Full HD kamera Canon HF200: První dojmy

Život v plném rozlišení


Minulý měsíc jsem se zmínil, že nemohu sehnat HD kameru, kterou jsem si po pročtení několika testů vybral. Nakonec mi velmi ochotně pomohl Petr Jelínek z brněnského obchodu Videokamery.cz, se kterým jsem po telefonu probral některé detaily a za pár dní jsem už točil svá první videa ve vysokém rozlišení.

V nejlepší kvalitě jsou videa v rozlišení 1920×1080 bodů při datovém toku 24 Mbps. Záznam se ukládá na paměťovou kartu SDHC (s rychlým ukládáním dat, minimálně Class 4). Ale pozor! Nechtěl jsem na kartě šetřit, proto jsem si pořídil SanDisk Extreme Class 10, se kterou si ale přístroj bohužel neuměl poradit, přesněji řečeno odmítal natáčet v nejvyšší kvalitě.

Jak se poději ukázalo, loňský model kamery totiž počítá pouze s jednocifernou hodnotou rychlosti a karta s třídou 10 tak byla považována za tu vůbec nejpomalejší na světě. Optimálním řešením je tedy pořízení značkové karty s třídou 6 o velikosti 16 GB, která pojme asi hodinu a půl záznamu v nejvyšším rozlišení.

Další parametry stojícími za zmínku jsou kvalitní optický stabilizátor, schopnost kamery rozpoznat ve scéně obličeje a na ně zaostřit a velmi užitečná zejména při natáčení sportovních scén je funkce Pre REC neustále ukládající do vyrovnávací paměti tři sekundy záznamu, aby je o stisknutí spouště pak mohla přidat na začátek videa.

Ovládání kamery je velmi podobné obsluze zrcadlovky. Buď si vyberete některý z automatických režimů (portrét, sport, krajina, noc, apod.) nebo si s kvalitou obrazu pohrajete prostřednictvím manuálního nastavení času, expozice nebo clony. Nastavování parametrů neprobíhá na dotykovém displeji, ale pomocí čtyřsměrného joysticku.

I přesto, že v kameře se netočí páska nebo hardisk, zaskočila mě malá výdrž baterie. Doporučuji proto raději zakoupit jeden náhradní akumulátor, protože rovnice jeden natáčecí den, jedna nabitá baterie zde neplatí. Zvláště točíte-li větší množství krátkých záběrů.

V závěru krátké recenze to nejdůležitější. Mezi záznamem z obyčejné digitální SD kamery a záběry z Full HD kamery je obrovský rozdíl. Zláště u videí natočených v exteriérech za jasného počasí s kamerou umístěnou na stativu dostanou vaše filmy profesionální punc.

4 thoughts on “Full HD kamera Canon HF200: První dojmy

 1. HDDProč jste nezvolil přístroj s hdiskem? HD + SD karty, to nějak nejde dohromady…

 2. KARTOVÉ ESO[1] Milko, kamery s pevným diskem (HDD) se ocitly ve slepé uličce. Jsou zbytečně velké, záznamové médium je náchylné na otřesy, je hlučné a má vyšší spotřebu energie. V paměťové kartě se nic netočí, je lehká, malá a její výhodou je snadný přenos dat do počítače. Prostě kartu stačí vytáhnout z kamery a vsunout do počítače. Žádné propojovací kabely nejsou nutné.

  A už vůbec nerozumím tomu, proč by neměly jít dohromady paměťové karty s HD záznamem. Jak píši v článku, samozřejmě jsou pro tyto účely nutné rychlé karty. Jejich cenová dostupnost je již dnes ale velmi slušná — ty lepší stojí kolem dvou tisíc (16 GB), neznačkové dokonce jen polovinu.

 3. jiná cesta…Ahoj, doufám, že si uvědomuješ, že s takovouhle kamerou přichází i závazek 😉

  Nechat na disku ležet nesestříhaný SD video je smutný, u HD je to HŘÍCH. Jsem zvědavej jak se s tí popereš… 😛

  Já se přiznám, že jsem šel trochu jinou cestou. Nejdřív jsem zkoušel cestu kamery, ale vadilo mě, že je neskladná a její použití občas i "rizikový". Častokrát se mi stávalo, že když jsem se s ní tahal, nic zajímavýho jsem nenatočil. A naopak, když jsem jí nevzal, protože by překážela nebo by se mohla zničit, bylo spousta situací který by na videu rozhodně bejt měly. A k tomu ty gigabajty videa čekjícího na mejdan v Pinaclu…

  Já to vyřešil mobilem s lepší optikou. Natočený video má do HD kvality světelný roky, ale zas se ho nemusím bát brát na raft, do skal nebo pod stan…

 4. DÁLNICE MÍSTO POLNÍ CESTY[3] Petře, situace se zlepšila v mnoha směrech. Spoustu jsem jich popsal výše. HD video tím, že zabere na disku mnohem více místa než SD video, si o rychlé zpracování přímo říká. Doma se tedy radují z toho, že sestříhaný HD film je v rodinném kruhu prezentován daleko dříve než v minulosti.

  A příležitostí k natáčení mám spousty. Stay tuned.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *