Rozloučení s Pixym

Konec zápasu. Česko-Portugalsko 0:1. Soupeř byl lepší, sláva vítězům, čest poraženým. Vyčůrat, projet timelinu na Facebooku a spát. Vidíš samé statusy o fotbalu. Jak jinak. Facebook máš takový, jaký si ho uděláš. Ale pozor, v záplavě zpráv o kopané je překvapivě jedna jiná. Je o státních maturitách. Napsal ji Petr Staníček, též známý pod nickem Pixy. Víš o jeho negativním vztahu ke sportu, tak se rozhodneš ho před spaním ze sportu trochu popíchnout.

Do komentářů mu napíšeš, že si jeho status četl několikrát a stále v něm marně hledáš slova fotbal, Baroš nebo Bílek. Pixy nechápe. Naštěstí jde okolo intelektuál Viktor Janiš, který za tebe sebestřednému Staníčkovi vysvětlí: „On se se hrál nějaký fotbal. A my ho projeli.“ Miluješ tyhle intelektuály na sociálních sítích. Přijímají informace z tolika zdrojů, že přeci musí moc dobře vědět, že se hraje EURO, ale oni ve své povýšenosti mluví o nějakém fotbalu. Sečtělý Janiš ti ještě rozšíří obzory neotřelým spojením poblblý fotbal.

Pixy, který se dostává do obrazu, tě začíná přesvědčovat, že většina lidí má fotbal u prdele, kromě pár stovek nadšenců na stadionech a pár tisícovek lidí v hospodách. Tento názor podpoří odkazem na svůj starší status, ve kterém horlivě napadá sportovní kanál České televize za to, že chystá příliš přenosů z olympiády. Nakonec trumfuje prohlášením, že lidé zajímající se o fotbal jsou jednodušší neintelektuálové. Nic víc se už o sobě od Pixyho nedozvíš, protože on diskusi ukončuje tím, že si tě bez slůvka rozloučení odstraní z facebookových přátel.

Jdeš tedy spát jako jednodušší neintelektuál, který se s komplikovaným intelektuálem ani nestihl rozloučit. Mirek Dušín by řekl, že to bylo od Pixyho nečestné a nesportovní.

9 thoughts on “Rozloučení s Pixym

 1. A teď z mého pohledu. Já opravdu na svém Facebooku nemám jedinou zmínku o nějaké fotbale. Ano, někde stranou jsem samozřejmě zaragistroval, že se hraje nějaké mistrovstvíčko, ale jinak se o to vůbec nezajímám, stejně žádný ze stovek mých známých na FB. A najednou z ničeho nic, doprostřed příspěvku o státních maturitách přiletí zmatený komentář blekotající cosi o fotbale a nějakém Bílkovi a Barošovi. Nechápu, co to má znamenat, žádný smysl to nedává. Asi jako by vám doprostřed rodinné debaty o dovolené vpadl opilý soused se zásadní informací o zdražení penetračních nátěrů.

  A jen na okraj: „zábava URČENÁ pro jednodušší neintelektuály“ rozhodně neříká nic o tom, že koho fotbal baví, je nutně taky jednodušší intelektuál. Mě třeba hodně baví romantické komedie, které jsou určeny ženám. Podle tvé logiky jsem tedy žena…

  • Pixy, nebyla v tom cílená provokace. Na mém Twitteru a Facebooku jsem měl po skončení zápasu hodně fotbalových statusů, a když se mezi nimi zjevilo Tvé povídání o státních maturitách, tak mě to pobavilo a napadlo mě tě popíchnout. Dál bych ani v diskusi u Tebe nepokračoval, kdyby se nezjevil pan Janiš, který se předvedl jako prvotřídní pozér (jím použité slovo “poblblý” budu mít spojeno už navždy s ním, od nikoho jiného jsem ho dosud neslyšel).

   Protože si můj přístup do diskuse zablokoval, těžko už zjistím, zda jsi psal, že fotbal je zábava pro jednodušší neintelektuály nebo zda jsi použil v této souvislosti slovo “určená”. To sice význam věty lehce mění, ale stejně nerozumím tomu, jak dokážeš tvrdit, že fotbal byl vynalezen proto, aby se hlupáci nenudili.

   Chápu, že si mě od svého Facebooku odstřihl. Je to Tvůj obývací prostor, do kterého si pustíš jen koho ty chceš. Pokud bych ze svého blogu někoho vyhazoval já (a neudělal jsem to za více než osm let ani jednou!), rozhodně bych se s ním alespoň slušně rozloučil. Tím spíše, pokud by to byl někdo, koho za úplného idiota nepovažuji.

 2. ROBOTRON
  Nedělal bych z toho skandál, každopádně chlap, kterej neumí kopnout do balonu, zařvat doma u telky „gól“ a mít jemně vorosený voči, když nároďák vyklepne soupeře, to přece není chlap, to je jej jen nějaký trdlo, co si snad ani na toho chlapa nemůže hrát.

  Tak to na světě ovšem chodí již tisíce let. Nic mimořádného, jen se o tom více ví, neb jak známo, ve světě elektronických médií si kdejaké prosťáčkovské „médium“ pustí pusu na špacír pod nevědomou sebestředností, že snad maturita za jedna z matemitiky z tebe udělá velmistra života.

  Pamatuj, život je o srdci a o duši, panáci, co si doma špicujou tušky a orgasmus zažívají leda u toho, když správně vyplní sudoku, to je liga „robotron“, slepá kolej, potopená loď…

  • GTI, lépe bych to nenapsal. Ale buďme rádi, že ROBOTRONI existují. Potřebujeme je. Jako služebníky technického pokroku. Nechtějme po nich ale víc.

 3. Laco, co je to pixy? Za koho hraje? Ani trenérská ekipa před Lunou na zídce ho nezná. Podle jména jsme mysleli, že snad ktalánec (Xavi, Xabi Alonso, Pixy …). Nebo snad gólman – Pavel Srníček vs. Petr Staníček?

  • Vankelte, hraje za Slavii. Samozřejmě za tu pražskou… kavárnu. Kafka pod paží a čepice z novin na hlavě.

 4. A jak se říká ženě, která se dokáže přidat k pár tisícovkám nadšenců po hospodách a goool dokáže zařvat tak, že druhý den pomalu nemůže mluvit? Uznávám, jsem spíše hokejová. Ale když hraje našinec na mistrovství, nedá mi to a fandím ať je to hokej nebo fotbal. A pokud se jim podaří zahrát „líbivej“ fotbal jako v posledních dvou zápasech, dokážu jim odpustit i tu prohru proti silnému soupeřovi na závěr. A jestli mi po výhře u naší hymny mohou téct slzy hrdostí po tváři, budu klidně i jednodušší intelektuálka. Vždyť přece v jednoduchosti je krása.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *