něčí smrtí jen proto, že šlo o sebevraždu. Jak jsem napsal, zpráva o skonu KS mě překvapila. Ale nic víc. Opravdu mi to nestálo za to, abych se o tom tady zmínil. Můj dnešní článek také není o smrti úspěšného člověka, nýbrž o NEOPODSTATNĚNÉ hysterii, kterou ta událost vyvolala. Lidé si z nedostatku vlastních emocí hledají náhražku. A to je smutnější než smrt sama.

 8. >Odmítám truchlit za někoho, koho jsem >osobně neznal a jehož přínos pro blaho >lidstva je diskutabilní.
  Souhlas.
  >A už vůbec nevidím důvod se dojímat >nad něčí smrtí jen proto, že šlo o >sebevraždu.
  Kdyby to byla autonehoda tak by to nebylo tak tragickeé? Zase souhlas

  >Lidé si z nedostatku vlastních emocí >hledají náhražku.
  Yo, trefa do černého, lidi mají asi málo svých problémů. BTW nesnáším „celebrity“ a „slavné tváře“

  >A to je smutnější než smrt sama.
  Jak čí.

 9. Lacono možná by se to mohlo začít používat jako zpestření pohřbů třeba, vždycky by přišel nějaký rejžek se svou dršťkou do mlýna a k obvyklé truchlořeči by připojil dovětek o tom, jak zemřelý chlastal, hulákal doma po ženě a dětech, jak dlouho byl členem KSČ a obvzlášť pikantní by to pak mohli mít zemřelí s příponou CsC.

 10. BIG blogerDle mého mínění jsou věci, které je nemístné komentovat, protože jsou do určité míry citlivé. Ten dnešní příspěvek se mi zdá zbytečný. I sám velký BLOGER občas sklouzne (resp. v minulosti sklouznul) do bulvárních témat, aby využil emocí ubohých smrtelníků, kteří prahnou po náhražce. A to je smutnější ….

 11. to numero(nesnáším celebrity) … tak si vypni telefon, Pažoute !!! Pak to vydejchej někde v koutku a vzpomeň si na Tábor … tam snad byli všichni bratři, nebo ne ???

 12. KLÍT ČI NEKLÍTNěkdo zemře a všichni si oddychnou. Někdo zemře a všichni se rozpláčí. Zemřela klasická popová celebrita. To ale není vůbec důležité. Důležité je, že zemřel dobrý človek, který nepochybně ještě zemřít nemusel. Proto bychom měli všichni plakat. Ne, křepčit nad hrobem, ne, si rvát vlasy nad epitafem, měli bychom tiše zaplakat. Neboť život je povinnost a smrt než poslední daň. Ta děsivá chvíle. Nesmírná samota. Chlad kovu, hlavou ti letí poslední myšlénka… Na co asi myslíš? Na sebe? Na blízké? Nebo na slunce? Cítíš se jako hrdina či jako poražený?… A pak ticho… konečně ticho. Všichni jsme prohráli. Ale… to už dávno. P.S. Čtěme Rejžka, mnohé se dozvíme o… sobě.

 13. to GTIDěkuji, GTI. Ta věta o povinnosti mě opět zasáhla. Stejně jako když si nedávno napsal, že „Život není o prioritách, ale o povinnostech, z nichž si člověk musí umět vytvořit rozkoše“.

  A jsem rád, že Rejžka vnímáme stejným pohledem.

 14. zase srdcařiTy vole, musim ještě jednou,protože tyhle plky srdcařů by rozbrečely i racka chechtavýho.Je mi uplně u prdele nějakej Rejžek a taky všichni ti, kteří oplakávají třeba i kvalitního umělce.Akorát nechápu,jak ho mohou nazvat kvalitním člověkem,když po sobě nechá děti a ženu.Na něčem jiným mu nezáleželo, než na sobě samým.To svědčí,že tenhle člověk si nezaslouží truchlit.Pouze přijmout informaci o jeho skonání…a snažit se naopak potlačit emoce.Jediný,kdo by měl paradoxně truchlit je právě on nad těmi,kterým tím svým“odvážným“ činem zkurvil život ještě víc, než ho měli zkurvenej a nebo do té doby prostě jenom krásnej.Ptal se někdo jeho dětí nebo jeho ženy jestli to tak chtějí??? Dal jim na výběr?Je to sobec.Není v tom žádný cynismus ani neúcta k mrtvým.Je to pouhé a naprosté pohrdání.

 15. No chlapci (Laco, Tomík), podle mě je prostou lidskou slušností dodržovat pravidlo „o mrtvých jen dobře“. Nemusíte Karla Svobodu blahořečit, ale mohli byste ho aspoň nechat v klidu a ne se na tom přiživovat články a komentáři, kterými dáváte najevo, že Vy jste narozdíl od něj a většiny národa kulturně vyspělí. Víme všichni houby jaké měl důvody k tomu, že se zastřelil, stejně tak víme houby, jak se vypořádal s rodinou, takže Tomíku sorry, ale Tvoje hodnocení není nic víc než pocit a dojem, který s fakty může a nemusí mít nic společného – a to je přesně styl bulváru. Toť ode mně k tomuto tématu vše, celá tahle diskuse zavání až příliš hyenismem.

 16. to numeroCelebritou a slavnou tváří se občas staneš, ani nevíš jak. Jenom ten, kdo opravdu nemá vůbec žádné životní ambice, se tomu možná může vyhnout.

  Možná že právě proto to už ten Svoboda nevydržel, protože sledovat jak média dělají z tvého života něco úplně jiného, není zas takové potěšení.

 17. to LuboLubo,souhlasim s  tebou,že o mrtvých jenom dobře.Věřím,že jsi i slušný člověk,ačkoli Tě neznám.Jenom si myslim,že vůbec nechápeš,co jsem napsal a co jsem tím chtěl říct.Dokonce jsem přesvědčen, že nechápeš o čem byla prapůvodně řeč.Nemluvě o tom,že si pleteš pojmy.Zřejmě si chtěl říct právě „cinysmem“ (omlouvám se za špané pořadí tvrdý měký v předchozím článku).Nevím,čím bych se já měl totiž přiživovat na úmrtí KS.Tím,co si myslím???Je mi moc líto,že to zní povzneseně,ale tvoje myšlení prostě na zkousnutí mých myšlenek nestačí.Pocity ani dojmy jsem žádné neprezentoval.Pouze jsem shrnul fakta.

 18. to TOMÍKTaké jsem tvrdej, jako žula, Tomíku, ovšem v případě hodnocení úmrtí, to chce truchu více životních zkušeností. Kde bereš jistotu, že měl ženu? Tedy, pokud víš, co to – mít ženu – vlastně znamená… A kde bereš jistotu, že byl potřetí otcem? Život, Tomíku, to není Lady Carneval…

 19. to GTIJe zajímavý jak jsi zkušenej ty GTI a jak přesně víš,co mám za životní zkušenosti za sebou.Moje matka zemřela za podobných okolností jako KS.Mám ženu, děti a myslím, že celkem slušnou životní úroveň vytvořenou pouze na svém vlastním potenciálu (tím chci říct, že jsem k ničem nepřišel rozhodně zadarmo).Rovněž si myslím, že se snažím mít všeobecný přehled o tom,co se děje.Čili jednoduše dost zkušeností na vytvoření vlastního názoru.Čím se pochlubíš ty???Jestli si myslíš,že mě tím blábolením výmyslů a poučováním dojmeš nebo dokonce přivedeš k mohutné životní zkušenosti,tak tě asi zklamu.

 20. omluvaJinak se omlouvám všem,kterým vadí můj názor nebo těm, které dokonce nějak uráží.Nechtěl jsem zde z čtenářů nikoho hodnotit,ale pokud je někdo konkrétní ke mě, musí počítat s tím, že i já budu konkrétním k němu…byť nepříjemě.

 21. to TOMÍKJá ti vlastně, Tomíku tak úplně přesně nevím, jestli to, že nemáš zadarmo slušnou životní úroveň, je přesně to, s čím by se měl člověk chlubit… minimálně mě to nikdy nenapadlo. Ale rozhodně vím, že kdybys měl více životních zkušeností, mohl bys svůj horní příspěvek napsat jen ve velmi, velmi slabé chvíli. Nezlob se, o sobě nenapíši nic, … nemám se čím chlubit… možná snad… tedy, jen tím, že se snažím uvažovat. P.S. Jinak klid, Tomíku, nechtěl jsem tě vyburcovat k autobiografii na Lacově blogu… jen… chce to prostě vědět… umět… znát. A velmi cením tvou sebereflexi v posledním příspěvku… je vidět, že i ty uvažuješ. Občas…

 22. 🙂Je to pro mě poklona, když GTI mě pozve, byť občas, do kruhu myslících.Dovolím si proto stručně vysvětlit původní myšlenku svého příspěvku,protože zřejmě ty nejvýše myslící a uvažující nic nepochopili.“Nesouhlasím s tím,aby si kdokoliv sahal na život a ani na život nikomu jinému“ …a to za jakýchkoliv důvodů.PS:Jsem klidnej,protože si mě tak pěkně GTI uklidnil.Víš GTI…líbí se mi na tobě ta tvoje skromnost a …ten nadhled jak to tady usměrňuješ.Ty si vlastně takovej táta nevychovanejch blogerů.O děkuji,že si mi ukázal tu správnou cestu.Budeme pokračovat v týhle nesmyslený diskuzi??? Nadhoď třeba jiný téma…móda sebevražd už mě nudí…

 23. Tak přeci jen mě tato diskuse zaujala natolik, že se k ní ještě vracím. Tomíku, ani nevím jestli se neznáme, pokud jsi ale kdysi hrával fotbal za DeBakl, tak to se známe a musím konstatovat, že fotbal hraješ rozhodně líp než já, i když to můžu bohužel říct o devíti z deseti náhodných kolemjdoucích;-(. Co se týče názorů, tak dokud nepřejdeš do pejorativních výrazů, nebo nebudeš obhajovat názory přímo ohrožující existenci mou a mého okolí, je diskuse s Tebou velmi zajímavá. Možná dokonce žijeme na podobných životních hodnotách, ale v této konkrétní záležitosti se zcela připojuji k tomu co řekl GTI. Soudě dle Tvé sebeprezetnace jsi nepochybně dost silný a sebevědomý člověk, ale v Tvých komentářích jsem našel právě jen tu sílu a sebevědomí, žádnou pokoru, ve které jsou aspoň podle mě skryty ty životní zkušenosti. Bohužel ani já ale neumím říct, že jí mám v sobě dost …

 24. KOZÁČEKPokud to nepíšeš ze záhrobí, veřím ti. Jsou činy, které nechť raději neinspirují… No, jiné téma, Tomiku, kozáčka si tu střihnout nemůžeme (to není kritika, Laco) takže téma, téma… jedno bych měl… Hercíková prej spáchala… sakra, tak… tedy… třeba… Papa… jako, Hemingway… ale, to vlastně také ne… SAKRA, je vůbec na světě téma, které se nedotýká života a smrti? Pomozte někdo… jinak mě Tomik sežere… 😉

 25. Kabátek místo kozáčkuChtěli jste nové téma, máte ho mít. Kabát sice nebude asi ani pro jednoho z vás to pravé ořechové, ale troufám si tvrdit, že hudební vkus, GTI a Tomíku, máte hodně podobný.

 26. to GTIJedná téma znám, je univerzální, i když s duševnem nemá co společného. Na koleji jsme to nazývali trojslovím „kurvy, chlast a chlebíčky“:-).

 27. to LuboAno,Lubo asi jsme spolu hráli.S GTI možná i muziku..nevím.Znám jenom volskwagna GTI..takže asi tak.Jinak já vám Váš názor rozhodně neupírám.Jenom si myslím, že každý prostě přemýšlíme jinak.Na tom přeci nic není.Jediné,co bych smazal ze „svého“ je to „pohrdání“..to jsem přehnal…ale na zbytku prostě trvám.Vůbec to nemá nic společnýho s mým sebevědomím.Když se tady budme plácat dobrotou po zádech jak si všichni náramně rozumíme…jistě bude ta diskuze brzy o hovně.Jinak Debakl byl velice fajn 🙂 a rád si zavzpomínám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *