Zkušenosti s DVD kamerou

DVD kamery jsou krokem zpětRozhodl jsem se pro nákup kamery. Pochopitelně digitální a pochopitelně Sony. Rozhodoval jsem se prakticky jen mezi tím, zda se budou data ukládat na pásku či DVD média. Chtěl jsem být progresivní, a tak jsem koupil kameru SONY DCR-DVD 202E. Počáteční nadšení neznalo mezí. Záznam na DVD probíhal rychle, stejně tak bylo možné rychle se dostat k nahraným scénám a obraz byl velmi kvalitní.

Problém nastal v okamžiku, kdy jsem se rozhodl záznam sestříhat v programu Pinnacle Studio 9. Připravte se totiž na to, že zvuk kamera nahrává ve formátu Dolby AC3, takže byste měli mít program vybavený kodekem AC1. Mnohem horší je však to, že obrazový záznam není rozdělen do jednotlivých scén, tudíž střih by rozhodně nebyl jednoduchý. Rozhovor s majitelem společnosti prodávající u nás software Pinnacle Janem Křenem mě poté jen utvrdil v přesvědčení, že jsem se ve výběru unáhlil.

Raději jsem proto kameru v zákonné lhůtě do internetového obchodu vrátil, koupil si osvědčený model SONY DCR-HC19E a jsem spokojen. Někdy je prostě lepší nebýt pionýrem.

8 thoughts on “Zkušenosti s DVD kamerou

 1. co to je?mohl bych poprosit o vysvětlení, co znamená věta "obrazový záznam není rozdělen do jednotlivých scén, tudíž střih by rozhodně nebyl jednoduchý." – jako že při natáhnutí videa do počítače tvoří záznam jeden nepřerušený tok a záběry se samy nerzdělí, nebo jak? moc tomu nerozumím, v čem je problém, do střihového softu si přece natáhnu jen části záznamu, které potřebuju, a pak si rozsekám na takové kousky, jak je chci na výsledku mít..

 2. Rozdělení záznamu do scénKdyž nahraju do PC záznam z kamery přes rozhraní FireWare (známé také pod názvy IEEE 1394 nebo i.Link), tak se mi v albu záznam rozdělí do scén přesně tak, jak byly nasnímány kamerou — co záběr (ohraničený startem a ukončením nahrávání), to scéna v počítači. Pokud netočíte několikaminutové záběry, je potom snadné v softu jednotlivé scény sestříhat, přeházet či vymazat.

  Jenže z DVD média se mi půlhodinové video (kapacita 8cm média) nahrálo pouze do dvou scén. Rozdělit to nešlo (bylo mi řečeno, že je to tím, že záznam z DVD kamery je v MPEG2) a orientace v jednom patnáctiminutovém videu s několika desítkami scén je obtížná. Možná to lze nějak obejít, ale nikdo mi nebyl schopný sdělit jak.

  Za tohoto stavu znalosti věci mám jediné resumé: Pokud nehodláte stříhat záznam v PC a chcete utrácet za DVD-R média (cca 200 Kč za 30 min), pak si kupte DVD kameru, budete nadšeni.

 3. Jo, sam porad tvrdim ze DVD do kamery nepatri. Sam mam D8 od Sony (z doby, nez zacali kamery sidit na parametrech – mam 740 a i kdyz je uz par let stara, tak srovnatelny model se proste uz nedela) a jsem s ni maximalne spokojen. Nejen kvuli tomu bezproblemovemu strihu v Pinnacle, ale zda se mi proste i nespolehlive, kdyz ma zarizeni tak stale v pohybu jako je kamera nahravat na neco tak citlive na otresy jako je otacejici se DVD medium…
  Jeste k te identifikaci scen – Pinnacle to fakt identifikuje jen podle datumu na pasce, ale treba uz pred par lety jsem strihal video na zarizeni Cassablanca (melo to castecne streva z Amigy, ale byl to specialni stoj jen na strih digitalniho videa) a ta pokud si vzpominam dokazala dost spolehlive sceny identifikovat primo podle zmeny obrazu. A to to melo procesor, ktery by se dnes pomalu stydeli davat do tiskarny 😉 Inu, kdyz se chce, tak to jde…

 4. ach tak, díky za vysvětlení. Myslím si ale, že jak napsal Petr, rekognoskace záběrů je věc softu a ne záznamové techniky, protože rozsekat záznam na záběry by soft měl umět nejen z digizáznamu z kamery, ale v podstatě z jakéhokoli inputu, včetně DVD, a to právě pomocí analýzy obrazu. Pravda je ale, že to asi opravdu Pinnacle moc umět nebude.

 5. DVD kameryTo máš Laco docela dost odvahy. Já bych se dost bál koupit stroj co nahrává onfly na dvd. Když jsem se rozhodoval, SONY miniDV byla jasná volba, točí dobře :-).
  Jaké máte lidi zkušenosti s Pinnacle9? Umí to udělat kvalitní DVD? Osobně používám tento postup: grabování pomocí WinDV, sestřích pomocí Adobe Premier a DVD authoring pomocí Adobe Encore.

 6. Misha: je to vec softu, ale je vzdycky lepsi (a hlavne 100%), pokud to lze delat rovnou pomoci sledovani casove stopy. Nenapadlo by me, ze se takove dulezite udaje na DVD neukladaji, ale asi to tak bude. Dalsi duvod, proc neco takoveho nekupovat – pozdeji nezjistite, kdy byl ktery zaber vytvoren. U pasky je samozrejma vec, ze si muzete pri prehravani nechat zobrazit presny datum a cas nahravani (aniz by se ten udaj musel davat ‚natvrdo‘ primo do obrazu uz pri nataceni). DVD kamera je zajimava hracka pro ‚frikuliny‘, ale v realnem provozu je to nesmysl 😉

 7. Pinnacle a DVDNemám sice možnost srovnání, ale Pinnacle v případě tvorby DVD přesně splňuje mé představy. Když záznam sestříhám, přidám hudební podklad a titulky, vyberu DVD menu z několika desítek předpřipravených šablon, toto menu upravím a do časové osy vložím začátky jednotlivých kapitol. Sice mě překvapilo, že renderování do formátu DVD trvá dost dlouho (dvacetiminutový záznam skoro hodinu i s vypálením) a to nemám zrovna primitivní stroj.

  Pinnacle Studio 9 je výborný soft (trochu mě mrzí, že nemám verzi 9 Plus umožňující klíčování obrazu a picture in picture) a pokud ho koupíte spolu s kamerou, tak i za velmi slušnou cenu.

 8. P9Já jsem naposledy zkoušel P8 a nebyl jsem nadšený kvalitou výsledného DVD. Adobe Encore je výborný a hlavně si to mohu celé udělat podle svého, přidat submenu, titulky (lze použít pro okomentování některých situací). Ovšem bohužel je to moc drahý soft, resp. Adobe Premiere+Adobe Encore je slušný balík. Takže po reinstalaci počítače jsem to už neinstaloval a přemýšlím o koupi legálního P9 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *