Avatar 3D: Nic pro filmové intelektuály

My ostatní ale hýkáme nadšením


Jasně. Také jsem kdysi chodil výhradně na artové snímky a pohrdal dabovanými tituly. Film musel mít náročný děj, který nebylo možno jednoznačně rozklíčovat ani po dvou celovečerních kavárenských debatách. Teď se ale chci bavit už v kině. A dnes, po bezmála čtyřiceti letech chození do kina, jsem viděl nejzábavnější film svého života.

Avatar. Čekal jsem něco velkého. Načetl jsem si o tom hodně. Nemohl se dočkat. Ale kurva, tohle jsem vážně nečekal. Téměř tři hodiny jsem nehnutě seděl a zíral. Přál jsem si, aby ten nádherný výlet neskončil. Můžete si říkat co chcete. Třeba že děj je prostinký, film vykrádá už stokrát viděné, nebo že se příběh veze na populární ekologické vlně.

Je to úplně jedno. Kolikrát v životě jste zažili potlesk ve vyprodaném kinosálu? Kolikrát v životě jste zapomněli, že nejste součástí příběhu? Věděl jsem, že James Cameron je bůh, ale jak k sakru může vědět, co přesně chci na plátně vidět? Tedy, přesněji řečeno, co všechno bych si přál vidět, kdybych měl alespoň desetinu fantazie co on?

Jsem rád, že s námi na filmu byla Klárka. Ve svých deseti letech má ještě naději, že jednou uvidí dokonalejší film.

15 thoughts on “Avatar 3D: Nic pro filmové intelektuály

 1. Díky Laco! Cítím to stejně a jem rád, že s námi byla 5. letí Terezka. Mým známým i mě to několikrát behnalo slzy do očí.

 2. Pardon, že sem vpadám s nepříliš chytrým dotazem:)
  Uvažujeme, že bychom na to šli s manželem, ale já nechodím na nic, kde teče krev, nerada se dívám na filmy, kde jsou nějaké krvavé bitky nebo příliš nervydrásající děj.
  Z recenzí se o této charakteristice filmu dozvím většinou málo.
  Jak je na tom Avatar z tohoto hlediska?
  Tady čtu, že na to berete i děti, takže by to mohlo být i pro mne?
  Děkuji:)

 3. NadšeníNa film ve 3D jsme se s manželkou chystali dlouho,proto jsme neodmítli pozvání kamaráda a frčeli na Avatara. Předem jsme si nečetli kupu recenzí,jeli jsme neposkvrněni filmovými kritiky…A super,opravdu jsme celou dobu s napětím sledovalu děj,ať byl či nebyl jednoduchý,pro mě zajimavý,navíc vše ve 3D,což pro mě byla o to větší podívaná…bohužel jen těžko budu hledat titul co by Avatara překonal…takže velké díky Camerone a mému kamarádovi za pozvání,díky Laco 😉

 4. RODINNÝ AVATAR[2] Chris, není to hloupý dotaz. Také jsem se o to zajímal, než jsem se rozhodl vzít Klárku s sebou. Ano, ve filmu se zabíjí. Nejdříve zvířata, posléze i lidé. A to poměrně ve velkém množství. Ale není nutné mít obavy, scény jsou celkem decentně natočeny, rozhodně nikde netečou potoky krve.

  [4] Není zač. My s Klárkou děkujeme Vendo Tobě a Monče za velmi příjemnou společnost.

 5. AVATAR T3000[7] Vankelte, rozdíl mezi těmi filmy je pouze jeden. Zatímco Terminátor se LEGENDOU již stal, Avatara to teprve čeká.

 6. AVATAR JUNIOR[9] Fremy, Klárka se na návštěvu kina nominovala tím, že po přečtení recenze filmu od Františka Fuky mi byla schopna popsat jeho základní děj. Na film se pak těšila a po jeho shlédnutí byla doslova nadšena (nejvice asi z 3D efektů). V každém případě chce jít na film znovu.

 7. SLÁVATARNo… tak to je výzva. Tři hodiny, to jediné mě zatím dokázalo od návštěvy kina úspěšně odrazovat, neumím si totiž představit, že bych to mohl bez přestávky (fyzicky) vydržet. To to jako jede v jednom kuse? A co ty brejle, nebo jak se to zobrazuje? Nebolí z toho hlava?

  Cameron… to je ten, co dokázal dostat do filmů fantastické věty. Třeba ve Vetřelcích ocení vejpůl roztrhlej kyborg Bishop výkon hrdinky – "Na člověka dost dobrý". Nebo v Titanicu – "Je lepší bejt jeho děvkou než tvojí ženou…" A vůbec – "Jednou zemřeš, ne teď, ne tady a ne takhle…" Jo, Cameron umí.

  Tak, že bych to risknul? Modrá je dobrá… ale těch hodin, fakt si to nedovedu představit. Za maximum možného považuji standardní stopáž – 90 minut. Co je nad, redukuju, třeba jsem si udělal hodinového Blade Runnera. Je skvělej. Nebo třicetiminutovýho Bullitta. Je ještě lepší.Taky mám Tenkrát na západě. Hodinu pět. Akorát. Úvod ovšem jedu dvacet minut bez střihu. Teď jsem to zkusil i na Amadea, jenže jsem z první hoďky a půl nedokázal vyšmiknout ani notu… Fakt, ten Amadeus je asi vůbec nejlepší film všech dob. Teda… uznávám, neviděl jsem zatím AVATAR.

  Tak Laco, mám?

 8. AVATAR FAMILY[11] Sedmá třída, podzim, dopoledne před večerním lampionovým průvodem. Sedím na tvrdé dřevěné sklápěcí sedačce chomutovského kina Praha. Sleduji pásmo sovětských válečných filmů (Kutuzov, Bojovali za vlast). Od té doby mě v kině už nemůže nic překvapit.

  GTI, Avatar se v některých kinech promítá s patnáctiminutovou přestávkou na osprchování. Ale na Zličíně nebo v Letňanech se jede na jedno nadechnutí. Ovšem věř mi, že až v šest hodin vyjdeš z kina, bude už osm. Tak rychle to uteče.

  Celou dobu máš na očích brýle. Jestli nemáš na Mácháči problém strávit dopoledne na pláži s nasazenými slunečními brýlemi, měl bys to ustát. Ty brýle pro 3D vidění se od nich totiž příliš neliší.

  Netvrdím, že bych si doma Avatara nezkrátil. Ale v kině ani náhodou. I když objevíš v ději čas od času slepé místo, na plátně se budeš mít stále nač dívat. Vždyť kolik je sci-fi (fantasy) filmů, na které můžeš bez obav vzít manželku? A na Avatara vezmi i oba kluky, budou nadšeni.

 9. Laco, i když zázraky zdaleka nečekám, Tvá autorita mě skoro navnadila jít se podívat … ale zvládne to i můj 5-letý kluk? Normálně má rád Boba a Bobka, Willyho Foga atd:-) … asi si mám jako vždycky sehnat hlídačku, viď:-) ?

 10. Je to srandaJe to sranda, že kdokoli chce od filmu malililinko náročnější věc než zábavu, je záměrně označován jako intelektuál atd. A popravdě, nevěřím vám, že jste kdy na artové filmy chodil.

  Já vaše nadšení technologií chápu a respektuji, ale to je tak těžké pochopit, že chci od filmu více než tu tunu upocených uhrovatých techniků, kteří film bez jakéhokoli příběhu (tedy pardon, myslím tu klišovitou parodii na příběh) stvrořili? Jasně že je hezké, že tam je kytka, kterou jsme nikdy neviděli, ale o jejím světě nám to nic neřekne, prostě tam jen je a diváku, kochej se tou kytkou. Spousta béčkových scifi je v tomto směru daleko před tímto snímkem. Ale nechci vám tímto brát smysl života, asi bych se u filmu s dítětem také bavili (hlavně kvůli němu). Teď vlastně mě napadá, že to je přesně ten film, který kdyby mohl stvořit film mávnutím proutku, by vytvořil desetiletý kluk. Pan Cameron měl raději zůstat u zajímavých dokumentů.

 11. ehm…… ten "film" byl (tedy pardon – je) sračka nad sračky… není v něm nic, co by stálo za to vidět a nemít dojem, že jsem právě propásl 3 hodiny života. A jo, vlastně 3D – to je přece cool, sexy, trendy… promiňte, ale takhle nee…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *