Venkovský učitel

Odlišný film pro odlišné diváky


Není nic krásnějšího, umí-li spolu dva lidé mlčet. A to nejen v kině. Stejně tak úžasnost hercova projevu může spočívat v mlčenlivých scénách odkrývajících nejnitěrnější pocity hlavního hrdiny. Není v tomto směru lepšího umělce. Pavel Liška. Ani jeho maximální herectví by však spolu s výtečným scénářem nestačilo na to, aby se Venkovský učitel stal nejlepším českým polistopadovým filmem. NaŠtěstí je tu režisér Bohdan Sláma.

Není kam spěchat. Pomalu budovaná atmosféra, dlouhé scény bez střihů. Po chvíli přestávám být divákem, jsem součástí děje, do kterého mě vtáhla kamera zabírající hlavní postavy z neuvěřitelné blízkosti. Jsem vděčný za ostrost záběrů. Pro slzy v očích totiž vidím rozmazaně. A to prakticky od začátku až do konce filmu. Stačí se otevřít a nechat na sebe působit emoce. Přátelství, tolerance, láska, odpuštění. Celý život koncentrován do dvou hodin.

Každý jsme jiný. A odlišnost je někdy past a někdy to je dar. Podle toho, co s tím sami uděláme.

18 thoughts on “Venkovský učitel

 1. Upoutavky na to bezi uz par tydnu a priznam se, ze jsou to jedine upoutavky na film za posledni dva roky, ktere me opravdu upoutaly, ze bych na to i sel.

 2. PRAVDOU K PRAVDĚNení těžší věci, než dojít pravdou k  pravdě. Vždyť ve lžích slov se dáví celý svět.

  Laco, fantastickej text jsi napsal. NaŠtěstí jsem si ho přečet´.

  P.S. Ovšem věřit v Boha se nedělá, věřit v Boha se… žije.

 3. Líp se věří v Budhu, protože Budha je ve všem:-)
  Ale spíš je to tak, myslím, že každý svému bohu říká jinak.

 4. Nejlíp se věří v prachy. Ty jsou i v tom všudypřítomným Budhovi. A je šumák, jaký má tohle božstvo jméno. Jestli dolary, eura, koruny nebo libry…

 5. Teochyba, nejsou v Budhovi, ale Budha je v nich, protože Budha je ve všem, představ si,uznávám je to divné, že i v Tobě:-))

 6. @TEISTICKÁ MYŠLENKA[1] Roji, vezmi svoji nejoblíbenější čtenářku, půltuctu kapesníků a běžte do kina. Nebudete litovat.

  [2] Díky za pochvalu GTI.

  [4] Nejlíp se věří v SEBE. A je šumák, jaký má tohle božstvo jméno. Jestli @Teo, GTI, Laco, Mod. nebo Petr K.

 7. [7] Víra v cokoli bez prachů je na pendrek. Se zeptej kardinála Vlka. 🙂 Víra je jenom transformovaná touha. Se zeptej Venkovského učitele. Ale netrvám na tom. Jenom jsem se kapku zamyslel. Třeba to budhisti viděj nebo deklarujou jinak… 😛

 8. Teobudhismus by měl být v prvé řadě o nelpění, na ničem, nakonec proč na něčem lpět, když je Budha ve všem:-). Lidem, kteří na ničem nelpí se prý mnohem snadněji umírá, ale tohle nemám vyzkoušené:-)

 9. 12Klíčové slovo: PRÝ… Prý až se globálně oteplí, v pekle si poříděj klimatizaci. Zadarmo to nebude. 😛

 10. Ty poslední 3 věty jsou velkou životní pravdou … někdo věří v boha, jiný v budhu a jiný zase třeba v ty prachy … nejdůležitější na tom všem ale je, že každý z těch lidí má právo na svoji víru. Film jsem taky zhlédl a Lacem popsané hodnoty v něm objevil, i když musím přiznat, že mě nenapadlo je takto konrétně formulovat:-). Titul nejlepší polistopadový snímek bych si ale dovolil udělit jinam, snad úplně nejhlubší zážitek ve mě zanechal film „Je třeba zabít Sekala“, tam se té pravdy o lidstvu našlo snad ještě o něco víc;-(.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *