Jak kupovat kola

Je to více než patnáct let, kdy sis naposledy kupoval kolo. Trekingový Author. Jezdil jsi ho pět let. Velmi intenzivně. Absolvoval jsi s ním pár triatlonů. Dokonce jsi na něm měl i dětskou sedačku. Pak jsi ale ztratil motivaci a kolo jelo do světa.

Jenže nastala doba, kdy tě děti čím dál silněji atakují s prosbou, že by rády jezdily na kole. Nákupu kol se tedy nevyhneš. Ostatně proč ne. Dokážeš si představit, že naložíš kola na střechu auta a vyrazíš na celodenní výlet po hřebenech Krušných hor.

To nejtěžší máš za sebou. Rozhodnutí, že po deseti letech znovu usedneš do sedla. Vybrat kolo už bude hračka. Jasně, krosové. Značka Author je ti stále sympatická, zachovány zůstaly i názvy jednotlivých řad, takže se snadno orientuješ.

A samozřejmě bereš to nejhezčí.

16 thoughts on “Jak kupovat kola

  • Tak jako díval jsem se na to tvoje kolo, ale nevím, nejsem cyklistický odborník, ale ta kola se mi zdají málo nafouklá, za ty prachy bych očekával víc vzduchu.

   Ale to by nebyl takový problém, páč pumpičku já mám, tak bych si to jako přifouk, jenže já chci trek proto, abych se mohl jezdit objímat se stromy, jestli mi jako rozumíš.

   No aspoň že na té značce jsme se Tomíku shodli.

 1. Někdy před 16 lety jsem se také rozhodoval jaké kolo koupit a také u mne to vyhrál Author se zajímavým designem. Vybíral jsem však MTB, jelikož se terény, do kterých jsme se spolujezdci pouštěli, stávaly pro mé z Favorita sestavené trekingové kolo nesjízdnými. Po pár měsících mi přestal stačit i nový Author, tak jsem ho postupně vylepšoval o odpruženou vidlici a další doplňky. Po několika letech mi i takto vylepšený připadal tuctový a těžký. Došlo tedy na koupi lehoučkého závodního MTB Stevens z druhé ruky – parádní svezeníčko. Tohle kolo mi do dnes sedí, i když je to už kolo manželky. Potřeboval jsem již něco pohodlnějšího do těch rozbitých terénů, kterými jezdíme. Před čtyřmi roky jsem si pořídil nové celoodpružené kolo Trek Fuel Ex8 a to je teprve zábava.
  Při nákupu je důležité přihlédnout k řadě aspektů. Výběrem crossového kola si jich několik vyřešil a zbývá jen vybrat kvalitu a velikost rámu a kvalitu jednotlivých komponentů. Tu si ale také už přibližně stanovil svým výběrem modelu Author Mission. Zda netrváš na značce Author, jejíž kola svou klasickou rámovou stavbou trochu zaostávají a nejsou příliš chic, doporučil bych ti z českých výrobců LeaderFox s modelem Paradox nebo Point. Ze zahraničních pak Specialized Crosstrail Elite Disc nebo Trek 8.4 DS. Jelikož tě znám, tak velikost bych vzal 19″. Přeji mnoho štěstí při výběru. S nákupem ti pak samozřejmě poradím.

 2. Po tom krásném fotbalovém týdnu je snad všem jasné, že pokud chceš pořádný výprask, nebo pořádné kolo, jedeš do Německa. Cube.

  • Cube … TNT, ty jsi můj člověk!
   Jinak výběr kola to je asi 500× složitější, než výběr lyží. Velikost rámu, geometrie, pravidla výběru, kalkulátory, fyziologie, biomechanika ….. – xx lidí stejných parametrů a každému bude vyhovovat něco jinýho. Já odjakživa jezdil silničku, ale na starý kolena jsem začal blbnout v horských terénech, takže MTB. Ale tu královnu silničku …. no, snad jednou zase …

 3. Tak já myslel, že jdeš tak jako u telefonů s (kompozitní) dobou. Z čeho je ten rám, nesvařovali to z plátů kýlu Aurory? 😉

 4. LACO AUTHOREM

  Vzdávám hold svým čtenářům! Netušil jsem, do jaké míry je zde vyspělé cyklistické publikum. Cením si všech vašich fundovaných rad a tipů (GTI, materiál rámu kola jsem přestal řešit jakmile jsem zjistil, že vozítko Curiosity se z Marsu ještě nevrátilo). Mé priority jsou ale momentálně jiné.

  Nebudu kupovat kolo jen pro sebe, ale prakticky pro celou rodinu. Její členové již viděli, které kolo jsem vybral pro sebe a líbila se i kola dětská a dámská. Author skutečně nabízí líbívá kola a věřím, že ve vybraných řadách i dostatečně kvalitní pro naše občasné týmové výlety.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *