Konkurs na diskutéry

Víš, kámo, dříve jsem si přál umět číst lidem myšlenky. Od té doby, co mám Facebook, si to už nepřeji. Nevypadá to s námi dobře. Uzavíráme se do skupinek. I skrze barevné monitory vidíme svět černobíle. Tolik lidí chce od života tak málo. Vytrácí se ochota hledat argumenty v debatě s člověkem rozdílného názoru.

Nekonfliktnost. Souhlasné pokyvování hlavou. Vzájemné plácání se po ramenou. Tohle jsou věci, které nás mají posunout dále? Jít prezentovat odlišný názor klubku důchodců na komunistickém mítinku, nebo tvrdému jádru sparťanských fandů je hazardováním se životem, ale právě internet je přeci ideálním místem, kde si lidé mohou pěstovat kritické myšlení.

Hele, brácho, místo toho drtivá většina lidí na sociálních sítích rezignuje a rochní si ve svém názorovém pelíšku. Pokud jim v tomto prostoru nabídneš jiný pohled na svět, velmi rychle tě odstraní. Jedno kliknutí a z jejich pohledu ošklivá nepěkná věc je pryč. Zůstávají tak sami obklopeni davem názorové izolovanosti.

Nikdy jsem nikomu nezakázal přidat pod mé texty komentář, přesto se můj blog bohužel nachází v podobné názorové izolaci. A to tu před lety bývalo hodně veselo.

34 thoughts on “Konkurs na diskutéry

 1. SVĚT PODLE TOMÍKA

  Dobrá tedy Laco….můj nečernobílý ničím neohraničený názor:
  Jediným výdobytkem téhle doby, který si zaslouží svou digitální existenci je email. Lidé se musí potkávat. Řešit věci s respektem a s vědomím toho, že mohou za svůj názor nést okamžitou osobní zodpovědnost. V jakékoliv podobě. Špatnej pohled, nadávka nebo šťouchanec do ksichtu pěstí, to všechno je složitější realizovat, než někam natlačit nějakej nablblej symbol z encyklopedie ematikonu. I ten největší mentální slaboch si dovolí to, co by nikdy nedokázal. Stačí za svůj názor otisknou deset vysmívajících se Ti smajlíků. Při to by se Ti v reálu nebyl schopnej kouknout ani do očí. Internetové diskuze pomalu přestávají mít smysl. Lidi se projevují sice ve své nejodhalenější síle i (s)prostotě a ty máš jasno jací jsme. Jací jsme, když nás oholíš až na kost. Otázka ale je, zda-li jsme na ten pohled připraveni. Trochu tajmeství o nás by neškodilo….

  Síla ducha, osobní kouzlo a inteligence každého z nás jsou pošlapávány pouze kolikrát jen kvůli špatné formulaci. Nechci nikomu křivdit, ale podle mě půlka národu za život nepřečetla nic jinýho než povinou školní četbu Timur a jeho parta. Tak jak můžeme chtít umět psát, když neumíme číst? Nevybral si vůbec jednoduché téma Laco…

  Trochu odbočím. Bohužel se tyhle neduhy netýkají jen diskuzí, ale zejména úrovně samotných článků prezentovanými samozvanými rádoby novináři. Doslova patlaly ve svém oboru. Rozeštvat každého proti každému a opět bez zodpovědnosti za podané informace…

  Jen závěrem Laco. Kdyby byli lidi čistý ve svých úmyslech jako ty, tak by ty fejsbůky byly i pro mě přijatelný. Články ve veřejných tištěných médiích by měli hodnotu a tomu odpovídající respekt. Diskuze by mohla mít hodnotu. I kdyby jen z malé části, se ale jedná pouze o nepotřebnej zabahněnej exibionistickej brak. Problém je, že to bahno nejde vybrat tak abys veděl, kde je pravda. Poloviční jistota nemůže být jistotou. Je těžké převzít cízí názor a třeba se z něj poučit. Důvěra v druhého je téměř na nule. Nezbývá Ti se spoléhat jen sám na sebe, svojí hlavu a vlastní kotrmelce.

  • ZVACÍ DOPIS

   Tomíku, napsal si to hezky. Souhlasím se vším, co si zmínil. Cením si toho, že si do diskuse přispěl, protože vím, že pokud by mi jednou na blogu zbyl jeden jediný diskutér, budeš to ty.

   Ale jen si potvrdil to, o čem v článku píši. Že se můj blog nachází v názorové izolaci. Opravdu mi tu chybí komentáře z opačného názorového spektra.

   Pokud sem dorazí a budou komentovat lidé, kteří se mnou nesouhlasí, budu za ně rád. Domů bych si je na kávu nepozval, ale sem na blog mají dveře otevřené.

 2. Dobrá, budu ti oponovat i Dobrý den. Samozřejmě nevynuceně :-).
  Když ty máš tak rozumný názory, že se moc oponovat nedá (a hergot, už zase plácám – po ramenou).

  • LACO VE SLEVĚ

   Vankelte, udělal bys mi větší radost, kdybys strávil neděli v Globusu, kde bys nabízel odkazy na můj blog.

   Kdyby to nepomohlo, příští neděli bys mohl jít propagovat můj blog před Kaufland a svoji bohulibou činnost bys ukončil v Lidlu.

   • Ale jenom dopoledne, kdy je tam největší nápor tvé cílové skupiny obyvatel – (mezi sedmdesátkou a smrtí).

 3. Máš recht Laco, zrušit blogy, fejsbůky, zlevnit telefony a jde se do hospody , jako dřív …

 4. SVĚT PODLE JEANNE

  Víš, kámo. Taky jsem dřív chtěla umět číst myšlenky. Připadalo mi to fantastické, vědět, co se ve druhém člověku odehrává. Dnes jsem ale ráda, že čtu jen ty vlastní. Občas se jimi prodírám a filtruji. Snažím se roztřídit, zda je ta myšlenka moje či pochází od někoho jiného a zda ji tedy chci přijmout za vlastní. Mám totiž právo volby a to je to fantastické.

  Ano, i já jsem zakotvila na sociální síti, patřím do skupiny fejsbůkářů. Nevidím na tom nic špatného, pokud si člověk chrání svoje soukromí. Nesbírám virtuální přátele, nesnažím se být „kámoš“ s celebritami, okruh svých FB přátel si vybírám a nejsem závislák. Internet je pro mne zdrojem informací a FB beru jako jednu z možností, jak být v kontaktu. Člověk za svůj život potkává tolik lidí a někteří nás ovlivní natolik, že kontakt s nimi nechceme ztratit. Ano, mohli bychom se sejít na pokec u piva, ale životní příležitosti nás rozprášily do všech koutů světa a na pravidelné setkání to není. Nebýt FB, kontakt by se časem zcela vytratil a zbyly by jen vzpomínky. V podstatě jsem sociální síti vděčná, že vím, že se mí přátelé mají fajn, vidím jak jim rostou děti, sleduji jejich úspěchy a držím jim na dálku palce, když překonávají problémy. A s těmi, co jsou blíž, se takto i domlouváme, co podnikneme. Možná se někteří omezují pouze na kliknutí „laik“, když je něco zaujme. Ale na mé stránce vedeme i diskuze, pokud máme odlišný názor. Umíme se i pohádat, ale nikdy jsem nikoho nevymazala. A jestli někdo vymazal mne, nevšimla jsem si. Pak mi tedy ten člověk v životě nechybí. I na FB mám právo volby.

  V něčem máš pravdu. Všimla jsem si, že když se na určitých stránkách objeví někdo s jiným názorem, ostatní ho tzv. vyštípou. Ale nemůžu úplně souhlasit s tím, že se vytrácí ochota hledat argumenty k debatě. Dokážu pochopit rozhořčení zaujatých sympatizantů těchto stránek. Pokud se ti jejich obsah nelíbí, nemusíš tam přece lézt. Ale většina oponentů stejně nepřichází se svým odlišným názorem, ale jen se snahou kohosi prudit. Diskutovat či oponovat se totiž dá jen s někým, kdo má nějaký názor. A v tomto ohledu se spíš setkáváme s lidskou hloupostí nebo malostí a tomu se oponovat fakt nedá. Možná jen chybí spešl stránky orientované právě na takovouto diskuzi. Možná ale nechybí, já je jen nehledala.

  Patřím asi k té polovině národa, která četla Timura (ano, i toho jsem četla) a mnoho dalšího. Je přece na nás, co a zda budeme číst, čemu chceme věřit, komu důvěřovat. Ó ano, je spousta braků a napsaných nesmyslů, ale přece já mám právo volby, co číst budu a co ne. Když se ti ten článek nelíbí, nečti ho. Chceš diskutovat? Diskutuj. Chceš si udělat názor? Měj ho. Nemáš k tomu co říct? Tak nic neříkej. Chceš žít, žij. Nechceš se brodit exhibicionistickým bahnem? A kdo říká, že musíš?…máš právo volby. Vyber si to, co ti vyhovuje a co tě zajímá. Všichni máme právo volby. Ale jen málokdo si chce vytvořit vlastní názor. Někdy se totiž vlastních názorů bojíme ve smyslu….co by tomu řekli ostatní. To proto jsme chtěli umět číst myšlenky druhých. Alespoň já to tak měla. Dnes už ne. Jsem kdo jsem a mohu si vybrat.

  A mám ráda i smajlíky 

  • Jeanne, velmi děkuji za příspěvek. Teď už vím jaké to je, když napíšu článek, ke kterému většina mých čtenářů nemá co dodat. Mohu jen zdvihnout palec.

   Lepší názor na Facebook jsem snad nečetl. Velmi objektivní popis. Souhlasím s každým slovem. Ostatně, co jiného než jistá forma Facebooku je můj blog.

 5. Jeanne, Laco má fejsbůk a nikdy jsem ho neodsoudil, protože vím jak jeho stránky vypadají. Jestli je máš na podobné úrovni jako on, palec nahoru. Já je nemám. Děkuji, že mám možnost volby. O tom já ovšem vůbec nehovořil. Možnost volby považuji za mé i tvé základní právo a o tom tady není nutné vést diskuzi.

  O exibionistickém bahně jsem psal v odstavci, kde jsem odbočil, o úrovni veřejných médiích. Tam možnost volby nemám. Následná diskuze je pak zpravidla jako pohled do bolestné duše národa. Nicméně považoval jsem tuto zmínku za nutnou, protože ta nechuť diskutovat se přenáší i sem na tento blog.

  Timura jsem četl taky. Musel jsem. Dneska nemusím a jsem za to vděčný. Mám možnost volby. Doufám, že pod rostoucí a tíhnoucí apatií národa a z toho plynoucích následků ho nebudu muset číst se svými dětmi znovu. A jestli mi tady někdo chce argumentovat, že mám zbytečně apokalyptický myšlenky, tak se stačí podívat na rudou záři nad krušnohořím. Je to z části kvůli současně vedeným diskuzím mezi lidmi.

  • Tomíku, já nikdy nikoho nesoudím. Beru každého takového, jaký je.
   Nevím, zda mám fejsbůk na stejné úrovni jako Laco, nemyslím si, že se nutně musí vše porovnávat. Hlavně se zajímám o jiné věci než on.
   Co je ale důležité, v mém příspěvku jsem psala jen a jen o sobě a mém úhlu pohledu. A myslím, že o to Lacovi šlo. Pokud se tě to nějakým způsobem dotklo, nebyl to můj úmysl. Do tvých myšlenek nevidím, tak ani nechci argumentovat, zda jsou takové nebo makové. Mám co dělat se svými myšlenkami.
   Timura jsem četla kdysi a dobrovolně. Nemusela jsem, ani v té době mě nikdo do toho nenutil. Možná jsem si chtěla vytvořit vlastní názor. Dnes už ani nevím, o čem to bylo, takže asi nezanechal velký dojem a snad ani následky.

 6. Obávám se Laco, že Tebou nadnášená témata jsou sice dobře zpracovaná, ale jsou spíše takříkajíc klubová, tedy pro určenou skupinu osob, kterou si tu pěstuješ a hýčkáš. Ano, dávám Ti za pravdu, že komentáře typu „bravo Laco“ jsem tady namísto věcné diskuse čítával až příliš často, ale ono se k věci ani moc jiného napsat nedalo … literárně je to tady vždy perfektně zpracované (stejně jako komentáře klubových diskutujících), ale k polemice málo uchopitelné. Pokud hledáš diskutéry, nezbývá než rozšířit okruh témat i pro plebs, jako jsem já, jak říká Tomík i pro Ty, kteří přečetli nanejvýš Timura jeho partu. Ale to už pak bude zase úplně jiný blog … a to asi nechceš …

  • NAPIŠ MI DO KLUBU

   Lubo, díky za komentář. Zvláště oceňuji označení témat za „klubová“. Vždycky jsem chtěl mít svůj klub (a nemyslím teď FC Debakl). Nemám problém jednou za čas klub vymalovat a změnit program.

 7. Člověk internet zapíná i z důvodu, aby se odreagoval. Je to jeden velký důvod. Jsou lidé, kteří hledají pochopení a respekt. Pokud se mu ho někde dostává, nač si s jinými kazit náladu někde, kde je jen velmi mizivá možnost, že bude respektován-neříkám přijat- jeho názor? Nenachází spojence v reálném životě, na internetu je možnost někam zapadnout a necítit se tak sám.

  Na druhou stranu, jsou lidé, kteří používají internet místo klasického boxovacího pytle. Proč ne? I když ten boxovací pytel by byl snad vhodnější. Možná pak Ti lidé dokáží být v běžném životě lepšími lidmi. Vybouří se, vypíšou ze sebe tu agresi. Doufám 🙂 Ale diskutovat se s nimi nedá.

  Osobně nic jiného od internetových „diskuzí“ nečekám.

  PS. Co vlastně má takový bloger ze psaní takového blogu? Co očekává? To není útočná otázka, jen otázka vycházející z mého nepochopení této neprozkoumané oblasti internetu.

  Přesto díky za odkaz na tyto stránky s těmi kvalitními texty. Jsem opravdu mile překvapena. Při pročítání jsem se krásně odreagovala, pobavila i našla pár zajímavých postřehů, takže stejně nakonec mohu jen poplácat po rameni a říci „díky“, i když mi třeba téma a názor nesedne (ale je to přece tak hezky napsané, hezky to vystihl třeba Lubo).

  • ČTENÁŘI SOBĚ

   Rybo, jsem rád, že tě můj blog zaujal. A co z jeho psaní mám? To je dobrá otázka, místní štamgasti odpověď znají, protože už jsem to zmiňoval několikrát.

   Základ je, že mě baví tvořit. A protože neumím skládat hudbu, realizuji se ve skládání slov. Ale i to má v mém případě limity. Neuměl bych psát dlouhé romány, takže blog má pro mě naprosto vyhovující formát.

   A nesmím zapomenout také na to, že přes všechny mé řeči o tom, jak je nuda číst pochvalné komentáře, slouží blog k polechtání ega. A to jak mého, tak i řady diskutujících.

 8. Rád diskutuji. Mám rád ten pocit, kdy se mi v diskuzním závaru vnukne silný argument, který pak prezentuji.

  Rád diskutuji. Oceňuji, když spoludiskutér přijde s argumentem, pod jehož tíhou uznávám jeho kvalitu.

  Rád diskutuji. V klidném, ale zároveň silném argumentačním tónu.

  Rád diskutuji. S těmi, kteří nesou odpovědnost za svůj názor.

  Rád diskutuji. Naživo.

 9. DISKUSNÍ PRŮJEM

  Aktuální doba, tedy doba kdy nepíší ti co umí psát a nečtou ti co umí číst, není elektronickou komunikační epochou lidstva, aktuální doba je než křečí, dokonalou bezobsažnou křečí. Neboť slova již pozbyla smyslu a věty z nich tudíž nepodněcují obrazy představivosti. Naštěstí však čtenáři těchto vět neumí číst. A to je ovšem podle mého hlubokého přesvědčení jediná smysluplná naděje lidí – všechno přečíst, všechno napsat a přesto nic… nevědět.

  Pravda ovšem, ta je tam někde… venku:

  Naše životy se zmítají ve tmě. Děláme všechno, co je v našich silách, abychom zvítězili nad zlem, které by jinak zničilo nás. Když se ale povaha člověka stane jeho osudem, není tento zápas jeho volbou, nýbrž neodvratným posláním. Přesto nás tíha tohoto břemene nechá čas od času klopýtnout. Tehdy pak prolomí křehkou pevnost našeho vědomí. Zrůdy vstoupí dovnitř a my se, osamělí a zoufalí, díváme do bezedné propasti, do rozesmáté tváře… šílenství.

  P.S. Za barevné monitory a černobílé vidění… BRAVO LACO 😉

  • ČUK A GEK

   GTI, nám, co patříme do druhé poloviny národa, která přečetla jen Timura a jeho partu, to čtení moc neulehčuješ. Přiznám se, že jsem z Tvého komentáře pochopil jen tu poslední větu, za kterou ale děkuji.

 10. Víš Laco, já si myslím, že lidi ani diskutovat nechtějí. Tedy aspoň pokud si pod pojmem diskuze nepředstavíme „střídání řečových aktů podle jednostranně intencionálního objektového významu…“ 🙂

  Myslím, že většina lidí je tak unavená/otrávená/znechucená z práce a z života, že je maximálně schopna si večer zařvat na fotbale, nebo shlédnout operaci v růžové zahradě a tipovat zda primář sova skutečně v příštím díle přefikne tu novou sestřičku. Diskutovat nad důležitými/zajímavými věcmi už nemají chuť (a možná ani sílu).

  A tuhle moji teorii potvrzuje i tvůj blog. Podívejte se pod texty „Vláda mocí opilá“ nebo na „Soudruhu Filipe, děkuji“ – oba se dotýkají věcí, které budou utvářet budoucnost nás a našich dětí. A příspěvků v nich je jak šafránu.

  A pak tu máme články s poněkud (promiň mi ten výraz) povrchnějšími tématy – barva kachliček v Chomutovském bazénu nebo o „článcích o ničem“ – a tam je příspěvků plno (pravděpodobně jako je v domácnostech při diskuzi o „styku“ primáře Sovy…).

  Důležitá a zajímavá témata zkrátka netáhnout. Pokud chceš více, „diskutérů“, zřejmě budeš muset napsat něco, v čem se projeví síla nejvyhledávanějších slov na Googlu – sex, zdarma a Facebook.

  • BLOG NA SEVERU

   Petře, jsem rád, že ses ke mně na blog vrátil. Vždycky jsi byl jeho součástí. Ale než budeme diskutovat, musíme si vyjasnit zásadní věci.

   Tebou zmíněný seriál Operace v růžové zahradě se jmenuje Ordinace v růžové zahradě a primář Sova v něm neúčinkuje. Ten starý a moudrý pán ordinoval v Nemocnici na kraji města. A nové sestřičky ho sexuálně nepřitahovaly, nemanželské dítě měl se středním zdravotním personálem doktor Blažej.

   A nemám problém s tím, když pod tímto příspěvkem bude delší diskusní vlákno než u komentáře o rudé záři nad Krušnohořím. Podstatná pro mě nejsou diskusní témata, ale diskutéři.

   • Ahoj Laco, jsem rád žes mi v tom udělal pořádek. Teď už snad konečně nebudu v diskuzích outsiderem. 🙂

 11. Vážený pane, na Váš blog jsem narazil čistě náhodou (= Twitter) dnes a musím zcela vážně konstatovat, že už dlouho jsem se tak nepobavil … ba dokonce jsem se přistihl, že na některé věci máme celkem podobné názory, např. že Jarda je jeden z nejvtipnějších lidí co znám – to vidím velmi podobně, nicméně musím současně Jardu bránit před Vaším křivým nařčením, že jest Jarda intelektuálem … Jarda je podle mě všechno možné, ale přímo z intelektuálství bych jej snad nevinil … moji obhajobu Jardy pochopitelně berte jako velmi subjektivní, znám ho přibližně osmadvacet let a měl jsem tu čest mu svědčit na svatbě :o) Každopádně se na Váš splendidní blog budu velmi rád a co možná nejčastěji vracet …

  • Ahoj Honzo,

   navrhuji tykání. Dva nejlepší Jardovo kamarádi se přeci nebudou oslovovat „Vážený pane“. Udělal si mi radost, že ses dostal ke mně na blog. A co víc, že se sem budeš vracet.

   Každopádně náhoda je to neuvěřitelná.

   Mimochodem, velké díky za slovo „splendidní“. Takhle hezky učeně se o mém blogu ještě nikdo nevyjádřil.

   • Ahoj Laco, díky za velkorysý tykací návrh, který tímto milerád přijímám.
    Do důsledku vzato to až taková náhoda asi nebude, páč jsem via twtr prostě hledal nějakého aktivního & (mně) srozumitelného hlásiče – krajana a výsledek je – věř nebo ne – jeden laco … což je na jednu stranu celkem smutný, ale na druhou stranu celkem nadějný, protože produktivita jednoho laca zdá se mi v tuto chvíli býti výrazně nadprůměrná :o) … nemaje co duchaplného říci se loučím pomístním bojovým pokřikem PIRÁTI PIČO !!! H.

     • Víš, kámo (říkám to správně ? 🙂 … spíš ne než jo, anžto má zákonitá má vyhrazeny pátky, takže jsem hlídací 🙁 ještě testuji babičky, ale vypadá to na levou … ps že ses ale dnes na tom jejich/našem fóru rozvášnil … aneb DQDLM … boj s větrnými mlýny 🙂

      • Hele, brácho (taky varianta), jestli si ten hokej neprosadíš, tak si u mě mrtvej Homolka.

       Není náhodou, že naše komunikace probíhá pod článkem „Konkurs na diskutéry“. Protože právě na Pirátském fóru jsem našel to, co jsem hledal.

       Je tam totiž ideální materiál na procvičování se v diskusi. Ano, připouštím, materiál pro diskusní začátečníky. Žádný těžký kalibr tam není, jen takový diskusní potěr.

       • Laco, brácho, tímto se prohlašuji za mrtvého homolku, neb jsem na ticketstream.cz jistil, že ostává lupení toliko do třetí a čtvrté brázdy … takže upouštím od psychického teroru matky a tchýně a ladím tipsport.tv (kecám, bo tam je vidět taky celkem trus) … každopádně VĚŘÍM & tu pravici s potěšením někdy příště, kámo 🙂 H.

       • Laco, Jane, dobrý tip na klubové forum – takové lehčí čtení před spaním.

        Laco, přednes tam mou omluvu za to, že jsem vás považoval za Rytíře. Myslím, že dost stoupne v ceně tvá, již velmi pošramocená, pověst.

        A docela by mne zajímalo, jestli kolega z 15. dorazí. Napiš pak prosím.

        • PIRÁTSKÝ LAZARET

         TNT, Matýsek je nemocný dlouhodobě (infekční mononukleoza), ve čtvrtek ráno se obě zbylé děti probudily ve stavu, že jsem s nimi musel k lékaři.

         No a dnes kolem oběda to padlo i na mě. Takže žádná patnáctka na stadionu, ale poctivá osmatřicítka v posteli.

         Na hokej se tak dívám přes Tipsport TV. Každou třetinu se poctivě otočím a vyměním strany. Na ledě je zatím stav vyrovnaný, v posteli stále vyhrává teplota.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *