Závěrečná zpráva z praxe III. ročníku

Chodit do práce je zábavnější než do školy


Měli jsme u nás na praxi středoškoláka. Ve škole příští týden předloží referát týkající se jeho čtrnáctidenní zkušenosti s „chozením do práce“. Text s Matějovým svolením uveřejňuji a budu na článek odkazovat každého, kdo mi nebude věřit, že si do práce chodím odpočinout a načerpat síly.

Na praxi ve třetím ročníku jsem byl u pana Ing. L. Bittnera v EnergoPro projekční kanceláři. Ing. L. Bittner a jeho kolegové mě vřele přijali do svého kolektivu a pomohli mi se začlenit, tak abych byl nápomocným členem projekční kanceláře. Vysvětlili mi, co bude úkonem mé práce a následně mi poskytli dokumentaci, podle které jsem měl za úkol vyprojektovat nové přípojkové pojistné skříně nedaleko Chomutova.

Jelikož práce projektanta není jen zakreslování do map a psaní technické dokumentace, tak mi pan Ing. L. Bittner poskytl názornou ukázku práce a domlouvání se s úřady. Zde musím podotknout, že tato část při projektování je velice běhavá a nervní, ale na druhou stranu by bez těchto problémů bylo projektování nuda.

Na druhý den mé praxe mi pan Ing. L. Bittner oznámil, že mě vezme sebou na prezentaci nového výpočtového programu Sichr, který slouží k návrhu a kontrole paprskových sítí TN-C, TN-C-S a IT sítí bez vyvedeného středního vodiče ve všech obvyklých napěťových hladinách. Tato prezentace se sice netýkala mého studijního oboru, ale byla velice poučná.

Dozvěděl jsem se jakým způsobem se projektují pojistky a jističe podle způsobu a velikosti zátěže nebo podle odebíraného proudu ze zdroje. Ukázali nám, jak se vypočítají zkratové proudy, které následně zakreslili do grafu atd. I když za nejlepší věc považuji chlebíčky, které tam měli. Touto prezentací jsme strávili celý den.

Následující dny jsem pracoval na mém zadaném projektu. Do katastrálních map jsem zakresloval kabelové vedení a přípojkové skříně. Jakmile jsem měl výkresovou část hotovou, tak jsem se pustil do technických zpráv. Podle vzorů, které mi byly k dispozici jsem vypracoval potřebné technické zprávy, tak nejlépe, jak jsem uměl. Když mi bylo něco nejasného nebo jsem nerozuměl odborným výrazům, bez bázně a hany jsem se optal již zmiňovaného Ing. L. Bittnera nebo jeho kolegů.

Své znalosti z druhého ročníku, kdy jsem se učil pracovat s grafickým programem AutoCAD, jsem využil při rýsování průtlaku kabelového vedení NN na vyžádání Povodí Ohře při jedné akci, kterou projektovala kancelář EnergoPro. Tento úkol jsem vyřešil rychle a bravůrně.

Jelikož pan Ing. L. Bittner předvídal situaci, která by mohla nastat, tak mi dal za úkol nakreslit další řešení. Tentokrát kabel nebude veden v podzemí, ale vyvede se do trubky a bude veden na povrchu přes potok. Tak jako u prvního problému i tento jsem vyřešil rychle a bravůrně.

Po víkendu mi byl zadán úkol vyzkoušet nový program na zakreslování elektrického vedení. Podle návodu jsem se v něm učil pracovat a podle mého názoru bych menší projekty již zvládal. Jelikož tento program již v sobě uschovává používané značky a různé typy vedení, tak se v něm pracuje lépe a lehčeji než v AutoCADU, kde většinu značek musíme kreslit ručně. Samozřejmě se to projeví na kvalitě práce.

Svou praxi hodnotím velice kladně. Byla pro mě poučná, zajímavá a dokonale jsem si zde odpočinul, takže mám dostatek síly dokončit třetí ročník.

13 thoughts on “Závěrečná zpráva z praxe III. ročníku

 1. PRAKTICKÁ PRAXEHezké, o rozvodných skříních sice nevím zhola nic, ale bez bázně a Hany (spolužačka?) to tu přiznám. Navíc jsem pochopil, jak se pracuje na chomutovsku, co je nuda a co rajc, a to rozhodně není málo. Ze všeho nejvíc však študákovi Matějovi závidím ten třetí ročník. Dal bych za něj půlku své… kanceláře. Hej Laco, bereš na praxi taky "študáky" ve třicátém ročníku? Potřeboval bych si totiž dalších deset let parádně odpočinout.

 2. ZASLOUŽENÝ ODPOČINEK[4] GTI, půlka Tvé kanceláře by se nám teď hodila. Od rána k nám totiž chodí zájemci o zaměstnání (jen Hany jsme dnes přijali dvě). Průtlak v podzemí jsem sice předvídal, ale tohle jsem podcenil, víc než jednu Hanu na klíně neudržím.

 3. 🙂Hahááá!!! Už dlouho jsem se tak nezasmála 🙂 Díky, Laco… Totiž: Matěji! 🙂

 4. "I když za nejlepší věc považuji chlebíčky, které tam měli".
  Tak Laco, dolaď ve firmě ještě ten přísun chlebíčků a bude to dokonalý.:-)

 5. POLEDNÍ KLID[8] Vankelte, servírováním čerstvých chlebíčků bychom své zaměstnance vysloveně uráželi. Jídlo a pití zdarma (pivo maximálně jedenáctistupňové) je dnes snad už samozřejmostí na každém solidním pracovišti. V poslední době se mezi našimi lidmi těší značné oblibě pravidlo, že pokud někdo z kolegů v práci usne, ostatní potichu opustí kanceláře a po zbytek dne mají volno.

 6. To jsem netušilTo jsem netušil, že jsme konkurenti 🙂
  V jakém programu se učil Matěj kreslit? že se mu to zdálo jednoduší než v ACadu…

 7. KonkurentiZnám, ti u mně byli na předváděčce, ted čekám co vypadne z ČEZu za standart, ale pravděpodobně do toho půjdu.
  Změnil sem si odkaz 😉

 8. co jiného než velký blábolmůže vylézt z ČEZu…
  z firmy, kde šéfují lidi, co viděli projektování jen z rychlíku a pak si mohou dovolit tvrdit třeba, že nepotřebují projektanty, co jezdí ve starých škodovkách… že potřebují za partnery bohaté a velké firmy..
  z firmy, kde se již přes pět let hledá a "vyvíjí" rozpočtovací program? Aby nakonec přemluvili a zaměstnali celoživotního projektanta, díky jemuž budeme mít rozpočťák už příští rok. (Díky Jirko..)
  z firmy, která mě živí (díky Pepo) ale kolikrát bych radši kopal kanály, být na to fyzicky zdatný a měl menší výdaje na žití..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *