Multimediální pivo

Pivní stezka odvahy


Deset hodin. Přesně. Stojíme na prahu multimediální expozice v návštěvnickém centru Budějovického Budvaru. Paní v recepci, co nám prodávala lístky za 275 Kč včetně následné exkurze do pivovaru, upozorňuje, že vše je automatizované, a proto nemáme na nic sahat. Kromě nás je ve výpravě mladý pár a pán v obleku. Úvodní velkoplošná projekce výroby piva uvnitř měděné varné pánve děti ještě příliš nezaujme.

Hladina adrenalinu ovšem rázem stoupne v rychle klesajícím výtahu, ve kterém absolvujeme neobvyklý výlet 300 metrů hluboko pod zemský povrch. Kabina sebou občas nebezpečně trhne, za okny na bocích výtahu se rychle střídají jednotlivé zemské vrstvy, pod kterými se skrývá jedinečná, tisíce let stará voda sloužící jako surovina pro výrobu piva. Výtah zastavuje těsně nad hladinou Artéské studny, o čemž se můžeme přesvědčit průzory v podlaze.

Děti se bojí, dobře není ani Markétě. Do zbylých částí expozice vstupují s obavami. Zvláště poté, co pán v obleku nečekaně stiskne tlačítko u jedněch dveří a všichni zůstáváme uzavřeni několik dlouhých okamžiků v naprosté tmě v neznámém prostoru. Zklidnění přináší až finální 3D kino s detektivním příběhem s nadsázkou uvádějícím diváky do sporu o originalitu budějovického piva.

V Budvaru pracuje můj spolužák (vystudoval jsem Vysokou školu pivní, fakultu ležáků, obor konzumace). A právě jemu vděčím za tip na exkurzi v pivovaru v jihočeském Budweisu. Romane, díky! Až se potkáme na srazu, máš u mě pivo.

7 thoughts on “Multimediální pivo

 1. Pokud se nepletu, tak i já tě lákal na tu exkurzi. Ale to pivo klidně oželím :D. Jinak jsem zvědav na další místa, která navštívíte. Možná by se dětem mohla líbit nedaleká ZOO v Hluboké nad Vltavou…

 2. Laco ser na ZOO v Hluboký, to radši zajeď do soukromého ZOO v Dvorci (u Borovan), před nedávnem se jim tam narodily 3 ks tygrů. A když už tam budeš, tak to máš kousek do rodiště světoznámého cestovatele, technika, … skladatele, básníka,novináře atd. Ing. Sikory v Ledenicích. Muzeum se otvírá bohužel až příští týden, ale aspoň si můžeš říct, tady všude byl, možná že zrovna na tomto místě (útulná hospůdka)si dával svoje oblíbené pivíčko. 🙂
  Čiko

 3. 2 LACO: Netřeba děkovat, rádo se stalo. Jen mi furt vrtá hlavou,proč 5 minut po Vašem odjezdu z Budvaru u nás vypukl požár, viz. http://ceskobudejovicky.denik.cz
  Že tys chtěl dětem vynahradit to nevydařené závodění na lipenské bobovce? ;-D

  Ještě jeden tip – pokud jste ještě nebyli na Kleti tak tam mrkněte, za hezkého počasí (což snad o víkendu bude) je krásný výhled po jihočeské koltině, občas jsou vidět i Alpy.
  http://www.ckrumlov.cz…i_klet.htm
  http://www.klet.com

 4. Laco na Kleť nejezdi,teď přichází brázda VT (vysokého tlaku) ze západu a to je vždycky opar směrem na Alpy, takže URČITÉ nic neuvidíš. To já bych výlet zakončil prohlídkou malebného městyse místního velikána viz. jak jsem již psal … výše.
  🙂

 5. JIHOČESKÉ OPICE[1] Ano, Scotty, vím. Ale s Romanem jsem si ohledně exkurze dokonce i telefonoval. Nemohl jsem totiž České Budějovice najít na mapě.

  [2] Marku, prohlídka multimediální expozice trvá asi 50 minut, exkurze v pivovaru asi tak stejnou dobu.

  [3] Čiko, ta soukromá ZOO je dobrý tip. A mají tam i opice nebo musíme až do Ledenic?

  [4] Romane, to ta průvodkyně. Když mě viděla, celá se rozhicovala. Mé otázky ji pak rozpalovaly ještě víc. Myslel jsem, že v ležáckém sklepě se trochu zchladí, ale po mé poznámce při ochutnávce, že bych si místo toho budějovickýho samoseru dal raději ohnivou vodu, se rozžhavila do ruda a začala se shánět po ještěrce.

  [5] Čiko, sobotní návštěvu Ledenic vážně zvažuji. Přítomnost slavného a váženého blogera by zcela jistě zastínila i událost z roku 1398, kdy Ledenice do znaku dostaly stříbrnou růži z erbu pánů z Landštejna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *