Tenkrát na Západě

Pokud jste film viděli, máte smůlu. Už nic lepšího neuvidíte.


Víš, kámo, nikdy jsem nechápal rozdíl mezi westernem, kovbojkou a indiánkou. U příběhů Vinnetoua jsem se nudil, dramatické bojové scény Apačů a Siouxů jsem vždycky odzíval. Pak ale přišel jeden prázdninový večer. Téměř na den přesně to včera bylo dvacet let. Seděl jsem tehdy v přeplněném letním kině a radoval se, že jsem se dostal na nepřístupný film. Propašovaný lahváč byl dalším bonusem. Ale skutečná výhra mě teprve čekala. Tenkrát na Východě jsem dospěl.

Hele, brácho, hned úvodní desetiminutová scéna tříhodinového eposu Sergia Leoneho tě srazí na kolena a chvíli budeš lapat po dechu. Dnes už nikdo z režisérů nemá odvahu, aby pro vyprávění jednoduchého příběhu o odplatě použil styl nekonečně natahovaných téměř statických záběrů. V kombinaci s působivou hudbou Ennia Morriconeho vzniklo vskutku geniální dílo, díky kterému pochopíš, že nejvíc se dá sdělit beze slov.

Pokud by se uděloval Oscar za nejsilnější atmosféru, stačilo by vyrobit jen jeden kus.

11 thoughts on “Tenkrát na Západě

  1. Nemohu jinak než s Vámi samozřejmě souhlasit…

    Doporučuji i další Leoneho velký film – Tenkrát v Americe, který byl rovněž před pár měsíci v TV a lze jej sehnat i v půjčovnách DVD. Více zde: http://jdem.cz/abs15

  2. JO… TO BYLO TENKRÁT…Také si přesně pamatuji, jak mě tenhle biják kdysi sejmul… a vím jak mě stále dostává a dojímá.

    P.S. Nedávno jsem s dětma probíral tehdejší Ameriku a kluci říkali – chtěl bych vidět, jaký to tam přesně bylo… Strčil jsem do SONY (bravo) DVD a pojali jsme ten film jako naučnou stezku po stopách Západu… je tam všechno – indiáni, černoši i bílí, zrzaví irčani, děvky… dokonale je to zalidněné, je tam i telegraf, nádraží, vlaky, stavba kolejí, dražba nemovitostí, odpočivná stanice pro dostavníky, koně, křepelky, rozvoj měst podél dráhy, Colty, prachy, pohřeb…
    Tedy i z tohoto pohledu je to dokonalé dílo.

    P.P.S. Jako dvojku svého žánru řadím od Sama Peckinpah – Pat Garrett a Billy The Kid. Koho by nedostal tenhle biják umocněnej hudbou (koneckonců i rolí) Dylana do kolen… Někdo prostě tvoří svět. Někdo, jako Dylan, je vždycky svědomím světa, jeho světlem i tmou. Jo… možná se sejdem u tý nebeský brány, ale ještě před tím na tebe bude z pangejtu mávat levačkou William Boney… alias Bill Kid. S prostřelenou plící a vyrvaným kusem zad. Ty ovšem nezastavuj, Bill má sice v pohledu něhu všech dětí světa, ale za ním je jen ledová tříšť, dech smrti… Vždyť on jedinou kulkou ze svého Coltu dokázal dvěma chlápkům najednou vystřelit mozek z hlavy. Jen tak. Pro lásku k životu.

    To Pattrick Garrett, ten život miloval ještě víc. Jo, to on mu řekl, těsně před tím, než mu kulkou vyrval pravou plíci z těla, že tak, jak stárne jeho země, chce on stárnout s ní…

    Tak nezastavuj a jeď dál. Ve zpětným stejně uvidíš oči Patta… jo, už se blíží… a Bill by dal tisíc dolarů, že je na světě místo, kam by Pat nikdy nevystřelil. Jenže on vystřelil. A Dylan byl u toho. Takřka doslova.

    Spolu s Dylanem tedy vykřič do noci ty neskutečné tóny… Knockin´On Heaven´s Door…

  3. Moc krásně o tom píšete, GTI a Laco, až mě z toho příjemně mrazí :-). A co Clint Eastwood a Hodný, zlý a ošklivý a ty další dva filmy? To zase bere mě, ale nedokážu to tak popsat…

  4. Zrovna včera, když jsem to dokoukala, mě napadlo, že největší síla tohohle filmu spočívá v tom, že namá klasický happyand a prakticky žádné kladné hrdiny:-)

  5. JESSIEDěkuju… 😉 No, ty filmy na kterých Leone zkoušel (Pro hrst dolarů…), jestli to funguje jsou samozřejmě také velkými perlami, ovšem v „Tenkrát“, tam to klaplo všechno, včetně herců a scénáře – šok z obsazení klaďase Fondy (fantastickej zabiják, co) snad nejkrásnější voči vesmíru (CC), teda a nejen voči…, a indián indiánů, Bronson… taky mi teď mrazí…

    Vždyť, jeden si jí vzal, druhej ji miloval a ten třetí, ten ji chtěl zabít… do toho harmonika a třepot křepelčích křídel, vrzání větrníku na nádraží a dlouhej, tmavej a hlubokej pohled Claudie do mýho srdce… Sakra.

  6. Hergot, prakticky totožný komentář k tomuto filmu jsem četl v TV magazínu. Oni to od tebe normálně „voprali“!:-)

  7. LACO JE VŠUDE KOLEM NÁSUdělal jsem si dobré jméno jako recenzent pornofilmů (specializuji se na německé snímky z druhé poloviny sedmdesátých let). Není divu, že si toho všimli i v renomovaných TV magazínech a nabídli mi spolupráci. Komentář k filmu Tenkrát na Západě tak ode mě „nevoprali“, ale napsal jsem ho já. Tady jsem ho jen přetiskl. Jestli bude zájem, můžu dát do placu i nějakou recenzí „kožených kalhot“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *