Pohádka pro páťáky

Božena Němcová by se divila


Děti dostaly ve škole za úkol napsat o víkendu pohádku. Nevím, zda se v pondělí budou při veřejném čtení v pohádkách žáků 5. třídy objevovat nejčastěji čerti, ježibaby nebo hejkalové. Já se jen obávám, aby Klárka nemusela vysvětlovat, proč za největší strašidlo současnosti považuje demokracii.

S dovolením autorky zde její pohádku otiskuji.

Císař
napsala: Klára Bittnerová
21.5.2011

Před sto lety jeden známý kouzelník Toms dělal zajímavé triky. Jednou k němu přišel král Zinek se svou ženou. Kouzelník spatřil Zinkovu ženu a vzpomněl si, že to byla jeho nejlepší kamarádka z dětství. Kouzelník ji pozval na pódium, ale při triku podal Saše (tak se jmenovala ta žena) takový papírek, na kterém bylo, že se sejdou v 18:30 ve voze na náměstí. Saša ho také poznala a sešla se s ním.

Zinek nebyl moc hodný. Když se Toms se Sašou setkal, vyprávěl jí, jak je Zinek zlý, že už jednu svou ženu zabil. Oni se měli rádi a tak naplánovali svůj útěk.

Jednou zašla Saša za Zinkem a povídá mu: „Jdu od Tebe, jsi zlý, nebudu Ti pomáhat s Tvým plánem, jako že chceš zabít císaře, abyses dostal na jeho místo.“ „To teda ne! Zůstaneš tu a pomůžeš mi, ať chceš nebo ne!“ zařval Zinek, který pil víno, ale netušil, že mu tam Saša nasypala prášek na halucinace.

Když víno dopil, začala před ním Saša utíkat a Zinek za ní. Protože byl opilý, neuvědomil si, že Saša nastražila past. Schválně nastražila marmeládu, dala si nůž do podpaží, sedla na koně, jako že omdlela a odjela ze zámku. Zinek byl král, tak ho samozřejmě nikdo z ničeho nepodezříval.

Tak Toms se Sašou odjeli pryč. Další den jel Zinek k Císaři, kterého chtěl zabít. Když na Císaře vystřelil, netrefil se a začal utíkat a detektiv ho začal honit. Byla to velká honička, ale Zinek utekl do zámku Císaře. Když po honičce detektiv se Zinkem skončil v místnosti se zbraněmi, namířil Zinek pistoli na detektiva a začal zajímavý rozhovor:

Detektiv: „Proč tohle děláte, Císař vám nic neudělal, vaši rodině se neublížilo, nikdo vám nevyhrožuje, máte tak skvělý život, vím, že zlý nejste, proč to děláte, proč?“

Zinek: Jsem unaven z toho, že lidé mezi sebou mají samé spory, jeden překřikuje druhého, ve městech je zmatek, lidé se nedohodnou! Nikde není klid, všude je rušno a naše země pomalu a jistě ztrácí peníze! Jak to tu bude vypadat třeba za 100 let? Člověk bude překřikovat člověka! Tisíc hlasů bude bezmyšlenkovitě volit strany, které se nepohodnou a jen zemi uškodí. Ale jak chcete!“

Zinek dopověděl a namířil zbraň proti sobě.

Příští den, když šel detektiv na Zinkův pohřeb, přemýšlel o tom, že měl Zinek vlastně pravdu, že se jednou bude tisíc hlasů překřikovat atd. Což je vlastně dnešní demokracie.

15 thoughts on “Pohádka pro páťáky

 1. Re:Zvlastni ze ma dite v 5te tride takovehle starosti o demokracii. Ale pekne to napsala.

 2. IluzionistaTa Klárčina verze je o dost lepší, závěrečná část nemá chybu. Takhle to měli natočit!
  🙂

 3. DEMOKRATICKÁ ILUZE – ILUZE DEMOKRACIEVěřím, že Bittnerovi jednou neupřou autorská práva…, viď Klárko 😉
  Chválím!!!!

  Dopředu se omlouvám za filozofování.Jen si chci odplivnout.

  Zastávám názor, že demokracie může být využita a je výsadou pouze tam, kde je v živočišném druhu zastoupena vysoká míra inteligence. Ne pouze většinová, ale celková. Je toto náš případ? Posuďmě sami….

  Vždyť přeci každý jedinec, který svým hlasem zodpovědně rozhodne o osudu nás všech, musí mít vždy po ruce min. znalosti z historie, matematiky, kultury, ekonomie, ekologie a řady dalších oborů v úrovni min. vyššího středního vzdělání. Pochopitelně morálně by měl žít se všemi ve stejné konstantní úrovni (nelhát, nekrást, nepodvádět atd.)

  Kolik asi takových voličů je? Ostatně kolik takových je přímo ve vládě?

  Ne, moc jich není. Není jich ani ta většina. To víme všichni (alespoň doufám, že ve většině na tomto blogu). Žijme tedy dál v iluzi demokracie. Neboť kdyby, tady něco alespoň trochu podobného demokracii bylo, neměli by např. právníci práci (GTI promine).

  Jedinou výsadou, kterou nám tato iluze poskytuje to, že se tu můžeme veřejně vyplkat…

 4. Chudák dítěTak, a dětství je v p…..
  Má klárka dostatečné množství zinku ? 🙂

 5. DemográcieVe strhujícím tempu od začátku do konce, skvělé !

  Já bych to s tou demokracií, neviděl zas tak černě. Je stejně dobrá pro hlupce i tupce. Pouze inteligent dokáže lépe využít jejich možností – k dobrému i zlému.

 6. TNTSice si to neřekl tak černě, ale v podstatě jsi zopakoval, co jsem už řekl. Potřebuješ vyšší inteligenci, značnou míru morálních hodnot a bezpochyby i přirozené empatie. Bez toho nemůže demokracie fungovat…a taky nefunguje. V našem případě tedy pouze přežívá.

  Neberme to prosím tak, že mi snad ublížil svět. Jen konstatuji logická fakta tak.

 7. Když ti stará uteče s kouzelníkem většinou je v tom politika nevinně…Tomiku 🙂

 8. iNTELI blogTomiku, jestli si dobře rozumím, píšu o něčem jiném 😉

  Dle mého demokracie nepotřebuje zvýšené procento inteligentních a morálně kvalitních jedinců, aby mohla být užívaná. Inteligentní ji mohou lépe využít, ale třeba i zneužít. Pak musí nastoupit represe, která je ve vyspělých demokraciích lety pilovaná a zdokonalována, stejně jako vynutitelnost práva. V těchto oblastech se máme ještě mnoho co učit a právě tyto faktory ovlivňují chování jedince v takové te běžné, obecné, každodenní demokracii nejvíce.

  Pochopitelně souhlasím, že s větším procentem inteligentních a hlavně morálně vyspělých, by se demokracie žila lépe.

 9. DEMOKRACIE NENÍ ZÁCHODTNT, to je dobře, že si rozumíš 🙂

  Tak teď už abych si porozumněl jen já…

  Nejde přeci NIKDY o to jak využít nebo použít demokracii (v mým vnímání po česku je to doslova vulgární vyjádření). Jde jen o to v demokracii žít. Být v ní. Žádná těžko, ale co nejmenší represe a vymáhání práva jsou samozřejmým předpokladem. Je přeci notoricky jasné, že skutečná demokracie pak potřebuje jen minimum zákonů a opatření. Každý má přirozeně vědět, co smí a co nesmí dělat. A to se vracíme zpátky k té inteligenci, morálce, empatii atd…….Bez těchto předpokladů nemůže nikdy demokracie fungovat a taky nefunguje.

  Máš snad na mysli využití demokracie při protestech? Ano dnes si už ráno můžeš domluvit v klidu, že večer se sejdete s chlapama v hospodě, jen co to odpoledne za těch svých třista současný vládě nandáš. Víš, že odpoledne neodjíždíš na pár let do chládku….zatím.

  Výsledek všech prostestů je tedy jakej?

  Např.:Vyhoděj Johna, ve vládě si zvednou platy, zatímco ty flušeš čím dál víc krev a hodnej pan Antikorupcebárta bude pořád všem vysvětlovat, jak to tehdy myslel, když ho někdo natočil v domácím županu. Do nekonečna. Doslova Ti kálí na hlavu a tobě nezbejvá než ráno vyrazit do kolbenky, zatnout zuby a do nekonečna to snášet.

  Kdyby fungovala ta tebou výšše zmiňovaná opatření, už jen první náznak pochybení, o kterých už denně naprosto apaticky slýcháme, tak by lidé jako Bárta byli dávno vyřazeni ze společnosti. Definitivně odpojeni od možnosti vládnout.

  Jaké jsou tedy možnosti využití naší demokracie? Můžeš to prosím upřesnit?

 10. Tomiku,Myslel jsem využití možností, které demokracie nabízí.

  stojím si za tím, že funkční demokracie je vystavěna na schopnosti jakékoliv organizace ( stát, spolek pro ochranu užovek …) tvrdě a rychle trestat porušení pravidel. Pokud to tak nebude, i inteligentní a morální lidé začnou vlčit.

 11. TNTTak jak si to napsal, fungoval i komunismus. Tvrdá represe s demokracií jdou proti sobě. Nejspíš je to ten důvod, proč jsme po pádu komunismu dopadli právě takhle…Kdyby trvaly ještě chvilku represe, mohla následně fungovat demokracie.

 12. TomikJá celou dobu píšu o trestu v demokracii. O té tady mluvíme. O trestu podle práva. Ne o represi preventivní, odstrašující a zlovolné, užívané v komunismu.

  To, jak píšeš, že jsme dopadli takhle, to jen potvrzení mého výše uvedeného – nefungovala represe ( spravedlivé potrestání za spáchaný přečin ). Zloději a gauneři kradli a plenili ve velkém bez trestu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *