Den Edwarda Kelleyho

Jak jsem zastínil největší hvězdu dne, Miloše Nesvadbu


Na hradě Hněvíně v Mostě se dnes konaly slavnosti Magistra Edwarda Kelleyho. Na divadelní scéně pod otevřeným nebem odpoledne probíhala kouzelnická show, v jejímž rámci došlo i na soutěž o kostým slavného alchymisty a mága rudolfínské doby. Konferenciér na pódium pozval tři děti v doprovodu svých rodičů. Nenechal jsem se Klárkou dlouho přemlouvat, díky čemuž jsme se stihli probojovat mezi trojici soutěžících dvojic.

Teprve při pohledu do zaplněného hlediště jsem si uvědomil, že vůbec nevím do čeho jdu. Byl jsem jako v transu. Z povzdálí jsem slyšel hlas moderátora, který stál přímo vedle mě. Soutěž prý bude vědomostní. Blesklo mi hlavou, že bych raději zápolení v kouzelnických dovednostech. Toužil jsem totiž z jeviště rychle zmizet. Z plánování odchodu z prken znamenajících svět mě vytrhla otázka, ve kterém roce Edward Kelley odešel z našeho světa.

Tipoval jsem jako první. 1625! „Kdepak, to byl již pěkných pár let po smrti,“ reagoval konferenciér a usnadnil tím roli ostatním soutěžícím, kteří se však svými odpověďmi od správného roku 1594 vzdálili ještě více než já. O vítězi tedy měla rozhodnout druhá otázka. „Do finále postoupí ten, kdo nejrychleji spočítá, kolik let od skonu Magistra Kelleyho uplynulo právě letos,“ odstartoval moderátor soutěže matematický souboj.

Přestal jsem vnímat bouřící publikum. Letěl jsem stoletími a počítal roky, které dělily letopočty 1594 a 2000. Přičíst osmičku pak byla hračka. Ano, byl jsem nejrychlejší, ale stále jsem ještě nebyl vítěz. Musel jsem odpovědět na bonusový dotaz. „Najít recept na elixír mládí a přeměnit kámen ve zlato,“ zareagoval jsem briskně na otázku, co patřilo mezi hlavní úkoly alchymie.

Pro Klárku a Adama jsem v tu chvíli byl mnohem větší hvězdou, než legendární kreslíř Miloš Nesvadba.

Adam, Miloš Nevadba a Klárka

12 thoughts on “Den Edwarda Kelleyho

  1. Lacotak na ten letopočet bych si asi nevzpomněla, ale jednou jsem zvítězila se svými štěňaty v soutěži o Senohrabskou buchtu 🙂

  2. MOSTECKÁ ALCHYMIEBRAVO, LACO, být králem kanceláře či králem lampárny není žádná fuška, ovšem být králem svých vlastní dětí déle než minutu po koupi kornoutu se zmrzlinou, to vyžaduje znát tajemství života. Obstál jsi na výbornou, a to se cení.

  3. OMYL MAGISTRA KELLEYHO[1], [3] Díky pánové.

    Magistr Kelley se mýlil. Mít alchymistický plášť opravdu nestačí. Recept na elixír mládí jsem našel i bez něj. Celou dobu, co jsem stál na jevišti a snažil se neudělat si větší ostudu než bylo nezbytně nutné, mě Klárka držela za ruku. Obstál jsem a myslím, že v té chvíli bych dokázal i proměnit kámen ve zlato.

  4. pořádnMy co jsme kovaní v soutěži „O zemi kde zítra již znamená včera“ víme co je uznání 1000-ci hlavého publika (svazáckého) :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *