Firemní stránky s přidanou hodnotou

Víte jak zvýšit atraktivitu firemních stránek?Je známou pravdou, že návštěvníci webů, stejně jako vyhledávače, nejvíce ocení kvalitní obsah. A nemusí to být jen dobře napsaný popis výrobků či služeb, ale je vhodné mít na firemním webu také obsah, který má pro návštěvníky obecnou použitelnost.

Před nedávnem například provozovatelé firemního webu Economic Wizard spustili novou službu — Slovník ekonomických pojmů. Najdete v něm bezmála čtyři stovky výrazů především z oblasti logistiky, optimalizace podnikových procesů apod. Dokonce se v Jyxu na výraz slovník ekonomických pojmů dostal web Economic Wizard na první místo.

Jak mi navíc sdělil zástupce výše zmíněné společnosti Tomáš Formánek, každý má možnost opravit stávající a doplnit nová hesla s tím, že na oplátku bude mít ve slovníku odkaz na své stránky. Dotyčný (nebo firma) tak může získat přesně cílený odkaz.

Hezká ukázka toho, jak lze prakticky zdarma vytvářet zajímavý obsah, který může přivést i budoucí zákazníky.

4 thoughts on “Firemní stránky s přidanou hodnotou

 1. A co autorská práva?Slovník je hezký, ale obávám se, že to není ta nejlepší cesta. Jsou sice uvedeny "zdroje, ze kterých byly převzaty definice ekonomických pojmů", nicméně autorský zákon hovoří o citacích takto:
  § 31
  Citace
  Do práva autorského nezasahuje ten, kdo a) cituje ve svém díle v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů,
  b) zařadí do svého samostatného díla vědeckého, kritického, odborného nebo do díla určeného k vyučovacím účelům, pro objasnění jeho obsahu, drobná celá zveřejněná díla,
  c) užije zveřejněné dílo v přednášce výlučně k účelům vědeckým nebo vyučovacím či k jiným vzdělávacím účelům;
  vždy je však nutno uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.
  A já si nejsem jist, jestli zmíněné "dílo" splňuje některou z těchto podmínek.
  Naprosto souhlasím s užitečností přidané hodnoty pro návštěvníky, ale nemohu souhlasit s tím, že zajímavý obsah lze přinášet "prakticky zadarmo". Naopak, je to obvykle metoda nákladná a nelehká.

 2. Autorský zákonDobrý večer,
  máte naprostou pravdu, jak doufám, tak se náš slovník nevíce přibližuje bodu a, podle Vámi citovaného autorského zákona. Nevidím však nic špatného na citaci(využití) tak obecně použitelných definic. Problém by zřejmě nastal při publikování speciálních principů, metod apod. V každém případě děkuji za upozornění.

 3. ZadarmoObsahem přinášeným "prakticky zadarmo" jsem myslel tu část, na které by se podíleli sami čtenáři.

 4. Úskalí citací atd.Pokud bychom použili bod a), pak by bylo zřejmě vhodné rozlišit ty části textu, které jsou původní a citace, které by měly být označeny konkrétním pramenem. Poněkud nejasné označení "odůvodněná míra" pak má podle mého názoru vyjadřovat převahu podílu původního, autorského textu nad citacemi. Je to celé trochu abstraktní, ale asi těžko byste obhájili např. diplomovou práci, která by se z 90% skládala z citací jiných děl.
  Nechtěl jsem znehodnocovat Vaše úsilí při vytváření slovníku, nicméně je asi potřeba upozornit na toto úskalí. Jinak se můžeme dočkat toho, že si čtenář vezme příklad a na svůj web si něco vezme támhle, přihodí tamto a ejhle, přidaná hodnota je na světě!
  Ještě k obecně použitelným definicím: asi skoro všichni vědí, jak se vaří kuřecí vývar. Jakmile to ale někdo popíše a vydá to např. knižně jako kuchařku, stává se to autorským dílem. Samozřejmě kdokoliv jiný může napsat svůj recept na kuřecí polévku, ale neměl by jen opsat původní recept.
  Mám docela blízko k nakladatelství, které vydalo za nemalých nákladů původní šestisvazkovou edici právních lexikonů, tak jsem možná na toto téma trochu citlivější…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *