Je ráno moudřejší večera?

Ranní zamyšlení nad Orkutem

To takhle sedíte v pizzerii a mimo jiné horlivě debatujete o internetovém fenoménu posledních dní. Nadšeně hovoříte o tom, jaký je Orkut skvělý nástroj, který pomůže lidstvu k lepším zítřkům, neboť se jeho prostřednictvím lidé naučí nové sociální komunikaci. Přestanou mít zábrany sdělovat si své pocity, blíže se poznají a otevřou se vzájemné spolupráci.

Pak se vrátíte domů, lidé kolem odcházejí spát a vy se s nadšením vrháte do virtuální reality. Nadšení pomalu vyprchává, neboť pod dojmem příjemného posezení s fajn lidmi zjišťujete, že Orkut zase takové terno není. Jste ale příliš unaveni, než abyste o tom přemýšleli, a tak jdete také raději spát…

Ráno je moudřejší večera. Orkut je skutečně velmi užitečný nástroj. Stále sice upřednostňuji komunikaci „face to face“, ale Orkut může pomoci s organizováním osobních setkání a nahradit je v případech, kdy není snadné (třeba s ohledem na vzdálenosti) popovídat si naživo.

Dalším možným využitím Orkutu jsou auditoria, ve kterých se sdružují lidé se stejnými zájmy. Zde však vidím dva možné problémy:
1 — v auditoriu je málo příspěvků a jeho informační hodnota tak klesá k nule
2 — v auditoriu je naopak příspěvků mnoho, což prakticky také snižuje jeho informační hodnotu

Co z toho vyplývá? I když se může zdát, že je Orkut až příliš zvědavý, stále je to málo. Aby bylo používání systému pro získávání informací efektivní, musel by o nás Orkut vědět mnohem více, než jsme mu schopni poskytnout.

2 thoughts on “Je ráno moudřejší večera?

  1. Orkut je rozhodně zajímavý projekt… a je pravda, že ke komunikaci vždy musí být aspoň dva – proto je tam (snad) občas i docela mrtvo… 🙂

  2. Nemyslím si, že až tak záleží na počtu lidí. Hlavní je to, co ty lidi spojuje – společná věc, téma, cíl, názor, atd. Někdy i dva je více než třeba pět (ovšem ne z pohledu matematika 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *