Jak se nedělá revoluce

Několik vět


Chomutovská radnice dělá jednu botu za druhou. Bylo o tom napsáno už dost. Protesty mých nespokojených spoluobčanů sleduji delší dobu (dobrou kombinací je Harryho blog a stránky Chomutovského deníku) a tuto středu dozrál čas, abych se na jednu z jejich manifestací zašel podívat osobně. Obdivuji organizátory protestů a sepisovatele petic. Musí je to stát moře času a jdou s kůží na trh.

Obávám se však, že jediným výsledkem jejich snažení bude dobrý pocit, že nesplynuli s mlčící většinou a v rámci svých možností se pokusili o změnu. Jeden ze středečních řečníků, představitel chomutovského undergroundu Josef Šporgy, ostatně v této souvislosti ve svém projevu zmínil rok 1994, kdy v Chomutově koncertoval Karel Kryl. „Seděli jsme po koncertě v hospodě a Karel řekl, že mlčení je ta nejhorší zbraň,“ zavzpomínal Šporgy.

Jenže já si v souvislosti s aktuální chomutovskou kauzou vzpomněl na jinou větu. Marnost lokálních protestů totiž přesně charakterizuje legendární hláška jistého dělníka v televizním pořadu Sondy, který těsně před revolučním rokem 1989 odvážně prohlásil, že Schody se také nezametají odspoda nahoru.

16 thoughts on “Jak se nedělá revoluce

 1. smutekVíš, když něco podobnýho čtu, tak mě přepadne smutek. Myslím že češi maj celou řadu dobrejch vlastností i když celkem rád cestuju, žít v cizině bych nemohl.

  Jedna z věcí, co mě tady vadí, je typickej „národní“ rys – fňukání a pasivita. Když se projdeš po hospopdách (nebo internetovejch fórech), uslyšíš tisíce nářků co komu vadí, co by šlo udělat líp a co kdo provedl. Smutný ale je, že tím to skončí. Většina čechů vyjde z hospody, sklopí oči a jde dělat jako by se nic nestalo.

  Teď jsem to měl dvakrát za sebou z první ruky a musím říct, že větší pocit bezmoci (hlavně tom prvním případě) jsem už dlouho nezažil.
  1) příbuzná byla týden v nemocnici (bulovka) s vážným problémem (jako nepohyblivej ležák) a chování personálu bylo strašný (ve srovnání s tím je vězení rájem na zemi). Já osobně bych tam nenechal kámen na kameni, ale příbuzenstvo jen chvíli žbrblalo (mezi sebou) a pak to nechalo bejt…

  2) na R10 si partička policejních gestapáků udělala „ideální pracoviště“. Na rychlostní silnici si nechali zabetovat značky pro snížení na 60tku!!! když je hezky, udělaj si tam piknik a při tom měřej. Po týhle silnici jezdí i spousta mejch známejch a všem to vadí. všichni nadávali, rozčilovali se… a tím to skončilo…

  Víš Laco, kdyby se lidi v Chomutově chovali tak jak maj (aby na demosntraci nebylo jen 200 zoufalců), aby se zajímali co se v jejich městě děje, kdo za to může a pak se ve volbách podle toho rozhodovali – vypadalo by to i ve vrcholový politice jinak.

  Schody se sice zametaj shora, ale chlív se vyplavuje od „podlahy“…

 2. JA SE DĚLÁ POLUCEJe to problém. Základním intelektuálním rámcem primitivů všech zemí co se rádi spojují je představa, že ten kdo vládne je gauner. Tento postoj je při omezeném rozhledu těch primitivů pochopitelný. Jejich představy o společnosti jsou asi jako představy kolouška, který se probudí zčistajasna v džungli. Tedy jedná se o obranný sebezáchovný postoj. Jenže džungle je dokonale fungující mechanismus. Jen musíš vědět, kam šlápnout. Nevím jak je to v Chomutově, ale obecně samozřejmě jsou gauneři jak dole tak nahoře. Proč by to ostatně mělo být jinak?

  Ulice nemůže rozhodovat o tom, co je a co bude. A to ani v dobách revolučních. Ulice jen dopomůže (v té revoluci) k tomu aby se podařilo svrhnout tyrana. O radaru (například) proto nemohou rozhodovat alkoholici v hospodách zrovna tak, jako o tom kdo bude ředitelem kdejaké zoo nemohou rozhodovat ochránci čvrčků, ale zřizovatel.

  Demokratické mechanismy, ať už to jsou petice či standardní politický duel dostatečně kvalitně zajišťují to, že společnost se od těch gaunerů očišťuje.

  Zhůvěřilci ovšem jsou všichni ti grýnpitschi, hlávkoví saláti, ochránci žab ve středohoří, lezci na elektrárenské komíny a obdobný společenský odpad. Tyto aktivity totiž těží z demokracie, aniž by si uvědomily, že s ní ovšem nejen stojí nýbrž i padají… Tedy než desktruktivní postoje nikdy nemohou zajistit zkvalitňování demokratické společnosti.

  Volby… to je stále nedoceněné téma. A mozky… sázel bych na mozky. Těch je vždycky málo.

 3. svobodné dolbySmutným faktem zůstává, že u nás nevolí ani mozky. U nás se jen házej do uren tří (a čtyř)písmenný zkratky…

 4. Tak já nevím. Slyšela jsem na vlastní uši „na ulici“ Livii Klausovou prosit o podporu svého muže v roce 97? Taky jsem slyšela na vlastní uši “ na ulici“ Klause vykřikovat, že pár křiklounů (bylo jich tam asi 150 tisíc), nemůže nic změnit, taky říkal, že politiku nemůže na ulici dělat lůza, protože to nemá nic společného se základními principy demokracie. Mimochodem pořád to byla ta samá ulice, ta samá, která ho vynesla až tam kde dneska je.
  Můj subjektivní názor je, že jsou chvíle, kdy se politika na ulici dělat dá a má a čím víc lidí na tu ulici příjde, tím líp, protože je je pak přes ta téměř zvukotěsná okna radnic víc slyšet.

 5. 2Jestli se můžu zeptat, GTI, jak je to s tím kolouškem, co se probudí v džungli? Nějak mi uniká souvislost s těmi primitivy, co jim vládnou gauneři.

 6. MODONONo přece… doufám se nedomníváš, že Livia je tou ulící? Ty mně nečteš, ja nahoře píší, že ulice v jistých zlomových dobách dopomůže strhnout tyrana či co jiného… ovšem ta ulice nemůže rozhodovat o tom co bude, na to potřebuješ tu „Livii“.

 7. GTI:-)ale čtu Tě, neboj:-)), ovšem na každé ulici vždycky najdeš nějakou Livii, nebo Václava, ale ti zas na druhé starně potřebujou podporu té promitivní ulice:)
  No a protože Tě čtu pečlivě, musím dodat, že bůh zaplať za každého aktivistu, který někde huláká nebo se sem tak k něčemu přiváže, protože Ti gauneři nahóře to takhle nemaj zas až tak úplně jednoduchý a svoje nadstandardní boční příjmy musej přece jen víc máknout.

 8. pojmy a termínyVe chvíli, kdy lidé ulice z ulice mění historii, jde o „vůli lidu“, „rozhořčené občany“ nebo „nesouhlas národa“.

  Když se pak lidé obrátí proti těm, kdo byli tímto způsobem vyzdviženi vzhůru, jde o „provokaci opozice“, „zmanipulované davy“ a pár „zoufalých extremistů“.

  Na ulicích stojí ti kdo mají odvahu a sílu něco dělat. Tak to prozatím bylo a ještě chvíli bude. Dětské představy o „kvalitních“ demokratických volbách nechme prozatím v šuplíku vedle karkulky a perníkové chaloupky…

 9. MODONOKdyby to tak s těmi aktivisty bylo, jsou už všichni nahoře dávno v blázinci… Aktivisti zajímají jen uliciresp. bulvár. Nahoře jejich šepot neslyší nikdo… Někdy můžem dát diskuzi o tom co jsou to vlaastně občanská sdružení a co politické strany, co demokracie a co dětské představy aktivistů o životě společnosti. Mohlo by to být zajímavé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *