Jak si koupit iPhone

Už víš, že ho chceš. To nejdůležitější rozhodnutí svého života máš úspěšně za sebou. Teď si přepočítej peníze v levé zadní kapse kalhot. Bude ti stačit asi patnáct papírů, takže těch zbylých pět si nech na zítřejší oběd. Na jeden den zapomeň na kebab od Araba a zajdi si někam do nóbl restaurace. Někam, kde je čisto a personál se vyzná. Ať víš, jak se pak odpoledne budeš v Apple Store cítit.

Slušně pozdrav a jdi jistým krokem rovnou k pokladně. U iMaců se nezastavuj, mohl by ses ztrapnit otázkou, kde je jako ten počítač, když vystaven je pouze monitor a klávesnice. Nevšímej si ani MacBooků, mohl by ses znemožnit dotazem, kde se k nim připojuje myš. Zatím ignoruj i iPady, nejdřív se musíš naučit patlat prsty po displeji telefonu. Vždyť pro něj sis koneckonců přišel, ne?

Hlasitě si prodavači řekni o iPhone. Ignoruj nabídku iPhonu 5, ten kupují jen majitelé přístrojů iPhone 3GS a zelenáči. Ty jsi informován a víš, že nejlepší poměr cena/výkon nabízí iPhone 4S. Vem ho v černé barvě. Bílou berou holky, buzny a heteráči, co na to maj koule. Ptej se po velikosti 32 GB. Neboj, kapsu ti to neutrhne, jedná se o velikost úložiště. Až se budeš natáčet, jak krmíš králíky, vejdou se ti tam všichni strakáči i s kompletní diskografií Kabátů.

Ať tě ani nenapadne chtít po prodavači rozbalit krabičku a předvést funkce přístroje. Tohle se na veřejnosti nedělá! Je to moc intimní věc (místo porna teď budeš na YouTube sjíždět videa natočená novými vlastníky iPhonů, čekuj unboxing iphone). A stejně by ti prodavač nemohl s novým telefonem nic ukázat. Nejdřív musíš přístroje oživit šémem, který si v Apple Store nekoupíš. Cestou z obchodu se proto zastav u svého operátora. Heslo ale není “šém”, nýbrž “microSIM”.

Po rozbalení krabičky nehledej nějaký rozsáhlý návod. Poslední stostránkový manuál si četl při zprovoznění topinkovače, tady si vystačíš se dvěma obrázky. Na prvním bude způsob, jak vložit simkartu do telefonu a na druhém ukázka, jak propojit přístroj s počítačem s nainstalovanými iTunes. Budeš si muset založit Apple ID, které si pak z hrdosti nech vytetovat na čelo. Až se Apple bude ptát na číslo kreditky, nehraj si na hrdinu a přiznej se. Za ty nejlepší aplikace se totiž platí.

V iTunes si nastav zálohování dat z telefonu. Vyplatí se to, až ti iPhone spadne do hnoje. Na stejném místě (ne na hnoji, ale v iTunes, to nezaměňuj!) si nastav synchronizaci kontaktů a poštovních účtů z Outlooku. V telefonu jako první tapni na ikonku Nastavení a projdi si jednu položku po druhé. Kluci z Applu ti u možností, kde bys mohl zaváhat, připsali srozumitelné vysvětlení. Jasně, je to česky.

Neboj, je to snadné. Cokoli tě napadne, že by šlo udělat lépe, telefon už dávno umí. Ty to jen musíš objevit. Nesnaž se proto dělat věci složitě, jak si byl zvyklý u jiných telefonů. Jdi tou nejkratší cestou k cíli a budete si rozumět.

A kdyby něco, neboj se zeptat.

21 thoughts on “Jak si koupit iPhone

 1. opravuji:bílej si kupujou ty,co nemaj koule!
  😉

  Laco, moc pěkně napsaný. Máš to napsaný všechno. Pouze zdůrazňuji TNT, že bez platební karty ten telefon ani neaktivuješ. Nejde jen o potenciální placené služby a programy, ale o základní možnost používat.

  Ale nemusíš se ničeho bát TNT!Nikdo Ti, pokud nedojde k omylu, žádnou škváru neodnese. To se ale stává max. jednou asi tak za sto let. Já tedy smůlu měl, abychom byli opět objektivní. Stálo mě to 74 éček a ani přes kopec reklamací jsem je už nikdy neviděl. Nakonec jsem si řekl, že jestli to šlo Stevovi na vývoj, tak to šlo na dobrou věc. Ostatně i ty jsi důkazem…

  Další praktická rada. Než si případně aktivuješ novou mikrosimkartu, udělej to z počátku tejdne. To všichni pracují a udělaj to do pár hodin. V pátek ráno se už sobotěj a pak využijí svého krajního limitu na aktivaci. No o pro aktivaci má např. můj outů operátor 3 dny. Rozuměj nejde o to, jak si nadrženej, až si poprví natočíš poprvý ty králíky, jak píše doktor epl Laco, ale prostě si pár dní nezavoláš. Radím tedy,pokud nabídnou, úpravu stávající simkarty než výměny za novou. Nikdo nepozná že už ji drhneš od devadesátýho roku, kdy si jel na Nokii 3110 za dvacku s úpisem vlastní krví na deset let.

 2. ZOBÁCKEJ MOBIL

  Všechna ta honba za… telefonním diamantem je než touha mladých zobáků vyniknout nad své vrstevníky něčím, s čím se ovšem už z principu vyniknout nedá. Praktická využitelnost se totiž rovná – nule. Neboť nejlepší mobil je takový, který nabíjíš jednou za týden, je co možná nejmenší a má velké tlačítko na vypnutí. Na velikosti displeje opravdu, ale opravdu nezáleží, záleží jen a než na velikosti paměti pro uložení telefonních čísel.

  Vždy mě dojímají ty srdcervoucí výplody, že jako když máš nějaké to telefonní dělo, že můžeš třeba na latríně vyřizovat maily a ještě se při tom i fotit. Proboha, jestliže si život neumím zařídit jinak, než tak, že maily musím vyřizovat i na latríně, pak nelze doporučit nic jiného, než se do té latríny rovnou zakopat. Co se týká fotografování, je na místě doporučení navštěvy prodejny fotoaparátů.

  Neexistuje jediný, je-di-ný racionální důvod proč mít v mobilním telefonu internet, fotoaparát, kameru či skládací toaletní papír. Dobře, u toho papíru bych snad byl ochoten přimhouřit voko.

  Tedy závěr – Mobilní telefon užívej k telefonování, pokud nemůžeš nebo zatím neumíš souvisle mluvit, pak k napsání krátkých textových zpráv a… to je všechno, k čemu racionální uživání telefonu může sloužit. Jsme-li u telefonování, pak samozřejmě platí známá poučka – čím delší hovor, tím nizší inteligence hovořícího, hranice IQ pod 75 se láme u hovorů, které přesahují jednu minutu. Textové zprávy piš svým rodným jazykem a důsledně dodržuj pravopis. Nauč se vyjadřovat krátce a výstižně – zprávu nad sto znaků píší výhradně analfabeti.

  • GTI, k počítači se teď nedostanu, jsem jen na mobilu. Alespoň se tak s odpovědí vejdu do 100 znaků:

   Máš pravdu. Hned zítra prodávám iPhone, kupuju telegraf a začínám s procvičováním morseovky.

  • GTI, tohle by vyvolalo tázavé pohledy i u čtenářů speciálního vydání Důchodcovské revue. V osnovách tohoto blogu doufám, že zde patří spíš do rubriky “ Něco pro zasmání “ než “ K pláči „.

   • To není o pohledech, to je o realitě. Pokud s něčím nesouhlasíš, prosím rozeber to podrobně ve svém dalším příspěvku, takhle tu jen mlátíš hluchým sluchátkem o klávesnici.

    • Počkej, Ty to myslíš fakt vážně ? Tebe skutečně “ dojímají ty srdcervoucí výplody “ těch, kteří spojili svůj domnělý společenský status s velikostí displeje svého telefonu ? Tady u Laca oceňuji nadhled diskutujících, který teď u Tebe postrádám, a proto jsem doufal, že Tvůj výborný ( bez ironie ) příspěvek, nebude zatížen žlučí nasraného důchodce. Ale třeba tam ta jedovatá slina není a já nemám jen dostatek nadhledu 😉

     • No hlavně se věnuješ jinému tématu, navíc dokonale bez nadhledu. Tématem tu je přece mobilní telefon, nikoliv já. Samozřejmě, že mě ta naivní zobácká natěšenost dojímá, tys nikdy nečetl nejakou diskusi o mobilech? To, že o tomto tématu zde diskutujeme z pozice starších lidí snad není překážkou. Je to dáno i tradičně kvalitním článkem od Laca.

      Pokud tedy ty považuješ zdejší diskusní formát jen k uplatňování svých jiskřivých bonmotů, tak to je pro mne málo, to bych spíše doporučil tu latrínu.

      Pokud však máš zájem zde pojednat o významu mobilního telefonu v tvém životě, rád si to přečtu.

 3. GTI, jsi stará nezkažená škola. Můžu Ti tvůj postoj jen závidět. Můžu Ti závidět tvé možnosti.

  Mohlo by se zdát, že jako zobák mám možnost volby. Určitě mám. Můžu si stavět chaloupky z odpadků a hlíny. Můžu si pěstovat kukuřici, chovat kozy, vyrábět si sýr. Já ale nechci. A pokud chci vydělat korunu, už nemůžu používat logaritmický pravítko. Není to póza. Když nechceš nebo nemusíš, nemůžeš to vidět ani pochopit.

  Samozřejmě máš pravdu v tom, že to není normální… To není ani to každodenní vydlabavání mozku a můžeš s tím něco udělat?

  PS: psáno na ajfounu z latrýny, protože se mi nechce zapínat počítač…

 4. Koukám na krásnej koncert Marka Knopflera a mám tu jedinečnou možnost se s tebou podělit o bezprostřední pocity o „Julie“….
  Nemám zapnutý počítač. Přesto bych si přál Ti sdělit, že jsou věci, který nemůže na tomhle světě změnit nic…A umožňuje mi to ta placatice, kterou navzdory probhibici držim v ruce.

 5. Možná si to nezažil, ale je na světě muzika, kterou když hraješ, tak nemusíš sundavat ani snubní prstýnek za dvacet dolarů ani hodinky s ručním natahováním. Ne ne ne…Nejde o to aby Ti naběhly žíly! Aby na tebe po koncertě čekaly davy nadržených fanynek. Jde o to abys pochopil základní smysl života. Divil ses hloupostem veřejně jasným. Abys sis byl jistej , že i když se podvolíš, zůstaneš sám sebou. Budeš cítit svůj smysl. Ser na plky i veřejný mínění, zavázaný mínění. Žij jen to, čemu rozumíš. Žij jen v tom, čemu věříš. Ser na to, co si myslí ostatní. Nevěř na značkování. Důvěřuj sá sobě.

  Kurva to by jeden neřek’…co umí Mark a pár piv.

 6. Hele GTI , i ten, co tě nezná, pozná, že s tebou všechno neni jak má bejt. Nejsi to ty…Mark jde stranou, když z něj nemůžu skrze tebe mít radost. Na internetovým světě byly pro mě vždycky jen dvě adresy, který mi ukazovaly směr. Jedna teď vůbec nefachá. Nechci vypadat přecitlivěle, ale není mi z tý tvý pasivity nijak dobře.

   • GTI, všechno OK, sem s ním! 😉 Téma „mobil“ vypusť! Od toho tu máme Laca. Ale cokoliv industriálního bych si rozhodně dal. Hlavně žádná politika a romantika!

 7. Laco, Tomiku, díky za parádní rady. Zavolám Azamatu Bagatovi, dnes už 7 nejznámějšímu Kazachovi na světě a vyrazíme do Apple storu. Prodává tam naše společná manželka, dá nám dobrou cenu.

 8. ZVONIVÁ

  Když jsem býval hodně mlád,
  chtěl jsem vlastnit aparát.
  Stačil by jen malý cihlič,
  co vylepšil by mi mou imidž.

  Snil jsem v noci bez ustání,
  jak pravá kapsa mi vyzvání.
  Já šátrám, šátrám, říkám Haló ?,
  “ Tady máma, došlo sádlo “

  Hovor však svůj účel splnil,
  já v zájmu žen se čile slunil.
  No a ráno, při kuropění,
  budík ukončil mé vlahé snění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *