O2 Trio: První dojmy

Souboj Klady vs. Zápory zatím nerozhodný 2:2


Minulý týden jsem se rozčiloval nad tím, že služba O2 Trio v lednu „podražila“ o téměř 50 %. Přesněji řečeno, balíček pevná linka, ADSL a IPTV stojí stejně jako o měsíc dříve, ale posledního prosince skončila několik měsíců trvající akční nabídka, kvůli které byla služba dostupná za cenu reálněji odrážející situaci na trhu. Naštěstí pracují v O2 obchodníci mající k zákazníkům individuální přístup, díky čemuž se mi ve čtvrtek minulého týdne dostalo nabídky na objednání služby za původní akční cenu.

V pátek mi z O2 zavolali a domluvili jsme se na fyzickém zapojení telefonní přípojky na pondělí. Technik dorazil ve smluvený čas a jen pár desítek minut po jeho odchodu pošta doručila samoinstalační balíček obsahující Wi-Fi modem a set-top-box pro příjem internetové televize (IPTV). Zde si O2 zaslouží první palec nahoru, návod k instalaci je totiž velmi přehledný (pravda, zapojení několika kabelů není žádná věda i bez manuálu) a za pár minut již prostřednictvím technologie ADSL putují do počítače první bity.

Rychlost internetového připojení do značné míry závisí na vzdálenosti od telefonní ústředny. Naší vzdálenosti 1,51 km odpovídá dle prvních zkušeností rychlost 5,52 Mb/s (při aktivované službě O2 ADSL 8 Mb). Je-li však v provozu internetová televize, klesne rychlost na 3,28 Mb/s. Proudí-li ovšem telefonní linkou program ve vysokém rozlišení (HD), stane se v tomto případě internet prakticky nepoužitelný. Rychlost se totiž pohybuje okolo směšných 50 kb/s. Zde tedy první palec dolů.

Naopak výrazný palec nahoru si zaslouží kvalita internetové televize (IPTV). Kvalita obrazu u programů ve standardním rozlišení je vyšší než u programů přijímaných přes pozemní digitalní vysílání (DVB-T). Obrazové orgie však přináší program na pozici číslo 161. Nova v HD představuje to nejlepší, co lze dnes po technické stránce nabídnout. To opravdu nelze popsat slovy, to se musí vidět. Trochu mě mrzí, že v HD nevysílá veřejnoprávní televize, jejíž kanál ČT1 sice na pozici 160 nabízí testovací verzi HD vysílání, ale jde pouze o upscaling. Navíc jen ve formátu 4:3.

O srovnání na zatím konečných 2:2 se zasloužil výrazný palec dolů pro standardně dodávaný set-top-box. Pominu nyní příšerný design dálkového ovladače (věc vkusu), ale mnohem více mě vadí, že O2 nenabízí alternativu v podobě přístroje s pevným diskem umožňujícím nahrávání, což by mělo využití především při záznamu vysílání z HD kanálů. Snažil jsem se o propojení s HDD rekordérem, ale bohužel zatím bezúspěšně. Signál ze set-top-boxu do rekordéru prostě nedostanu.

Dle manuálu O2 může být na vině skutečnost, že aktivace HDMI konektoru pro připojení televize vyřadí z provozu konektory SCART určené pro výstup signálu do rekordéru. Volal jsem na linku technické podpory (800 184 084), kde jsem bohužel narazil na operátorku nechápající rozdíl mezi hardiskovým rekordérem a videorekordérem. Zprostředkovaně (ptala se interně zkušenějšího kolegy) mi však sdělením, že nový firmware by při aktivaci HDMI konektoru již neměl vyřadit z provozu konektory SCART, dala naději, že se klady služby O2 Trio v zápase se zápory ujmou vedení. I když těsného.

16 thoughts on “O2 Trio: První dojmy

 1. O2TVNo, nevím. Neřekl bych, že O2TV má na pohled tak výrazně lepší obraz než DVB-T. Subjektivně spíš mírně horší (ale pořád lepší než na velkých obrazovkách už notně rozmazaný UPC Direct).

  S chválou bych ale být tebou počkal, až se budeš týden těšit na film a pak set-top-box nahlásí chybu a na zákaznické lince ti to nebude nikdo večer brát (několikrát se mi to už za dva měsíce stalo).

  Souhlasím, konfigurace je jednoduchá, ale jakmile chceš něco víc, uff (třeba si po svém nastavit router). Nebo abys nedej bože chtěl použít jiný než jejich router …

  Jinak doufám, že O2 konečně uvede do nabídky set-top-boxy s HDD. Nahrávání přes externí DVD rekordér není úplně ono. Chci si hezky označit pořady v EPGčku a nahrávat (jako to umí PVRko u UPC Direct).

  No, přeji ti, aby tvé „nerozhodně“ ještě nějaký čas vydrželo 😉 Moje zkušenosti s O2 jsou takové, že když to funguje, tak to jde, ale jak se to pokazí, ouvej.

 2. HD ztráta iluzíTak ti nevím, ale mě to HD nějak moc neláká…

  Nejsem zrovna TV tip, ale když už občas něco zhlídnu, byl bych rád aby se mi to líbilo i po vizuální stránce. A zatímco u pořadů o přírodě, sportech nebo zvířatech je HD nádherný, u většiny „normálních“ programů se toho bojím a bát budu.

  Viděl jsem totiž pár filmů v HD a musím říct že jsem neříjemným způsobem přišel o dost iluzí. Nový hvězdný války působěj v HD směšně (triky na tohle očividně nejsou připravený), v dalších filmech jsou očividný problémy s komparsem (např. Shooter).
  A co bylo nejhorší? Zatímco v klasickým Matrixu jsou „krásní“ lidé vytvářející dílo nad kterým by i Gibson smeknul…
  😛
  V HD verzi zjistíte, že vědma má ošklivou kombinaci kožních výrůstků a mateřských znamének, morpheus měl v mládí očividné problémy s akné a neo trpí výraznou solární dermatitidou…

  „Welcome to the desert of the real“

 3. To je teda hlína! Četl jsem, že takovej datovej tok, jako je HáDéčko souběžně s vysokorychlostním internetem prostě skrz svý rezavý monopolní dráty Oxygeni neprotlačej. Tys to potvrdil. Machrujou a nemaj křídla. Pro HDTV je asi lepší satelitní platforma. Jde o jednorázovou investici, zhruba 5 litrů za receiver mpeg-4 a 2 litry za kartu SkyLink. A Čété má v HD začít vysílat z Astry co nevidět a je tam nejmíň 7 HD-kanálů. Některé jsou jenom Promo či Demo, ale pro machrování před návštěvou to nemá chybu. 🙂 Ten superplíživej internet bych asi nevydejchal a rovnou jim za tu klamavou reklamu přimáz 10 trestnejch bodů! No a HáDéeRko nelze připojit k TV paralelně na anténu? Tenhle model stejně zaznamená maximálně 720 řádků…

 4. IPTVJá jsem měl O2 Trio asi půl roku. Bohužel ale máme slabší ústřednu, která umožńuje tak mx. 3,5Mb/s. Při zapnutí televize byl pak internet skoro nepoužitelný. Rychlost stahování klesla z 350kB/s na ubohých 60kB/s. Zkoušel jsem to u O2 reklamovat, ale marně.

 5. technickáJeště drobnej technickej dotaz…

  Nemáš náhodou STB iCAN-3800TW od ADB? Ten tohle podle mých informací dělá taky, jenže tam je to ve fw (prý) uděláno schválně, protože by čip na STB nestíhal…

  Ale už jsem zaslech i fintu jak to lze obejít – pokud tvoje TV podporuje režim 576i (určitě to uměj soňáci), měly by při nastavení „sdtv“ fungovat Scart i HDMI současně…

  A to s tím zpomalením inetu je normální – tv si ukousne takovej kus pásma, že na inet nic nezbyde. Z toho co jsem slyšel by měli tv nabízet jen tam, kde je rychlost aspoň 6-7mb, ale jejich „agenti“ to cpou horem dolem i na pomalejší linky. Už jsem slyšel i o Tv na lince 3,5mbit – a to teprve byla lahůdka 😉

 6. kontrolní otázkahele vole, nevíte někdo čistě ze zvědavosti jestli Nova vysílá HD i přes DVB. Kanál vole mám, televizi vole mám….ale Novu vole…Novu HD nemám….Na plátno mi píšou…Vole nemáš podporovaný HD!!! Tak jak to teda je?

 7. 6Tady: http://www.hdtvblog.cz…ky/nova-hd píčou, že Nova HD je vysílána i terestriálně, ale příjímat signál lze pouze prostřednictvím vyžírek = IPTV operátorů. Ovšem za předpokladu, že máš televizi Full HD, případně HD Ready.

 8. ZÁPAS POKRAČUJE[1] Jirko, set-top-boxy s HDD jsou prý v plánu spolu se zavedením balíčků s programy v HD. V termínu řádově několika měsíců (viz mé další reakce níže).

  [2] Petře a co porno v HD kvalitě? To je teprve ztráta iluzí!

  [3] @Teo, o satelitním řešení jsem také uvažoval. Uvidíme za rok, až skončí roční závazek k O2 za „výhodnou“ cenu. Volbou O2 jsem ale chtěl vyřešit nejen příjem HD programů, ale také zvyšení nízké rychlosti mikrovlnného internetu. Ovšem tragická rychlost ADSL při sledování HD kanálu mě opravdu vyděsila.

  Nevím jak si myslel připojení HDD rekordéru paralelně na anténu. Současné zapojení je logické: ze STB do TV HDMI kabel, stejně tak vede HDMI kabel z HDD do TV. Nahrávání ze STB na HDD by měl zajistit SCART, ale STB nezvládá obsluhu konektorů SCART a HDMI najednou. Kabelem SCART jsou ještě propojeny TV a HDD z důvodu společného ovládání BRAVIA Sync.

  [5] Ano, Petře, jedná se o STB od ADB a problém jak jej popisuješ mi dnes potvrdil technik O2. Včerejší info z helpdesku, že by nový firmware tento problém řešil byla mystifikace. Večer jsem to zkoušel, ale SCART funguje teprve v momentě, kdy se vzdám výstupu 1080i nebo 720p a klesnu na SDTV.

  Ten dnešní technik, na kterého jsem byl přepojen, byl docela zasvěcený. Dozvěděl jsem se, že mám velké štěstí, že si HDMI konektor rozumí s TV. Jinak bych měl smůlu a byl bez HD obrazu z IPTV. Proto O2 HDMI konektor v STB oficiálně nepodporuje a HD vysílání je jen test. Mohou prý tyto kanály bez náhrady vypnout.

  Ale uklidnil mě, že trend bude opačný. Jedná se o nasazení balíčku několika HD programů a v této souvislosti by byl konečně nabízen jiný set-top-box, samozřejmě už s hardiskem. To vše prý ještě letos.

  [6] Tomíku, Nova vysílá v HD i vzduchem, ale jen v malé oblasti jednoho malého města někde ve středních Čechách. Tuším, že v Praze (je to vůbec na mapě?). Ale musíš mít DVB-T tuner MPEG-4 (drtivá většina STB má jen MPEG-2). Anebo si koupit TV jako já, která má v sobě i tuner MPEG-4 s vysokým rozlišením (i když mě je v Chomutově tento tuner k ničemu).

 9. šajzekaceNo oboum díky, …vole televizi mám samozřejmě ve full HD ale čověče nevim, jestli ten DVB tuner je schopnej mpg4…

  hmmm tak asi ne 🙁
  Kur..a bych do toho kopl. Všechno špatně. Si koupim novou televizi a vole nemůžu koukat na Růžovou zahradu nebo na reklamu s vložkama ve full HD.

 10. 8Předpokládám, že anténní konektor máš zapíchnutej do STB. Kdybys před něj dal bezztrátovej anténní rozbočovač, pak bys mohl zabodnout anténu i do HDR a nahrávat pořady nezávisle na oxygeňáckým STB. To jsem myslel tím „paralelně“. 🙂

 11. NAHRÁVÁNÍ Z O2[10] @Teo, nevyjádřil jsem se přesně. Problém je s nahráváním pořadů z kanálů přijímaných pomocí IPTV. Programy přijímané přes DVB-T samozřejmě nahrávat mohu, protože HDD rekordér má vestavěný DVB-T tuner. Koaxiál z antény jde tedy přímo do digititálního vstupu pro anténu na HDD a pak do TV.

  Do set-top-boxu od O2 pochopitelně není nutné strkat koax, neboť programy jsou přijímany přes telefonní linku. Po několikadenní zkušenosti s nabídkou IPTV jsem ale stejně zjistil, že i nadále se spokojím s nahráváním především z kanálů šířených vzduchem (ČT1, ČT2, Prima, Nova). Z IPTV by mělo smysl nahrávat jen HD vysílání, ale to zase (jak správně píšeš) náš stávající HDD rekordér nezvládne.

 12. No jo, mám na TV kanál HD O2 TEST, tak jsem si myslel, že ten jejich STB je něco jako mpeg4 dekodér pro signál, přenášenej vzduchem. Ale je to něco jako kabelovka. Nenapadlo mě, že se budou pokoušet skrz telefonní kabel protlačit tak extrémní objem dat. No, možná se ani nepokoušej to protlačit. Stačí, když tu pseudoslužbu dokážou prodat…

 13. RF výstupDobrý den, dá se na iCan 3800 TW naladit a uložit RF výstup? Mně se uložit jakýkoliv kanál nedaří… Karel

 14. RF výstupMě se taky nedaří naladit a uložit RF výstup.Technik mě radil kanál 27.ale nic.

 15. Jo O2Já zase naletěl při pořízení internetu do mobilu – uvěřil jsem mapě pokrytí a "propagačním kecům". Pak něco zrušit u O2 – hahaha.
  Že něco nefunguje, dá se to omluvit, ale když jsem chtěl zrušit tarif, tak vše probíhalo hladce – dokud jsem neřekl, že chci přenést číslo jinam – pak už nešlo nic.
  Raději jsem číslo zrušil a u druhého operátora založil nové – naštěstí jsem toto číslo moc dlouho nepoužíval – jen měsíc.
  Více popisuji na svém blogu : http://www.pavel1tu.cz…drakem-o2/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *