Dnes může být komunistou jen lidská spodina

Když je Dva tisíce slov mnoho, postačí Několik vět


Květen 1985. Slavíme 40. výročí osvobození Rudou armádou. Celé dny se nemluví o ničem jiném. Spousta vzletných řečí o nezměrné obětavosti nezlomného sovětského národa. Srpen 2008. Připomínáme si 40. výročí okupace Rudou armádou. Celé dny se nemluví o ničem jiném. Spousta konkrétních příběhů vypovídající o nezměrné obětavosti nezlomného českého národa. Přitom vše podstatné se dá vyjádřit pouhými několika odstavci, které jsem vybral z článku Karla Steigerwalda v sobotní MF DNES.

Odpor Čechů byl jednotný. … Pro české kolaboranty to bylo důležité: dostali strach kolaborovat. Dělnicko-rolnická vláda Indry, Jakeše a dalších sráčů nevznikla. … Ty Jakeše, Indry a Biľaky měl dát Brežněv zastřelit. Připravili mu svou zbabělostí trpké hodiny. Domácí zrádci měli zatknout Dubčeky, Smrkovské a spol., dát ke zdi a jménem dělnicko-rolnické vlády zastřelit. Ale uhnuli, ani statisíce vojáků, ani tanky jim nedaly odvahu.

Odpor dlouho nevydržel. Za týden přijel Dubček z Moskvy, lhal, plakal, dojímal sebe a dojal celý národ. V Dubčekově dojetí se měla rozpustit zrada, kterou jeho uskupení v Moskvě podepsalo. … Je na čase říct, že dnes může být komunistou jen lidská spodina. Jak to kdysi řekl řekl spisovatel Karel Pecka: Komunismus je sen hrbatých duší. To si málo opakujeme.

Dál už byl jen čas Brežněvovy armády a českých zmetků. Jednotný lid se rodělil na sluhy Rusů a na jejich kořist: vyhozené, potrestané, zavřené, umlčené a hrst vzpurných. Vzpoura roku 1968 dala komunistickému režimu novou tvář: konec fanatismu, vyjasnilo se. … Režim už nežádal, aby ho lidé milovali a projevovali mu vděk, žádal jen, aby drželi hubu.

9 thoughts on “Dnes může být komunistou jen lidská spodina

 1. Netřeba Několik vět. stačí 3 slova – Jděte do prdele !28. října 1989 to stálo velkým bílým písmem v horní třetině Jindřišské věže 🙂

  Hezky si to napsal 🙂

 2. 1968 BÁSNÍ[1] Díky za pochvalu Mod., ale já to NEPSAL. Ani nápis na věži, ani odstavce v článku. Jen ten ÚVODNÍK.

  [2] Trefa Pavle! O roce 1968 jsem věděl všechno z písně Bratříčku, zavírej vrátka. A ze skladby Veličenstvo Kat mě nikdy nepřestane mrazit.

 3. MlčímMlčím proto, že na to nemá už dávno cenu nic říkat. Kdo to do dnes nepochopil srdcem, už nikdy nepochopí mozkem…Ani před ani po osumašedesátým. Je mi dobře, když vím, že si můžu tyhle články kdykoliv svobodně přečíst.

  to MOD: k tvé poznámce o nesledování olympiády jako chabého protestu…Věřím, že se najde někdo, kdo to cítí podobně:

  To není, že bych se nechtěl dívat. Tfuj!!!Tam jsou ti zlí komunisti a já se zapírám, abych jako protestoval!!!Já prostě cítím, že je mi to odporný se na to dívat (ikdyž v duchu fandím)….a to přesně z těch důvodů, který tady dneska Laco vypích.

  Celý svět se dívá do kabaretu a plácá se po zádech, jak to všechno pěkně funguje….Stačí jenom odpustit a přehlídnout pár lží, podvodů, nelidského utlačování, trestů smrti…a dá se to nakonec všechno zkousnout ne???!

 4. Tomíkuno já ten způsob neoznačila za chabý, ale za svůj, bez ohledu na to, že se může zdát chabý.
  Ono je to jako s těmi tuňáky, nakonec ze své nenažranosti, bezohlednosti a nezájmu, sežereme sami sebe.

 5. 🙂Jste potroublí:o), zajděte si přečíst k Tribunovi! za bolševika měly chudé rodiny doma běžně dva počítače, vždycky měli vložky a na Smíchově byly vždycky banány ( na Severní Moravě taky), pravda, možná v bolševických kantýnách:o)
  http://tribun.bloguje.cz…omentare

  Poud byste nechápali, najděte si v komentářích GeoNa, ten Vám to všechno vysvětí !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *