Absolventské práce na webu

Unikátní počin Masarykovy univerzity


Archiv závěrečných prací zpřístupnila Masarykova univerzita v Brně jako první vysoká škola v ČR v úplném rozsahu současně s dalšími službami. Veřejnost má možnost vyhledávat práce tematicky (podle fakulty, studia, jména, roku absolvování, dosaženého titulu, pracoviště závěrečné práce nebo programu či oboru studia) nebo fulltextově podle zadaných řetězů znaků vyskytujících se v textu práce. Absolventské práce jsou k dispozici všem prostřednictvím Informačního systému Masarykovy univerzity.

U absolventských prací z loňského roku můžete najít například i lahůdky v podobě naskenovaných posudků oponentů, a tak jsem rád, že moji diplomovou práci v univerzitním archivu už určitě sežraly myši.

25 thoughts on “Absolventské práce na webu

 1. INFORMAČNÍ OPRÁTKANo, to jsou věci… mohl jsem svejm dětem jednou vyprávět jak „bohovskou“ diplomku jsem napsal. Teď abych se třás´ že si ji budou číst místo sobotní přílohy novin s kreslenejma vtipama…

 2. to GTIA to je jen začátek. Jednou nám budou záchodový mísy analyzovat exkrementy a data bude mít druhej den v počítači obvoďák. A třetí den to bude viset na webu.

 3. Souhlas s publikovánímNevíte, jestli pro veřejné zpřístupnění této práce potřebuje univerzita nějaký souhlas? Nebo je to přímo v zákoně o VŠ? Autoři některých prací totiž nemusí mít zájem na zveřejnění (např. kvůli citlivým informacím).

 4. 2dannaopak – já se domnívám, že ze zákona mají povinnost je publikovat (aby se každý mohl podívat, co za práci odevzdal např. JUDr. Stanislav Gross 😉
  nevím, jestli je MU první, ale domnívám se, že je první, která umožňuje full-textové vyhledávání: http://is.muni.cz/tema/?isshlv=tthesis

 5. 2AdaMMTřeba VŠE Praha online databázi absolventských prací má, ale je (možná jen zatím) neveřejná.

 6. bojim, bojim…Ehm, nemyslím si, že by veřejnost měla znát moje hodnocení IMHO průlomového VRML.

  Doufám že moje diplomka odpočívá v temných kobkách školy a navždy skrývá jeden mála z mých kardinálních omylů…

  A k tomu abych věděl že Gros je pitomec jeho diplomku vidět nepotřebuju.

  Petr

 7. publikaceHe, je zajímavé jak se každý bojí publikace své diplomové/bakalářské práce. Když to máte v kapse, tak už to může být jedno, ne?

 8. Roman: nemas pravdu, tyhle moznosti ma IS delsi dobu, jen nebyly propagovany. Navic nevim jestli o tom vis, ale slavny IS MZLU je ukradeny IS MUNI. Dnes uz to moc lidi nepamatuje.

 9. MZLUS tím jestli je IS MZLU ukradený bych moc neoperoval, přeci jenom málokdo z nás má dostatek informací ze zákulisí. Navíc co se týče jeho použitelnosti, je hodně vysoko nad ostatními IS jiných škol. Prostě se povedl 🙂 Jinak jak už bylo řečeno na našem IS jsou DP zveřejňovány už rok.

 10. 2TomanNejde o to, že se někdo bojí, že by si lidi zjistili, jaké blbosti do práce psal. Jde i o to, že spousta prací obsahuje citlivé údaje (pokud tedy píšeš zajímavé téma a ne něco, co bylo napsáno 101x).

 11. S citlivymi tematy se bezne pocita. Na VSCHT takovy clovek na zacatek prace zaradil pripravenou sablonu upozornujici, ze prace obsahuje tajne udaje (uz nevim, jak to presne znelo).
  Predpokladam, ze pri zverejnovani by to bylo zohledneno.

 12. každý má možnost do toho uvést, aby práce nebyla zveřejněna po x let od zakončení studia, z důvodu ochrany obchodního tajemství či jiných závažných důvodů. Nevím ale, kolik je možné to x maximálně uvést.

 13. 2MishaOdkud čerpáš tyto informace? Na VŠE (sorry, že ji pořád zmiňuju, ale jinou VŠ jsem zatím nestudoval:-)) již například není možné mít neveřejné přílohy (alespoň mi to tak bylo sděleno), tj. ve „výtisku“ musí být vše, co jsi zpracovala. Když jsem zpracovával BP, tak to ještě šlo, nyní u DP již ne. Možná se jedná o specifikum školy.

 14. já si naopak myslím, že by absolventské a závěrečné práce měly být veřejné a měly být dostupné na internetu. pak by se snadno odhalilo, že spousta studentů jenom bezostyšně opisuje. dokonce jsem pro zpětné odebírání titulů kvůli opisování. na jedno takové opisování jsme narazili, když nám byl ze závěrečné práce nabídnut článek do časopisu a pak jsme zjistili,že tam není vůbec nic původního, pouze je to bezostyšně opsané ze zahraničních pramenů (bez udání zdroje!)
  takže zveřejňovat, zveřejňovat!

 15. to zwiřeSouhlas. Kdyby ještě žil soudruh Uljanov, jistě by své Učit se, učit se, učit se nahradil zmíněným Zveřejňovat, zveřejňovat, zveřejňovat.

 16. 2zwířeJá proti důkladné kontrole nic nemám. Ale měla by se provádět HNED, zpětně je na nic. Jen jsem chtěl upozornit na to, že některé práce prostě obsahují citlivé údaje a proto jejich zveřejnění nemusí být žádoucí. S tím, že opisování je špatné, souhlasím. Ostatně s tímto názorem se děkan Schwarz dostal i do hlavních zpráv na nejmenovanou televizi.

 17. Je fajn, že se ty práce dostanou na web. I když ve většině případů nejde o žádný zázrak, tak průměrnou kvalitu informací na webu to určitě zvýší 🙂 .

 18. třeba konkrétně na VŠE má každý autor práce možnost pořádat děkana o zveřejnění práce v takové verzi, v které budou citlivé údaje chybět:

  „Ve verzi práce, která je určena pro zpřístupnění, je možné nahradit citlivé údajů jinými údaji, popřípadě lze část práce ve verzi určené pro zpřístupnění vynechat; rozsah vynechané části práce musí schválit děkan příslušné fakulty, nebo v případě, že pracoviště, na němž je práce obhajována, není součástí žádné fakulty, rektor školy. Ve verzi určené pro zpřístupnění je pak uvedena informace, že některé údaje jsou nahrazeny, nebo že část práce je vynechána.“

  Jinak tuto problematiku zákon neřeší, řeší si ji každá škola samostatně. Někde je tedy nitné požádat děkana předem o možnost zveřejnit práci bez některých údajů, jinde je možné požádat o zveřejnění až po určité době, ale jen tak, aby nebyl popřen základní účel zveřejňování prací, tj. transparentnost.

  Mám za sebou práci na soukromé i na státní škole a u té soukromé je logicky menší tlak na to zveřejňování, už jenom proto, že se tam nenakládá s financemi z veřejných zdrojů – proto nebyl problém požádat o znepřístupnění práce po dobu tří let od obhajoby.

  Jinak ten předpis na VŠE je tady – http://www.vse.cz/urdeska/rad-zverejnovani-kvalifikacnich-praci-20060621.php

 19. Blbost o IS MZLUJe blbost říkat, že IS MZLU je ukradený IS MU. Ty dva systémy nemají společný ani jeden byte zdrojového kódu. A myslíte si, že je MU tak blbá, že by umožnila svůj systém nechat pravidelně krást MZLU a zveřejňovat? Navíc jak by MZLU svůj systém prodávala, když by byl kradený? Viz třeba is.stuba.sk, is.tuzvo.sk, is.savs.cz nebo teď nově se jí to podařilo i na VŠE…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *