Ryby jako koníček

Jak profesionální dokáže být amatérský web


Před pár dny spustil Jiří Plíštil novou verzi svého webu AQUATAB, na které po večerech a volných víkendech pracoval dva a půl roku. Oproti minulé verzi, která obsahovala asi 1.000 stránek, obsahuje nový web něco kolem 11.000 stránek. „Většina textu je samozřejmě převzata z literatury ať už vědecké nebo té populární. K tvorbě AQUATABu mi pomáhá ohromný archív vědeckých publikací jak v PDF formátech tak i v podobě in natura. Dnes už můj soukromý archív čítá zhruba 10.000 vědeckých prací a publikací,“ sdělil mi Jiří Plíštil o zdrojích, ze kterých čerpá při tvorbě svých stránek.

Fotografie používá autor vlastní nebo je získává od svých přátel a známých. V tuto chvíli je připraveno pro vložení něco k 1.500 fotografií ryb. Sám si vytváří i kresby a mapy, vše je ve vektorové formě použitelné pro tiskové účely. Jiří Plíštil má v této chvíli největší problém s tím, jak dostat na web obsahující obrovské množství informací návštěvníky. „Pro mě by bylo uznáním, pokud by byl AQUATAB využíván jako učební pomůcka nejen na odborných školách,“ sdělil mi autor na závěr.

10 thoughts on “Ryby jako koníček

 1. Takže panáček „vykrádá“ literaturu a tím kompletuje svůj copyrightovaný web. Geniální!

 2. Citace : „Většina textu je samozřejmě převzata z literatury ať už vědecké nebo té populární.“

  Teď už jenom doufejte, že se všichni autoři neozvou a nebudou chtít alespoň symbolický honorář 🙂

 3. Aha, jedna špatně naformulovaná větička. Texty samozřejmě nejsou přebírány stylem copy & paste.

 4. Vážený pane Sikoro, je vidět, že se vůbec nevyznáte ani v základech vědecké práce, ani v oboru, kterým se Aquatab zabývá.

  Terénních pracovníků, kteří sbírají primární data, je naprosté minimu. Není důvod, proč by jich mělo být více – nejde o to, aby každý objevoval vše sám, vždy znovu a znovu.

  Mnohem více je pracovníků akademických, kteří nashromážděná data analyzují a tvoří sekundární zdroje informací, úzce specializované na jeden konkrétní problém.

  Aquatab je terciární zdroj. Sbírá informace roztroušené mezi mnoha sekundárními a primárními zdroji a syntetizuje je do celku, který je více než jen součtem svých částí. Nejde o žádné krádeže – zdroje jsou přiznané, přesně v souladu s etikou vědecké práce.

  Pan Plíštil je uznávaný odborník a kapacita známá i za hranicemi naší omezené zemičky. Aquatab je velkým dílem, které zpřístupňuje důležité informace všem – odborníkům i laikům. Už jen za to si zaslouží velký dík.

  Jenže Aquatab není jen prostou on-line knihovnou, umožňuje s obsaženými daty pracovat a vyvozovat z nich informace, které by jinak byly nedostupné a jiným způsobem nezjistitelné.

  A tím se Aqutab stává mnohem více než jen nějakým webíkem pro natvrdlé Sikory a jiné závistivce. Aquatab je nástroj poznání, jehož kapičku mohou ochutnat i hlupáci jako vy. Jen pro ně asi bude dosti hořká.

 5. 11 000 stránek? To je nejrozsáhlejší web, o kterém jsem kdy slyšel (pomineme-li katalogy, vyhledávače a různá fóra).

  AdSense mám blokován v souboru hosts, tudíž ho nevidím, používá ho AQUATAB? Jinou reklamu tam totiž nevidím, a nechce se mi věřit, že by dnes někdo něco dělal „jen tak“ (ačkoliv je to myšlenka nanejvýš ušlechtilá).

 6. Myslím, že hodnocení mé osoby v jednom z předchozích příspěvků je příliš nadsazené. V ČR je daloko více lidí, kteří si daleko více zaslouží uznání.
  Ano AQUATAB skutečně v tuto chvíli generuje velké množství stránek. Do budoucna se předběžně počítá s počtem okolo 40 000 stránek. Na spoustě stránek prozatím mnoho informací není, ale předpokládám, že v průběhu času budu postupně dostupné informace doplňovat.
  AdSense je na AQUATABu skutečně použit. Snažil jsem se reklamu co nejvíce na stránkách skrýt tak, aby nerušila obsah, což se podle výdělků zdá se podařilo.

 7. to je supr, na podobný projekty je třeba upozorňovat – dík 🙂 až na to že tomu zrovna dvakrát nerozumím, nicméně čtení to je fajn 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *