Jak kupovat hudbu

V největším hudebním obchodě světa


Příští rok tomu bude přesně dvacet let, co jsem si koupil své první CD. Neměl jsem tehdy ani CD přehrávač, dlouhé měsíce jsem se na stříbrný disk chodil dívat a při listování bookletem se těšil, až si novinku od Extreme poslechnu. Stála mě tehdy 320 Kč, celé mé měsíční stipendium.

V průběhu dalších let se cena zahraničních desek vyšplhala až na dvojnásobek. Za svůj tehdejší absolventský plat jsem si jich mohl koupit tak šest nebo sedm. Při pohledu na dvě velké krabice plné cédéček si říkám, že jsem hudební průmysl dlouho držel nad vodou.

Zatímco své první koupené CD si pamatuji, poslední už ne. Jen vím, že žádné další už nebude. V posledních dnech se v Čechách objevily dva nové způsoby, jak kupovat hudbu. Na ten první, službu MusicJet, ale bude lepší hned v úvodu zapomenout.

Je to paskvil, nehodící se než pro mladou generaci, která nikdy nezažila pocit mít hudbu na gramodesce, kazetě nebo CD. Nemají potřebu hudbu vlastnit, a tak se spokojí s jejím pouhým streamováním do počítače. Za měsíční poplatek si hudbu jen pronajímají.

Druhou novinkou je zpřístupnění iTunes i pro Českou republiku. Zkus si představit hudební megastore, v jehož regálech leží miliony CD. Samozřejmě všechno skladem. Desítky milionů skladeb, ze kterých si zdarma můžeš poslechnout devadesátivteřinovou ukázku.

Jestliže máš iPhone, iPad nebo iPod, můžeš se do hudebního ráje vypravit hned. A to hlavním vchodem. Již od pořízení jablečného přístroje máš totiž své Apple ID. Pokud žádná tato zařízení nevlastníš, stáhni si do PC program iTunes a výměnou za své nacionále ID dostaneš.

Chápu, pokud se odmítáš legitimovat i policejní kontrole, pak ti nezbude, než se pro CD zastavit cestou do hypermarketu. Svěříš-li Applu i číslo platební karty, budeš kupovat hudbu tak snadno, jako nikdy předtím. Jen se na displeji lehce dotkneš tlačítka Buy Now a zadáš heslo.

Za pár minut máš v přístroji hudbu ve formátu m4a (AAC). Jasně, pokud doma jedeš všechno audio na Bowers & Wilkins, mrzí mě, že si čtením tohoto článku ztrácel čas. Dál už ale číst opravdu nemusíš, protože i v případě hudby koupené v iTunes je řeč o ztrátové kompresi.

Přesto Apple i v tomto případě myslí na audiofily, neboť skladby nabízí v nejvyšší možné kvalitě a troufnu si tvrdit, že pokud nejsi netopýr, rozdíl mezi CD a souborem z iTunes ve většině hudebních alb nepoznáš. Ale připouštím, že mohou existovat výjimky, a to nejen mezi netopýry.

Samozřejmě počítej s tím, že soubory z iTunes jsou bez ochrany limitující použití souboru jen na počítači či v jednom hudebním přehrávači. Samozřejmě neplatí ani žádná časová omezení. Jen si dej pozor na to, že ne každá empétrojka zakoupená na asijském tržišti umí přehrávat formát AAC.

Tak si to shrňme. Máš-li doma velmi kvalitní aparaturu, prostor a možnost si soustředěně vychutnat každičký tón, nebo prostě jen nechceš Applu sdělovat velikost svých trenýrek, dál si drž palce, abys v kamenném obchodě CD svého oblíbeného interpreta vůbec sehnal.

My ostatní máme iTunes.

iTunes
Všech patnáct skladeb se právě stahuje do telefonu

16 thoughts on “Jak kupovat hudbu

 1. iTunesNejlepší možnost jak mít album rychle v přehrávači. A kvalitu opravdu nerozeznám, takové uši nemám. I bez iZařízení si hudbu užívám.

 2. dobrý článek ale bohužel díky tomu, že hudbu podle Apple jde nejen nakupovat ale i jen prohlížet jedině přes iTunes, který si na svůj počítač nemohu nainstalovat a obcházet to tak, že si nainstaluji iTunes na vzdálený windows server a iTunes budu používat přes vzdálenou plochu, je nejen dost složité, procházení je pomalé ale nevím, zda by se to líbilo vlastníkovi toho serveru. Takže dokud nebude iTunes store dostupné přes prohlížeč (ideálně jakýkoliv moderní) tak si budu hudbu kupovat na bandcampu (tak si navíc mohu zvolit, zda chci mp3 nebo flac a hudbu mohu jak poslouchat, tak nakupovat hned, bez nutnosti instalace ne zrovna oblíbeného sw)

 3. Není všechno zlato…… co se třpytí. Problém vidím v naplnění katalogu (nejvíc mi vyhovuje asi iTunes Store UK). Mrkni třeba v českém iTS na Depešáky — specializované Box Sets (šest setů po šesti maxisinglech).

  Každý Box Set je tam rozdělen na dvě části, přičemž ani nemůžeš koupit obě. Pochopitelně ty sety nikdy nebyly vydávány po částech.

  Kupříkladu Box Set 3 — najdeš tam jen 2. část… A srovnej to se skutečným obsahem http://www.depmod.com…dm/f800.htm

  Tohle mi tu radost kapku kalí.

 4. Pro úplnost jen dodám, že pokud váš přehrávač (a nemusí to být vůbec nic od Applu) neumí AAC, přímo v iTunes je export do MP3 s volitelným nastavení formátu a kvality.

  PK: Jenže Pavle, ty jsi fanatik jedné kapely, od které sbíráš úplně všechny nahrávky. Většina lidí má přece jen větší rozptyl zájmu a do takových detailů u konkrétní kapely ani nedovidí… 😉

 5. Petře, to se netýká jen DM (navíc rozdělení jedné desky na dvě poloviny a následný prodej pouze jedné z nich by byl divný u čehokoliv).

  Zkus tam třeba najít (subjektivně) nejlepší desku Petera Gabriela – So, Oldfieldovy desky Crisis a Discovery apod.

  V tom katalogu jsou fakt nepříjemné mezery. Předpokládám, že s nimi budou mít co do činění vydavatelé.

 6. CHOMUTOVSKÁ STAHOVAČKALaco… děkuju. Upřímně děkuju.

  Představ si ten blogový paradox, já své první CD koupil také asi v té době, co ty,a v… CHOMUTOVĚ na náměstí, tam kde je nyní Provazník s hodinkama. Byli to, jasně – LED ZEPPELIN (dvoudeskový výběr), a ještě dneska si to přesně pamatuju. Také jsem ještě neměl přehrávač, ale odchován komunismem jsem koupil, měl jsem totiž tehdy ještě vžitou obavu aby mi ty zeppelíny nevyprodali… 🙂 a večer doma jsem též koukal na kotouček… Roky jsem to vždy v pátek balil v kanceláři kolem sedmnácté hodiny, nakop káru a spěchal do Chomutova, a tam rajtoval jak divej. Byl to po tom rudoteroru doslovnej ráj – co jsem chtěl bylo příští týden na pultě. Já ten Chomutov vlastně miloval… Tohle už je dávno, dávno pryč. Já od té doby ovšem těch CD nakoupil 1.700

  Píši ti to proto, abys věděl, jak je to pro mne bolestné a těžké, ale přesto – já to dnes večer pod tlakem četby tvého blogu lámu, a jsem ti za to vdečnej. Já končím s tím, abych sháněl nové CD Madlen po kšeftech v Drážďanech, prostě… KONEC. A jsem moc rád, že jsi mi nasměroval další cestu.

  Uši si čistím jednou dvakrát týdně (podle toho co jsem nucenej vyslechnout), věkem jsou už též značně vylágrované, takže na tu komprimaci si jistě zvyknu rychle.

  Tak pojďme na to. Dotazy:

  – to placení, znamená to, že si mám založit nějaký speciální účet a na něm udržovat nějaké technologické platební optimum? Účet může být v českých korunách? To jako můj účet na těch stránkách každej uvidí?

  – když si stáhnu nějaký ten přehrávač tak přes něj to budu stahovat? A jak dlouho trvá něž stáhnu jedno CD?

  – Mezitímní dotaz – Když tam zadáš jméno Rick Braun, maj tam od něho něco?

  Díky za odpovědi.

 7. STAIRWAY TO HEAVENGTI, sbírka 1.700 CD je fantastická, klobouk dolů!

  K Tvým dotazům:

  1) PLACENÍ

  Máš několik možností. Nejjednodušší je zajít do banky, kde už máš účet a zeptat se na možnost internetové platby kartou (klidně se pochlub, že si budeš zakládat účet na iTunes, ať vidí, že se v moderním světě vyznáš). Pak zjistíš, že buď už máš kartu, kterou se na netu platit dá nebo si budeš muset počkat na novou.

  Bezpečnostní rizika se dají ošetřit různě, na to bude mít banka určitě také odpověď . Jednou z možností je, že si použití karty pro internetovou platbu sám povolíš těsně před transakcí, abys to po zaplacení zase zakázal. Ale to není příliš pohodlné. Další možností je pojištění proti internetové zneužití karty.

  Já to řeším vlastně tak, jak si sám zmínil. Máme doma ještě jeden bankovní účet, který jsem si kdysi (snad deset let zpátky) zřídil u eBanky, abych si vyzkoušel internetové bankovnictví. K tomuto účtu mám zřízenou kartu, kterou lze platit bez problémů snad úplně všude, samozřejmě včetně internetu.

  Na tomto druhém účtu na hraní” není tolik peněz, aby případné zneužití platby přes internet zruinovalo rodinné finance. Ostatně, prostřednictvím karty platím na internetu za drtivou většinu nakupovaného zboží (samozřejmě jen na prověřených e-shopech). Navíc si myslím, že riziko zneužití není příliš vysoké.

  Z výše uvedeného vyplývá, že ač jsou v iTunes (či AppStore) ceny uvedené v Eurech, postačí k placení účet v české měně. Peníze za transakci se strhnou podle aktuálního kursu a nejsou s tím spojené žádné poplatky. Za album v ceně 8,99 eur zaplatíš opravdu jen 222,95 Kč při kurzu 24,80 CZK/EUR.

  A údaje o tom, za kolik si na iTunes nakoupil, samozřejmě nejsou veřejné.

  2) PŘEHRÁVAČ

  Pro nákup hudby přes iTunes potřebuješ program s názvem — počkej si… — ano, iTunes. Najdeš a stáhneš ho odtud: http://www.apple.com/itunes/. Hudbu ale přes něho přehrávat nemusíš, klidně můžeš používat i na platformě Windows běžnější program Windows Media Player (WMP).

  Ale ve Tvém případě, kdy budeš hudbu kupovat přes iTunes, bych viděl jako vhodnou volbu i přehrávání pomocí programu od Apple. Je to logické a funguje to velmi snadno, u jednotlivých alb budeš mít obrázky obalů a s knihovnou stažených CD se ti bude dobře pracovat (alba se budou automaticky třídit například dle hudebních žánrů).

  Hudbu zakoupenou z iTunes najdeš s velkou pravděpodobností v adresáři Dokumenty/Hudba/iTunes/iTunes Music, odkud si je v případě potřeby můžeš zkopírovat kamkoliv, případně si z nich v některém z programů (například v již zmíněném WMP) dokonce i vytvořit audio CD, které si přehraješ v běžném CD přehrávači.

  Rychlost stažení jednoho CD záleží na rychlosti internetové připojení — jeho rychlost si otestuj například zde: http://www.dsl.cz/. Při průměrné rychlosti v řádu jednotek Mbit/s celé CD stáhneš v jednotkách minut. Alba se stahují po jednotlivých písních, takže po stáhnutí první písničky (desítky vteřin) můžeš poslouchat. Než první skladba dohraje, máš většinou už celé album stažené.

  3) RICK BRAUN

  O nabídce iTunes sis udělal představu už z komentáře Pavla Kouta. Já jen doplním, že je tam k dispozici prakticky celá diskografie Ricka Brauna včetně jeho poslední desky Sings With Strings ze srpna 2011 v ceně 8,99 Euro.

 8. ŠKODA LÁSKYLaco, sbírka CD dobrá je (jdu do hloubky, mám i limitované CD živák Jethro Tull N.Y. 1993, speciál kulatá krabička, ručně signované…) Jenže… jak už dnes vím, tohle všechno, ten celý svět hudby už si člověk může stahovat elegantně s nohama na stole.

  Moc děkuju za vysvětlení, jdu do toho.

  Laco, mimochodem, v sobotu jsem byl v Chomutově v kině. Bono 3D… Dost mě na počátku rozhodila značka před parkovištěm – Vyhrazeno KSČ.

 9. CHOMUTOVSKÉ VERTIGOGTI, vždyť ono to Kulturně Společenské Centrum vypadá, jako by někdo oprášil projekt nadějného soudruha architekta z osmdesátých let.

  Tvůj názor na U2 znám, nepředpokládám, že na něm něco změnil dle mého technicky zdařilý záznam jejich koncertu. I tak palec nahoru za sobotní výlet za 3D hudební obzor.

 10. BONO NA KLÍNĚDěti mě upozornili, že háček na "C" je dodělaný fixkou nějakým chomutovským žertérem, no já to z auta vnímal jako regulerní ceduli a byl jsem připravený k případné argumentaci, že tahle cedule už i v Chomutově snad neplatí přes dvacet let…

  Kino velké, co velké… obrovské. Pikantní bylo, že jsem byl v týdnu pro lístky a oni je neměli, údajně jim je nevytiskli, tak jsem byl zapsaán do seznamu a povinen se dostavit půl hodiny před představením. Vše jsme splnili, za deset půl nás uvaděčka uvedla… má první projekce výhradně pro členy mé rodiny, normálně jsme se v tom velkém sálu zpočátku báli. Vybral jsem ta dvojkřesla v šesté řadě, sezení špičkové. Sál samotný na dnešní poměry příliš velký, to Chomutovští fandové nemohou utáhnout.

  Vizuální stránka filmu úchvatná, mít doslova na klíně zpěváka, to se nezapomíná. Muzikantsky je to po kolena ve stadionovém rocku, ale pár parádních chvil tam bylo, vždy když dávali pomalé songy, ten nejznámější k závěru, to byla fantastická jízda, zpívali jsme to ještě v autě… Ovšem vrcholná pecka, to bylo pro mne až na samý závěr, když šly titulky, tam předvedl Bono co v něm je. Opravdu klasa.

 11. ONERezervační systém chomutovského kina by měl v budoucnu fungovat tak, že si místa nejen přes internet zamluvíš, ale rovnou zaplatíš a lístky doma vytiskneš. Alespoň tak to bylo nedávno v místním tisku prezentováno. Už jen zbývá, aby sis následně doma vstupenky sám znehodnotil, zatáhl žaluzie a film si pustil v televizi. Popcorn pod sedačkou pak někdo uklidí.

  Máš pravdu GTI, po kolena ve stadionovém rocku. A to v záznamu koncertu z turné Vertigo zcela nepochopitelně chybí největší stadionová vypalovačka všech dob: I Still Haven’t Found What I’m Looking For — http://www.youtube.com…qDCLF_cr90 Z toho sborového zpěvu v závěru písně v Mnichově až mrazilo.

 12. 🙂Zatím se to kino rozjíždí. Nezapomeň jít s dětma na Super 8.

  Jo, tuhle pecku znám, pěkné…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *