Proč si koupit iPhone

Jeden z mých dvorních diskutérů, komentátor TNT, se mě v diskusi pod minulým článkem mimo téma zeptal na můj názor na iPhone. Považuje mě za zkušeného uživatele tohoto telefonu. Uživatele, který navíc není fanatický, takže TNT věří, že mu poskytnu objektivní pohled, který mu pomůže v rozhodování při nákupu nového přístroje. Myslím, že má odpověď si zaslouží samostatný článek.

Nebude to ostatně můj první článek o iPhonech. Přečetl jsem si teď tři své texty z let 2009, 2010 a 2011. Nezměnil bych v nich ani řádku. Proto soudím, že vlastně nemohu napsat objektivní zprávu ze světa mobilních telefonů. Už více než tři roky se totiž nezajímám o jiné telefony než iPhony. Nemám důvod. Vnímám, že jsou nějaké přístroje od Samsungu s Androidem a Nokie s Windows Mobile. Ale ty přístroje mi nestojí za to, abych si je vyzkoušel.

Svět Applu mi vyhovuje. Je čitelný. Každý rok pouze jeden nový model telefonu. I tři roky starý přístroj mohu upgradovat novým iOS (ne jako v případě Nokií, kdy s půl roku starými Lumiemi máš smůlu). Neřeším rychlost procesoru, nezajímá mě velikost operační paměti. Ale vždy si mohu být jist, že to celé skvěle funguje. Nemusím se bát, že mi uprostřed psaní zprávy telefon při příchozím volání na několik vteřin zamrzne.

Používám telefon jako dospělý člověk. Nepotřebuji si hodiny hrát s jeho nastavením, nemusím si tunit operační systém. Proto mi nevadí, že to iPhone neumí. Vyhovuje mi, že někdo s podobným vkusem jako mám já rozhodl, jak bude prostředí telefonu vypadat a jak se bude ovládat. Sám bych to lépe nevymyslel. Apple vyrábí tak skvělé telefony, že tím škodí sám sobě. Je těžké zdokonalit dokonalé.

Buď si jistý, že i s dva roky starým modelem budeš spokojen. Svého iPhonu 3GS jsem se loni zbavil jen proto, že Klárka potřebovala telefon a já měl tedy důvod pořídit si iPhone 4S (mimochodem, dnes již tři roky starý iPhone 3GS vypadá a funguje prakticky stejně jako když byl nový). Pokud by dnes potřebovala nový telefon Markéta, nekoupil bych si nedávno představený iPhone 5, ale opět model 4S.

Čeho si na tomto modelu cením? Kromě bezproblémové základní funkčnosti (telefonování, psaní zpráv a přístup na internet) považuji za jeho přednost kvalitní fotoaparát a především schopnost natáčet full HD videa. Když stříhám video natočené kvalitní HD kamerou, nebojím se do filmu zařadit i videa z telefonu. Rozdíl v kvalitě nikdo nepozná. A i rok starý model iPhonu má tak jemný displej, že většině nových telefonů jiných značek se o takovém může jen zdát.

Když jsem kupoval první přístroj Apple, vůbec by mě nenapadlo, že za pár let budeme mít doma dva iPhony, dva iPady a MacBook. Ale byl to nenásilný vývoj. Protože jablečný ekosystém v rámci rodiny výtečně funguje. A znásobí příjemný pocit, že někdo vymyslel a vyrobil přístroje, které přestaly být telefony nebo počítači, ale staly se přirozenou součástí mojí rodiny. Jsou stejné jako její členové. Občas naštvou, ale drží spolu a ty víš, že bys nic lepšího dostat nemohl.

16 thoughts on “Proč si koupit iPhone

 1. Laco, díky, zhostil jsi se toho náramně.

  Nechtěl jsem, a ani jsem nečekal, detailní analýzu mobilního trhu. Tento, i ostatní články, na které odkazuješ, jsou napsány přesně v tom stylu, který mi vyhovuje. Neporovnávám jednotlivé kategorie, kapacity, rychlosti, objemy a nevím co všechno. Tuším, že telefon jde využívat i jinak a Ty mi do toho vnášíš světlo.

  Závěr je jasný. Telefonovat dnes umí i pálená cihla. Pokud má přístroj bavit, nesmíš se s ním trápit. Jdu si to ještě párkrát přečíst. Díky.

 2. Laco, jaká je pořizovací cena? A ovládání je v češtině? Nebo svůj brilantní mozek denně masíruješ angličtinou? 🙂

  • Zwettlerko, prostředí iPhonu je již dlouhá léta v češtině. Jen Siri, která se loni objevila v modelu iPhone 4S, neumí čésky. A tak s ní nemluvím.

   iPhone 5 se začne prodávat až příští pátek. Cena tak ještě není známa, ale předpokládá se ve výši kolem šestnácti tisíc korun za základní model. Model 4S zlevní zhruba na dvanáct.

 3. Laco, ty dokážeš, byť kolikrát absolutně „nepotřebnou“ věc (tím nemyslím zrovna iPhone – i když jak pro koho) tak hezky „mediálně zabalit“, až člověk nabyde přesvědčení, že tu věc nutně potřebuje :-).Opět standard, čili výborný! Neuvažuješ o změně zaměstnání?

  • Vankelte, děkuju!

   O změně povolání raději neuvažuju. Kdybych se měl živit psaním, byl bych nechutně bohatý.

 4. Laco je vskutku ten nejobjektivnější uživatel, co znám 😉
  Všechno, co řekl každopádně podtrhuji. Jen doplním, že jako uživatel již od 2 jsem byl kolikrát i den bez telefonování. To už je ale pravěk a to, co je na trhu dneska, tak pro to skutečně neexistuje konkurence. Buď za něj chceš utratit a nebo se chlácholíš tím, že náhražky jsou stejné. Zpravidla Ti tu druhou část souvětí budou tvrdit uživatelé „náhražky“.

  TNT, ode mě jen pár rad. Jiných rad. Na začátku užívání chvilku trvá, než se s ním sžiješ. Obzvlášť, když si do teď jel na utrženým sluchátku. K tomu je hodně užitečný mít vedle sebe v blízkosti zkušeného přítele (a nestačí na telefonu), který Ti provede nastavení emailové pošty, vysvětlí Ti to (nejlépe několikrát), pomůže Ti případně nastavit tvůj účet na inetu apod. Pro Laca je to nastavení hračka, ale ze zkušenosti vím, že pro hodně lidí je to nepřekonatelný problém a pak ten telefon používají v podstatě jako hodně drahou podložku pod stůl v hospodě.

  Když na to kouknu zpětně, tak musím konstatovat, že sám jako zcela běžný uživatel (ne jako hračička Laco 😉 )dlouho dlouho jsem ho vlastně neuměl využít.
  Jednoduše řečeno, když si ten telefon jednou dobře nastavíš a pochopíš základní principy, je velice jednoduché ho ovládat. Není to telefon pro ty, co potřebují stále něco rozebírat, usmrtit to, pak to zpátky složit a znovu jásat nad oživením 😉

  • Díky Tomíku, tohle už je lepší 😉 Napsal jsi to dobře. Netušil jsem, že i Ty ses Stevovi upsal krví.

   Rozborka, zborka nebyla mou silnou stránkou ani na vojně, takže se do toho nepouštím ani u moderní techniky, což myslím i sama technika oceňuje měrou vrchovatou. Slouží do úplného sebezničení 🙂

   A plně podepisuji fakt, že sehnat zkušeného a poučeného uživatele ajfounu, který je schopen dobře poradit a nepoužívá ho jen jako podložku pod pivo, bude těžké. Proto pokud se rozhodnu pro koupi, zrealizuji ji přímo v apple store, abych tam pak mohl být častým hostem.

   • TNT, ještě trochu doplním. Hlavně to neber prosím jako nějaké strašení. Jde o to jen se poprvé zakousnout 😉

    Automaticky jsem předpokládal, že to budeš používat jako mobilní kancelář. Zároveň je to užitečná databáze na muziku do auta no a pak to hlavní na konec…už nikdy nebudeš na záchodě číst noviny, ale hrát Angry Birds nebo Poker 😉

    PS: Na porno rovnou zapomeň!Poslední, kdo měl kvůli jabku problémy s nahotinkama byl Adam než ho vykopli…

    • 😀 Laco, co se stalo ? Provinil jsem se proti kodexu ? Laco, Steve, promiňte, jsem ve městě nový.

     • Borate, já pro tebe napsat pár informací, kak tibja nádo vesti sebja v magazíně Apple. Nikam neuběgaj a zůstaň v metro.

 5. Hezky napsáno. Vidím, že iPhone vnímáme hodně podobně a nemusíme kvůli tomu stát den před zahájením jeho prodeje v nějaké frontě. Je to pořád hlavně jen telefon. Mám úplně stejný pohled na jiné značky telefonů, přestal jsem se o ně zajímat v momentě, kdy jsem si přivezl iPhone 1. generace.

  • Jane, kdybys viděl ranaře Laca na živo, tak Ti to věřím. Takhle tvůj myšlenkový postoj vyznívá pouze nesmyslně apokalypticky.

 6. Clanek pekny jen si dovolim nesouhlasit hned s uvodem a to konkretne s casti o tom, jak system i po trech letech a updatech funguje vyborne.
  Nevim jestli je to umysl nebo neznalost ale jestli je neco v clanku co je naprosta lez, je to toto. Autor asi nikdy nemel v ruce 3G iphone s iOS 4 nebo prvniho iPada s iOS 5. Oboje je naprosta tragedie co do rychlosti a specialne diky limitovanemu hw.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *