Proč by se blogeři neměli brát vážně

Nedávno se mě v diskusi jeden z mých nových čtenářů zeptal, proč si vlastně píšu blog. Vzpomněl jsem si na článek, který teď vydávám v reedici. Text starý bezmála pět let je z doby, kdy Facebook a Twitter byly ještě v plenkách a každý, kdo v té době uměl abecedu, se toužil stát blogerem. Nejlépe elitním.

Další názor z klubu nadutých elitních blogerů

Petr Stohwaser z Hradce Králové si píše blog. A moc ho mrzí, že má málo čtenářů. Ale naštěstí si to hned sám zdůvodnil. Je totiž mladý, loni v září oslavil teprve pětadvacátiny.

Petr napsal: Česká blogerská scéna je rozdělena na dva tábory; a to podle věku. Pokud tedy počítám ty známější pisálky. První skupinou jsou starší blogeři s věkem většinou převyšujícím 30 jar. Utvořili si mezi sebou jakousi uzavřenou společnost, do které jen tak nikoho nepustí. Většinou toho dost ovládají, jsou si toho vědomi a jsou na sebe pyšní. Svoje výsostné postavení podporují vzájemným poplácáváním.

Občas se mezi sebou pohádají. Takovýto souboj titánů je totiž mimořádně atraktivní a oni tak získávají na popularitě. Všichni ostatní blogeři chtějí být jako oni, proto jim pochlebují hlavně v komentářích a v noci sní o tom, jaké by to bylo jimi být. Přestože tito lidé často mažou komentáře, o to více se jim komentující snaží zavděčit a dokázat, že právě oni mají na to, aby mohli komentovat jejich úžasné články.

Byl jsem Petrem v jeho článku zahrnut do úzké skupinky elitních blogerů, a proto mu v rámci vzájemného poplácávání zvýším výše uvedeným odkazem návštěvnost, ale především mu prozradím jednu zásadní informaci: Pochybuji, že by si DGX, Pixy, Arthur Dent, Plaváček nebo Yuhů začali psát blog proto, aby se stali členy jakési uzavřené společnosti, do které jen tak nikoho nepustí.

Za sebe mohu napsat, že dva základní pilíře existence blogu jsou tyto:

  1. pobavit sebe
  2. pobavit čtenáře

Dále mi blog pomáhá tříbit myšlenky, jeho prostřednictvím mohu veřejně prezentovat své názory, diskuse pak slouží jako cvičení v argumentaci. Stále silněji blog také vnímám jako místo, kde mohu komunikovat s lidmi, které mám rád a se kterými se vídám málo nebo dokonce vůbec. Ale psát proto, abych byl součástí nějaké komunity blogerů?

A ještě jedna věc: Pravidelní návštěvníci blogu jsou odrazem osobnosti autora, a protože v mém případě jde také o masturbaci ega, mohu s uspokojením prohlásit, že mám inteligentní, vnímavé a vtipné čtenáře. Navíc doufám, že jim nechybí ani smysl pro nadsázku.

Pochlebující komentáře poplácávající autora blogu po ramenou budou mazány!

41 thoughts on “Proč by se blogeři neměli brát vážně

 1. BLOKY

  Ach kde jsou ty doby, kdy si člověk myšlénky (tedy převážně ty cizí) zapisoval do tlustého bloku. Nikoliv proto, aby jimi oblažoval okolí, ale aby jeho obohacovaly. Osobně rozděluji autory blogů na ty, co stojí za to číst a na ty co stojí za to… nečíst.

  Například si vybavuji jednoho, který sem na diskusi zavítal s uhrančivým životním postojem, v němž si to fakt hustě rozdával (jasně, jednosměrně) s bývalým spolužákem ze střední, který si dovolil nosit tesilové kalhoty a… dioptrické brýle.

  Potvrzuje se, že i v této době doslovné informační exploze, jsou podstatné stále jen dvě věci – mozek a… charakter člověka. Zoufalec zůstává zoufalcem i na barevném monitoru, odpad zůstává odpadem, lejno pak lejnem.

  No a jsou blogeři, co to umí, blogeři co umí, ví a znají. Nikoliv ovšem jen to psaní. Jsou to rozumní lidé, lidé, kteří stojí pevnejma nohama na zemi, lidé co mají mozek, srdce a duši. Neboť psaní, to je brnkačka, fuška je být… člověkem.

  Konečně pro mladé blogery, takříkajíc blogerské zobáky – Do patnácti šoupej nohama, do dvaceti poslouchej, do třiceti naslouchej, do čtyřiceti šeptej, do padesáti mluv, do šedesáti piš a do sedmdesáti čti.

  No vidíš kolik máš ještě před sebou času…

  BRAVO LACO

  • CHARTA 77

   GTI, děkuji. Od smázání Tvého příspěvku tě záchránila VIII. kapitola blogerské Charty 77 (podepsalo ji 77 významných blogerů včetně mě), ve které se praví: „Obsahuje-li komentář přímou pochvalu blogera (např. Palec nahoru nebo Bravo!), není nutné tento komentář mazat v případě, je-li literární nebo obsahová kvalita komentáře vyšší než článek samotný.“

   A to je naštěstí právě přesný případ Tvého komentáře.

   BRAVO GTI! (to už nemusím šeptat)

 2. CHVALOZPĚV

  Laco, nevím, jak to chodí jinde. Nemám čas ani chuť číst blogy. Nakonec čas bych si našel spíš, ale výše uvedená citace z blogu kolegy mě utvrzuje v přesvědčení, že člověk by toho musel pročíst strašně moc, než by se pročetl ke kvalitě. Ale proč bych to dělal ? Brak dobrovolně taky nečtu. Raději chodím najisto.

  Smaž mě, když to dokážeš.

  • TNT, už dlouho nevím, jak to chodí jinde. Čtu jen svůj blog. S jedinou výjimkou.

   Tvůj komentář není důvod mazat, dle kapitoly XII výše zmíněné charty se jedná o pochvalný komentář s určením omezenýmTM.

   • A jo, máš pravdu, GTIho na auto.cz čtu také, ale nějak to nemám zařazeno do kategorie Blog.

    A děkuji, že jsem pochvalně omezený podle nějaké chaty, to mi ještě nikdo neřekl.

 3. Mě strašně bavíš, Laco. Díky tomuto blogu patří část Tvého Já všem, tedy i mně 😀

  • Díky, Zwettlerko. To je od Tebe velmi milé.

   Naštěstí ani tento komentář nemusím mazat, protože hned v první kapitole charty je výslovně zakázáno mazat pochvalné komentáře od osob opačného pohlaví.

 4. Na férovku

  Nesnáším takový to „brawo Laco“ – přijde mi to, jako když ti někdo zasouvá orgán tam, odkud by měly vycházet jen zbytky zpracované stravy. A i proto to ode mne nikdy neuslyšíš…

  Nicméně ti prozradím důvod, proč patříš do skupiny elitních blogerů.
  Na blozích od roku 89 najdeš obvykle mix rodinných historek a příběhů jak mi někdo ublížil. Je jen pár výjimek, který čteš znova a znova. A není to proto, že by obsahovaly romantický texty, nebo urážely někoho, z koho máš komplex. Ale proto, že si je přečteš, smutně pokýváš hlavou nebo si máš chuť dát facku. Najdeš se v nich a uvědomíš si, že ten text ti otevřel oči. A je jedno, jestli je pod ním padesát komentářů, nebo jen prázdný místo. Elitu nedělají anální pochlebovači, ale autoři textů.

  Tak se snaž, piráte… 🙂

  PS z jinýho soudku: nechci bejt špatnej prorok, ale drtíme první ligu a pokud se nezlepšíte, potkáme se zase v baráži. A slibuju že budu fandit i když to těm našim lopatám nepůjde 😉

  • Klasický Industriální bulvár. Petřeká, ty nejen že nejsi schopen překročit vlastní stín, tebe ten stín doslova drtí… Pamatuj, člověk, který se druhému vysmívá, že je manuálně pracující, dokonce ho označuje za „lopatu“, jako by práce v poldovce byla něco méněcenného, s tím je v životě všechno, ale úplně všechno špatně. Dokonale mi to svými příspěvky potvrzuješ a potvrdil jsi to i dnes.

   Jsi nešťastná povaha, ty neumíš ani pochválit. To trvající povýšenectví (opravdu Lacovi jako blahosklonně něco prozradíš?), ta formulační doslovná neumětelnost, ta zde trhá slušným lidem kšandy.

   • Milý gti, překvapilo mě, že se pouští do diskuzí chlapů. Víš, to jsou ti, co něco řeknou, pak se podívají soupeři do očí a stojí si za svým. A svůj názor si jsou schopný obhájit i pěstma. Tak to dělaj i ti, kdo makaj v poldovce; rukama.
    A pak jsou tady ty podvraťáci, co si hrajou na zastánce manuálně pracujících, ale chovaj se jak protekční spratci, co řvou anonymně z balkónů, když vědí, že jim za zádama stojí tatínek. Takže, až jednou budeš chlap, můžeme se my dva bavit. Teď si jdi vzít pedigree pal a utíkej se to to anonymně do diskuzí nandat dalším „zobákům“…

     • Na realitu nemáš co napsat, co? Jo, pravda vždycky zabolí a člověk nemusí ani boxovat…

      😛

        • Špatně, špatně, 3x špatně.

         Vycházím z toho, že vy společnou řeč nenajdete a ani ji nehledáte. Takže máš spustit argumentační uragán, totální ofenzívu, nebo to s nadhledem glosovat, ironicky opepřit, a nebo mlčením přejít. Ale přece nemůžeš silnému protivníkovi říct, že něco hulí ! To je jak na pirátském fóru.

         To dokonce vypadá, jako by sis jeho diskuzního umění ani nevážil.

         • Ano, bývaly doby, kdy bych se nechal vyprovokovat a snažil se logickými argumenty dotáhnout to vlákno diskuze přes stovku. Teď už to ale nejde. Zjistil jsem, že mě baví diskutovat jen s lidma, co maj nějakou úroveň, myslí jim to a nestyděj se za to.
          Takový ty anonymní plivance z internetu už člověk bere jako nutný zlo. To, že to jsou všechno sralbotkové je vidět v praxi – už několikrát jsem po napsání článku c chipu dostal e-mailem (nebo v diskuzi) haldu urážek a obvinění. A když jsem jim odpověděl, že si to můžeme vyříkat v hospodě poblíž, reakcí bylo jen trapný ticho. To jsou ti internetový hrdinové – s nima je každá diskuze jen ztráta času…

         • To je troska, dokonalá diskusní troska. Jen se pere, a lidem tu předhazuje své skoromaturitní vysvědčení, čímž jako asi demonstruje, že je intelektuál, přitom, když jsem se mu zmínil, že jsem obyčejnej kluk z poldovky, začal mi nadávat do lopat. U něho je na diskusi všechno, ale úplně všechno špatně. Vezmi si třeba jak naumětelsky chválí Laca, on se neumí čestně podívat do očí a říci – Laco, jsi dobrej. On napíše – „něco ti prozradím“, rozumíš, jako „JÁ“ ti blahosklonně teď něco o tobě řeknu. Zoufalec. A jeho mindráček odtušíš právě z toho slova „prozradím“. Je nejistej, hledá sociální kotvu, tak to bere jako přes humor. Jak píšu, troska.

          • Všichni, kdo tenhle blog čtou vědí, jak to s tou „lopatou“ bylo a že jsi s útokem začal TY. A jako trouba sis naběhl na vlastní vidle…

           Ale víš co by mě zajímalo? Jeslti jseš takovej hajzl prolhaná i v reálným životě?

          • A co se týče „prozrazování“ a tónu – myslím, že na něj mám právo, protože se psaním a textama už 20 let živím. Stejně tak mě Laco může bez výčitek poučovat o projektování a inženýrský činnosti..

  • Petře, přiznám se, že mě souvislost „BRAVO LACO“ s popisovanou sexuální praktikou nikdy nenapadla. Ani když já napíšu GTImu na blog podobně formulovanou pochvalu.

   Vážně si nemyslím, že jsem elitní bloger. Nevím ani podle jakých kritérií by se to mělo hodnotit. Jestli to víš ty, tak se ti to ale bohužel moc vysvětlit nepovedlo.

   A k poslední Tvé poznámce. V první lize sleduji jen Kadaň, farmu Pirátů. Ale před chvílí jsme se vrátili z návštěvy dramatického zápasu, ve kterém Piráti po famózním výkonu porazili Kometu Brno.

   Věřím tak tomu, že baráž si z chomutovských Pirátů zahrají jen ti, kteří v ní budou pomáhat Kadani.

   • Víš, poprvé mě to taky nenapadlo, ani podruhé… Po desáté už jsem začal mít podezření a po sté už je to tutovka. Promiň, ale jinej důvod mě nenapadá…

    Jinak – pirátům věřím, ale pořád maj o dva zápasy míň než lbc a jeden než sparta. Ale hokej stejně jako fotbal nemá logiku, takže se klidně můžeme sejít na baráži, stejně jako vy, můžete jet (jako loni brno) na titul…
    uvidíme v novým roce.

 5. Laco kamaráde, tehle celej blog stojí kompletně zaprd a jedinej pravej důvod, proč sem chodim, je, že Tě nemám rád a že se bojim, že bys mě chtěl někdy potkat „na živo“ 😉

  Taky koukám, že ani přestávka o délce poločasu rozpadu plutonia neubrala nic na kráse vztahu GTI-PetrK. Milé. Člověk prostě ví, že je tu doma 😉

 6. btw – laco – jde v tvým blogovacím systému upravit šablonu pro diskuze? Když se podíváš na vlákno nahoře, má poněkud zužující se tendenci (a dělá mi to ve všech prohlížečích). Ještě pár příspěvků a šířka půjde pod pět pixelů 🙂

  • DISKUTÉŘI V ÚZKÝCH

   Petře, na WordPressu blog provozuji už přes půl roku, ale problém s úzkým diskusním vláknem tu máme poprvé. Kdybys neměl v komentování tak dlouhou přestávku, objevili bychom ten problém dříve.

   Také mi to vadí, kazí to umělecký zážitek z diskuse, ale v nastavení jsem našel jen možnost omezit počet komentářů v jednom vlákně. Nastavil jsem počet deset, ale to je maximum, co systém umožňuje.

   Řešení v tuto chvíli vidím jediné. Když už se diskuse vrací do stejných kolejí jako na starém blogu, mohly by se v případech podobných diskusních přestřelek přidávat komentáře stejně jako na starém blogu hezky za sebe (přidání komentáře bez klikání na Odpovědět).

   Pak budou komentáře stejně široké jako ramena jejich autorů.

   • ÚZKOROZCHODNÝ BLOG

    Já chválím jinak, ale teď se snad hodí, když řeknu Bravo Laco ! Nadpis, každé slovo, každý odstavec, no a dovětek … paráda.

    Přitom technický komentář, taková blbost, ale ten rytmus 😉

   • 😛 Nezapomeň na virtuální boxerky, některým expertům se na diskusích nedostává mozku a rádi by ho nahrazovali pěstmi…

    Deset kousků, to si holt bude muset člověk vypočítat výměny a využít ten desátý na totální odstřel. Akorát… nevím jak se píše – palec dolů.

 7. Ahoj Laco, když jsi mě přemlouval k návratu a přesvědčoval, že gti už je jinej, nevěřil jsem ti a moje dojmy potvrzovalo i jeho (stále stejně nechutný) chování na auto.cz. A ukázalo se, že jsem měl bohužel pravdu.

  Myslím, že každej chlap by v sobě měl mít aspoň trochu cti a bejt schopnej se svejm dětem podívat do očí – a jsou hranice, který by neměl překročit. Existuje spousta věcí, které nemám rád, ale beru je jako součást života. Co ale nesnáším, je zlodějina a sprostý lhaní. A i to je důvod proč bych nikdy ani nepodal ruku politikům typu Kalousek nebo Gross – zvedá se mi žaludek z toho, jakých podrazů jsou schopný a z toho, jak po nějaký době (když si myslej, že lidi zapomenou) jsou schopný bez zábran lhát do očí. Až doteď jsem myslel, že na podobnou záležitost musí být nějaký speciální druh člověka, zničenýho politikou – ale gti mi ukázal, že ten typ prolhanýho hajzla lze najít i mezi „obyčejnejma lidma“.

  Jeho citát: „… když jsem se mu zmínil, že jsem obyčejnej kluk z poldovky, začal mi nadávat do lopat.“ je totiž daleko za hranicí pojmu „lež“ a blíží se ke kategorii „politickej hnus“. Ale má smůlu, internet nezapomíná. Pokud tedy někdo nezná pravdu a realitu, stačí se jen podívat na http://blog.laco.cz/632730-neni-profesor-jako-profesor.php

  Takže, pokud máš Laco žaludek na to, přátelit se s takovýmhle člověkem a přijímat od něj servilní lichotky, je to tvoje věc. Ale nezlob se, já ne.
  Petr Kratochvil
  (petr.kratochvil@chip.cz)

  • nádhera, psali jsme to společně, jsme si souzeni 😀 ale já tam prostě vidím to, že Lopatou jsi ho počastoval Ty

  • Petře, mrzelo mě, že si přestal komentovat. A i nedávný můj “konkurs” na diskutéry pramenil z mé lítosti, že po pestrých diskusních letech jsou komentáře zde jaksi “méně barevné”. Proto jsem reagoval na Tvůj mail, který si mi v souvislosti s článkem poslal a v němž si mi psal, že si nemohu stěžovat na plochost diskusí, když kvůli GTImu řada lidí u mě diskutovat přestala.

   Odpověděl jsem ti, že pokud ti styl GTIho nevyhovoval, tak si jej mohl ignorovat. Nepsal jsem, že je GTI jiný, to bych si netroufl tvrdit, protože to nevím, jelikož ho osobně neznám (navíc si myslím, že lidé se nemění). Zmínil jsem se o svém pocitu, že jiný je jeho styl komentování v souvislosti s kritikou mých textů.

   Přesto si podle informací, které o GTIm mám z reálného světa troufnu tvrdit, že Tvá kritika jeho osoby je nepřiměřená.

 8. PetřeK, já tady tehdy nechodil, tak o historii vaší averze nic nevím, ale dal jsem si tu práci ( asi 30 vteřin ) a našel první zmínku o Lopatě.

  Byls to ty, který 22.12.2007 v 19:55 SEČ v reakci na to, že ti GTI vytkl tvou úpornou snahu zdůraznit, že máš diplom, napsal: “ … Tak to konečně prasklo. Jediná lopata je tady gti…. “

  Pro ověření: http://blog.laco.cz/632730-neni-profesor-jako-profesor.php

  Nejsa vaším soudcem, nehodnotím. Ale pro všechny platí staré dobré Čeho srdce plné, tím ústa přetékají…. V našem případě prsty na klávesnici.

 9. Děkuju, kolego TNT , žes tu odkázal na to, jak to opravdu bylo tenkrát na… „lopatě“.

  A velmi upřímně (a hluboce vnitřně) též děkuju Lacovi za to, že tu vysvětlil, jak to opravdu bylo s „přemlouváním“ PetraKá, aby se vrátil na diskuse.

  Akorát, počítám, že teď oba dva dostanete namláceno a budete se muset smířit s tím, že jste adepti na nálepku – lháři, lopaty, politickej hnus, případně prolhaní hajzlové.

  No, ještě že se PetrKá živí psaním dvacet let… 😛

 10. Když jsme tu tak pohromadě, tak musím potvrdit, že jsem si taky početl. Pošušňáníčko. Ty vole, na jednu stranu je to pravěk. Na druhou stranu blbých pět let a člověk se musí smát, čeho jsme se tu někteří dovolávali.

  Toto píšu ve vší vážnosti. Doufám, že to nebude nikdo vnímat jako pokus o kolonoskopii…Popravdě si zde však napišme (dovolil jsem si převzít oblíbenou formulaci ;-))…GTI je člověk, který si prostě zaslouží z titulu svého přehledu o životě a všeobecných znalostí jednoznačný respekt. Brilantní myšlenková stabilita, která mě nepřestává udivovat a inspirovat. Chtěl bych napsat visionářský, ale ne, je to pouze logický pohled na svět, kde se my srdcem a emocemi zmítaní naivisté prostě ztrácíme. Píšu to zde ne kvůli GTImu, ale z lítosti k těm, kteří sem kvůli němu přestali chodit. Protože Ti vytrestali především sami sebe. Jejich zhoubná malost a namyšlenost jim nedovoluje přijmout životní informace, které by je v životě posunuly dopředu.

  Laco, tak nám vyjíždí další vlak. Kdo by si pomyslil, že teprve při příští, tentokráte svobodomyslné volbě, budou v tom pomyslným vlaku zavřený už i dveře hajzl a že nebude kam blít.

  A jen tak mimochodem…na Halíkovi trvám 😉

  • Tomíku, s tou malostí a neschopností přijmout informace, které tě posunou, plně souhlasím. To se bude každý pýřit, trumfovat a urážet, ale kdyby nasál trošku toho, co nezná, neumí, tak by se tady nemusely sekat hlavy.

   • TNT, nebudu komentovat GTIho provokace. To si musí každej odkroutit 😉 Co mě ale při nedávných i současných bilancích místního blogového sdružení nadzdvihává, je konstatování, že může za odliv čtenářů a komentátorů. A já se ptám, co to je za blbost? Když neumim psát, tak šoupu nohama a snažim se alespoň číst. Rozhodně mu ale nebudu dokazovat, že je blbej, když na něj jednoduše nemám. Ty vole, jestli tady máš kapku kvalitního inteligentního textu, tak to ber jako dar, přemejšlej a rozjímej nad tim, když si to šněruješ po ulici a především buď vděčnej! A jestli Ti k životu stačí esemesky, jdi na fejsbůk.

    • Já jsem to ale nemyslel tak, že ten malý a neschopný je tady GTI….

     A když už ho máme v hubě, tak jsem si jist, že většina těch, kteří mu nepřijdou na jméno, by dala cokoliv, aby se mu v umění psát alespoň přiblížila.

     Já nevím jaký je to člověk, jestli je v reálu stejný, jako ve virtuálu, ale to je mi jedno, to nehodnotím. Tady předvádí nadprůměrné výkony, za které má můj respekt. A znova opakuji, to nemá s tím, jaký to je člověk nic společného. Třeba jsme se už potkali a poslali se do hajzlu 😀

 11. STRETNUTIE

  Jsem asi magor, ale místo toho, abych něco dělal, přečetl jsem nějaké starší diskuze. Když pominu, že mi manželka udělí 2 minuty na trestné lavici + 10 minut osobní trest , protože nedonesu domů mamuta, tak výsledek je tento.

  Všichni tady víme, jaký dokáže být GTI. Zákeřný, záludný, podlý, překrucující fakta. Prostě takový, jako my všichni, co občas diskutujeme na internetu. Jeho projev je ale úderný, argumenty pádné, použité výrazy velmi přesné. Dobře dokáže odhadnout slabé místo. Nechybí mu vtip a ironie. Je to těžký, respektu hodný soupeř v případě, že se s ním pustíte do křížku. Spoustu lidí sere.

  Málo znám PetraK. Z toho, co jsem si přečetl, mám ale pocit určité neuchopitelnosti. Nechci říct úplně rozplizlosti, ale jak pobrat to, že v obhajobě při diskuzním zápolení vytahuje své pracovní úspěchy a rovná pod sebe jednotlivé položky svého životopisu ? Nebo veřejně přepočítává své miliónové příjmy. To mají být argumenty v diskuzi ?

  Toť můj pohled. Pohled skrze texty. Texty, které toho tolik prozradí. Párkrát jsem se dostal do komunikační výměny s GTI, tak mně snad nikdo nemůže obvinit se zaujatosti.

  Laco, stáhni už ten inzerát, že hledáš diskutéry, nebude tu k hnutí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *